Laitanko rikkinäiset vaatteet energiajätteeseen?

rikkinäinenvetoketju

7

337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • senseitemänsorttia

      Meidän talon lajitteluohjeessa vaatteet käsketään laittamaan sekajätteeseen.

    • gfasdg

      Helsingissä voi laittaa vaatteet ja kaiken muovin sekajätteeseen, koska ne viedään Vantaalle polttolaitokseen kaukolämmöksi. Muovilla on erittäin hyvä lämpöarvo.
      Sellaisissa kunnissa, joissa ei ole jätteidenpolttolaitosta, tulisi erotella vaatteet ja muovi kierrätykseen. Muovin kierrätykseen sopivat vain tietynlaiset muovit, joten hankalaa on.

    • rikkinäinenvetoketju

      Kiitos vastauksista. Meidän talossa on myös energiajätteelle oma laatikko ja luin sen yläpuolella olevasta ohjeesta, että "vaatejätteet" voi laittaa sinne. Mutta varmaan sellaisissa talouksissa, joissa ei ole tuota energiajätelaatikkoa, nämä laitetaan sekajätteeseen.

      Olin epävarma tästä asiasta, kun viime vuoden puolella jostakin kuulin, ettei rikkinäisiä vaatteita enää viedä kaatopaikalle, tai niitä ei saa laittaa tavallisiin roskiin jne. Mutta ilmeisesti nämä kierrätysasiat ovat enemmän ja vähemmän suunnitteluasteella ja käytännöt ovat kirjavia. Ihan mielelläni lajittelen kun vaan tiedän minne mikäkin kuuluu.

      Jos on tähän keskusteluun lisättävää niin keskustelua voi jatkaa...

    • eisekajätteisiin

      Minulla on sellainen käsitys, että yksittäisiä vaatteita voi laittaa energiajätteeseen.

    • lajitelkaa.vain

      Onneksi olkoon, että jaksatte. Minä kippasin juuri kaikki jätteeni sekajätteeseen, koska en jaksa pelleillä mikä on "palavaa jätettä", mikä "sekajätettä", mikä "kierrätettävää" jne. Biojätteen sentään osaan, mutta pelleilyksi menneen lajitteluvimman takia olen alkanut kippaamaan nekin sekajätteisiin ihan vittuillakseni. Paperitkin osasin ennen, mutta nykyään eriväriset tai jotenkin erilaiset paperitkin pitäisi kuulemma laittaa eri pönttöihin (kartongit ja paperit, en ymmärrä eroa, joten sekajätteeseen menevät).

      Sekajätteeseen menevät siis kaikki. Lajitelkoon jätteen noutaja jätteensä, kun on niin v*#¤np"¤%"n tärkeää. Niin #&%%#:n vaikeaksi tehty jätteiden lajittelukin, että lajitelkoon ne ketä kiinnostaa. Jokainen kilke pitäisi kiikuttaa eri paikkaan (ennen oli roskakatoksessa tai kotitalousjätteiden lähikeräyspisteessä esim. paristoille astia, ei enää) ja/tai etsiä kaiken maailman merkintöjä (joiden merkitystä pitäisi Googletella) muovipakkauksista, että onko se nyt polttokelpoista vai ei.

    • Et-silleeen

      Suurin vitsi on siinä, että lajiteltukin jäte päätyy useimmiten polttoon.

      Esimerkiksi kartonkia poltetaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      62
      6725
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      66
      6438
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      136
      5314
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      50
      4223
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4029
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3570
    7. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      132
      3510
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      172
      2965
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2839
    10. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      34
      2813
    Aihe