Tällä palstalla onnistuu Edgellä, mutta kirjaston sivulla ei. Internet Explorerilla kyllä.
Internet loppuu, jos selain on vaihdettava sivun mukaan.
Joka asialle tulissa oma selain?
3
112
Vastaukset
- Edge.sentäs.toimii
Näin on valitettavasti aina ollut, ja tulee jatkossakin aina olemaan. Kannattaisi ehkä pysyä erossa mikkisoftan selaimista.
- surffaan_Emacsilla
Selaimesta vaikuttaa tulleen jonkinlainen välikäyttöjärjestelmä kaikkine lisäosineen ja ominaisuuksineen. Tietysti Internet kehittyy ja protokollat monipuolistuvat, erilaisia sisältöformaatteja tulee lisää jatkuvasti. Tuntuu vain siltä, että käyttäjältä/-stä yritetään saada (irti) enemmän, kuin hän olisi halukas antamaan, ilman hänen suostumustaan, hänen tietämättään. HTML5 canvas fingerprinting (en osaa suomentaa) on yksi evästeiden kaltainen toiminto, jolla voidaan seurata käyttäjää (jollakin tarkkuudella). Monet sivustot eivät toimi HTML5 canvas blocker -lisäosan kanssa, ainakaan sujuvasti. Tällaisia tulee varmaankin lisää. Mikä neuvoksi? Ehkä se, että jos vaikka Firefoxia käyttä, niin pitää sen niin estoisena ja riisuttuna kuin vain suinkin mahdollista. Sitten jos jotakin sivustoa ei voi käyttää avaamatta ominaisuutta X tai asentamatta lisäosaa Y, selvittää ensin, mitä ne ovat ennen kuin asentaa/sallii sen. Tai jos ei tunnu hyvältä, antaa palautetta sivuston pitäjälle. Jos tarpeeksi moni äänestää jaloillaan (tai siis sormillaan), pakottaa se varmaankin sivuntarjoilijat korjaamaan käytöstään.
- notepadilla-pankkiin
Verkkopankkien käyttö asettaa jonkinasteisen tason sille, mitä selaimilta vaaditaan: harva nimittäin selviää raha-asioidensa hoidossa ilman verkkopankkia. Pankit tuskin muuttavat kovin herkästi verkkopankkiensa ominaisuuksia käyttäjien tarpeiden/mieltymysten mukaisiksi. Toivoa sopii, että pankit tarjoaisivat aina kuitenkin yksinkertaisia, tekstipohjaisia verkkopankkipalveluja, jotka toimivat kaikilla selaimilla. Varsinkin kun tietoturva ei ole kiinni siitä, onko sivusto tekstimuotoinen vai graafinen; pikemminkin vanhassa vara parempi ja vähemmän potentiaalisia tietoturva-aukkoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä423414- 362024
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?301759- 161547
- 231518
- 91401
- 241387
- 141237
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai781155- 221122