Laitanko rikkinäiset vaatteet energiajätteeseen?

rikkinäinenvetoketju

7

314

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • senseitemänsorttia

      Meidän talon lajitteluohjeessa vaatteet käsketään laittamaan sekajätteeseen.

    • gfasdg

      Helsingissä voi laittaa vaatteet ja kaiken muovin sekajätteeseen, koska ne viedään Vantaalle polttolaitokseen kaukolämmöksi. Muovilla on erittäin hyvä lämpöarvo.
      Sellaisissa kunnissa, joissa ei ole jätteidenpolttolaitosta, tulisi erotella vaatteet ja muovi kierrätykseen. Muovin kierrätykseen sopivat vain tietynlaiset muovit, joten hankalaa on.

    • rikkinäinenvetoketju

      Kiitos vastauksista. Meidän talossa on myös energiajätteelle oma laatikko ja luin sen yläpuolella olevasta ohjeesta, että "vaatejätteet" voi laittaa sinne. Mutta varmaan sellaisissa talouksissa, joissa ei ole tuota energiajätelaatikkoa, nämä laitetaan sekajätteeseen.

      Olin epävarma tästä asiasta, kun viime vuoden puolella jostakin kuulin, ettei rikkinäisiä vaatteita enää viedä kaatopaikalle, tai niitä ei saa laittaa tavallisiin roskiin jne. Mutta ilmeisesti nämä kierrätysasiat ovat enemmän ja vähemmän suunnitteluasteella ja käytännöt ovat kirjavia. Ihan mielelläni lajittelen kun vaan tiedän minne mikäkin kuuluu.

      Jos on tähän keskusteluun lisättävää niin keskustelua voi jatkaa...

    • eisekajätteisiin

      Minulla on sellainen käsitys, että yksittäisiä vaatteita voi laittaa energiajätteeseen.

    • lajitelkaa.vain

      Onneksi olkoon, että jaksatte. Minä kippasin juuri kaikki jätteeni sekajätteeseen, koska en jaksa pelleillä mikä on "palavaa jätettä", mikä "sekajätettä", mikä "kierrätettävää" jne. Biojätteen sentään osaan, mutta pelleilyksi menneen lajitteluvimman takia olen alkanut kippaamaan nekin sekajätteisiin ihan vittuillakseni. Paperitkin osasin ennen, mutta nykyään eriväriset tai jotenkin erilaiset paperitkin pitäisi kuulemma laittaa eri pönttöihin (kartongit ja paperit, en ymmärrä eroa, joten sekajätteeseen menevät).

      Sekajätteeseen menevät siis kaikki. Lajitelkoon jätteen noutaja jätteensä, kun on niin v*#¤np"¤%"n tärkeää. Niin #&%%#:n vaikeaksi tehty jätteiden lajittelukin, että lajitelkoon ne ketä kiinnostaa. Jokainen kilke pitäisi kiikuttaa eri paikkaan (ennen oli roskakatoksessa tai kotitalousjätteiden lähikeräyspisteessä esim. paristoille astia, ei enää) ja/tai etsiä kaiken maailman merkintöjä (joiden merkitystä pitäisi Googletella) muovipakkauksista, että onko se nyt polttokelpoista vai ei.

    • Et-silleeen

      Suurin vitsi on siinä, että lajiteltukin jäte päätyy useimmiten polttoon.

      Esimerkiksi kartonkia poltetaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      88
      3717
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      25
      2096
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      197
      2013
    4. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      87
      1544
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      343
      1464
    6. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      90
      1171
    7. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      93
      1100
    8. Varoitus kyläläisille Suomussalmella

      Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo
      Suomussalmi
      13
      1084
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      30
      970
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      906
    Aihe