Meillä on aina ollut täysverisiä rotukoiria,mutta nyt kuitenkin tälläkerralla päädyttiin sekarotuiseen koiraan.Useat ihmiset sanoivat,että monesti sekarotuisetkoirat ovat terveempiä,kuin puhdasrotuiset.Mutta meillä tämä ei kyllä pitänyt paikkaansa.Meillä on ongelmana jatkuvat korvatulehdukset,ja sitten kun se karvaturriainen ei anna edes korviaan kunnolla putsata.OLLAAN KAIKKI KEINOT MITÄ MIELEEN ON TULLUT KÄYTETTY!Eli, nyt pyytäisin apua,niksejä,ideoita,millätavalla sataisiin tän jukuripään korvat kunnolla itse putsattua,ettei joka kerta täytyisi eläinlääkäriin turvautua.Koiramme on iso ja tosi voimakas,eli jos se päättää,että korvia ei kunnolla putsata,niin niitä ei sitten putsata.
sekarotuinen
takkuinen
2246
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Koiran terveys ei millään tavalla liity siihen onko seka- vai puhdasrotuinen. Kyse on siitä kuinka terveet ja hyvät vanhemmat koiralla on.
ehdottomasti vaihtaa ruoka vehnättömään! se monesti on syy näihin toistuviin korvavaivoihin. voi tietysti olla, että se syy on joku muukin allergia, mutta vehnä on se yleisin.
Meilläkin on iso koira joka ei tietysti pidä siitä putsaamisesta. On kuitenkin meillä auttanut se että rauhoittavalla äänellä kehutaan heti jos on edes hetken hiljaa paikallaan ja kielletään jos riehutaan. Nami aina onnistuneen putsauksen jälkeen ja siis jos edes osuu sinne korvaan. Kyllä se pikkuhiljaa siitä oppii, että ei se nyt niin paha juttu ole.
kuitenkin toistuvat korvatulehdukset ovat oire jostain muusta.