Haluan kuulla suoran totuuden.

liianlihavaaa

Kertokaa suoraan mitä ajattelette 25 vuotiaasta naisesta, jolla on pituutta 160 cm ja painoa 95 kg.

18

383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myriam77

      Hirveä terveys riski, varsinkin myöhemmällä iällä!!! Tee kuten minä: jätä pois sokeri, teolliset rasvat (valmisruuat), kahvi (lisää nälkää ja tekee huonon olon) ja ehkä gluteeni, näillä laihduin noin ---20kg, vaikka syön tosi paljon muita ruokia(kotiruokaa jne). Tarkista myös esim. kilpirauhanen, vajis turvotti minua älyttömän paljon. Nyt painan noin 65kg/ 177cm. En halua lihoa enää, koska lähisukulaisilla sydänvika ja diabetes, ne voi tulla ylipainosta. Eikä sitä liho kun sokerin jättää. nainen, 38-v.

    • 23vuotiasN

      Itseäni kauhistuttaa jo miten oma fyysinen rakanteeni kestää omaa painoani, vaikka minulla on suhteessa vähemmän ylimääräistä painoa kannettevanani. Nyt ei ole välttämättä vielä mitään ongelmia normaalisti elämisessä, mutta myöhemmin voi hengästyä tyhjästä ja pelkkä arkiliikunta (tarkoitan sillä liikkuminen paikasta toiseen, siivoaminen tai pelkkä seisominenkin jne.) voi sattua. Aina kun nään tai kuulen jo siinä pisteessä olevista ihmisistä, niin itseäni alkaa ihan pelottamaan että mitä jos annankin itseni päätyä samaan tilanteeseen.

      Olen myös miettinyt sitä, että me lihavemmat ihmiset emme ehkä koskaan pysty olemaan potentiaalisesti niin onnellisia kuin voisimme olla, niin kauan kuin kärsimme oman ylipainomme ja elämäntapojemme tuomista oireista, sairauksista, sekä tietty henkisistä ongelmista, jotka usein ovat ainakin osasyynä sille miksi emme osaa tarjota itsellemme parempaa/terveempää elämää.

    • paksu-tantti

      Ihan terveyssyistä kannattaa pudottaa painoa. Kyse ei ole siitä, etteikö lihavana voisi olla kaunis ja onnellinen, mutta huomattava ylipaino on iso terveysriski. Kannattaa syödä terveellisesti ja liikkua säännöllisesti, eikä vain kytätä sitä painoa. Terveellisillä elintavoilla paino putoaa siinä sivussa. Ja tiedän mistä puhun, olen 5-kymppinen ylipainoinen tantta, 2-tyypin diabetes on ja verenpainelääkitys. Noin 15 kiloa karisi elämäntaparemontin myötä, siitä tosin on tullut pari kiloa takaisin.

    • laihduttamaanvaan

      Olet laiska eikä sinua kiinnosta oma hyvinvointisi ja terveytesi, kun olet päästänyt itsesi tuohon kuntoon. Toivottavasti saat itseäsi niskasta kiinni ja laihdutettua ainakin 30 kiloa!

    • Kaakkuritar

      Suora totuus löytyy kun katsot peiliin. Toinen erittäin varteenotettava totuus löyttyy tuosta linkistä ja siinä olevasta talukosta numero 1 Lihavuuteen liittyvistä riskitekijöistä. Se ei edes ole kaiken kattava!!!!!

      http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=seh00044

      Huomioi nyt että ne kaikki vaarat koskettavat jo nyt sinua vaikket vielä vanha olekaan. Miten on jo nyt esimerkiksi verenpaineesi laita? Tiedätkö mitä kaikkea mahdollista kohonnut verenpaine tuo tullessaan, maksaan, sydämeen, silmiin.....? Entäpä ne muut riskit ja niiden myötä jatkuvasti laajeneva sairauslista. Tiedätkö esimerkiksi mitä merkitsee diabetes. Varmaan tiedät mitä se tarkoittaa, mutta tiedätkö mitä kaikkea paskamaista sen sairastamiseen sisältyy jne...
      Luepa tuota listaa ajatuksella ja mieti oikein todella haluatko ainuttakaan niistä vaivoista vuosiesi riesaksi vai tekisitkö mieluimmin nyt duunia laihtuaksesi ja myös pysyäksesi hoikkana ja terveenä?
      Olet vasta 25 vuotias. Jees! Aikaa on siis sairastua kaikkiin mahdollisiin sairauksiin, elää kurjasti kipeänä ja kuollakin sitten varhain.

      Tuossa nyt on pyytämääsi totuutta. Sinä tietysti itse päätät mihin kaikkeen haluat sairastua ja me emme voi sitä estää. Sääli! Halvaksi ei sinunkaan sairauksiesi hoitaminen yhteiskunnalle sitten tule... eikä sinullekaan. Päätös on sinun! Vastuu on sinun! Onnea valitsemallesi tielle :-) mikä se sitten onkin. Pidä itsestäsi huolta!

    • liianlihavaaa

      Olen keskustelun aloittaja ja tiedän että minun pitää pudottaa painoa paljon mutta en myöskään nää itseäni ihan niin lihavana kuin sairaalloisen lihava kuvissa näyttää. Siksi tämän keskustelun tänne aloitin, että saisin muiden mielipiteitä, koska niin oudolta kuin se kuulostaa niin ehkä vieraiden herättelevät kommentit saisivat vielä lisää tsemppaamaan ja tajuamaan mihin tilanteeseen olen itseni laittanut. Kavereille ja perheelle en haluaisi asiasta puhua koska en halua puhua painostani...

      • jhioyhlkiu

        Sinulla on vaikea ylipaino. Muutama kilo vielä lisää niin sitten sitä kutsutaan sairaalloiseksi ylipainoksi. Onnea matkaan! Sinulla on siis mahdollisuus lihoa vielä lisää. Et ole vielä saavuttanut suurinta arvosanaa.
        Mut oikeesti, hei. Laihduta! Ei kuulu kellekkään, mut laihduta!


    • YksOnnistunut

      Ei tarvise olla sairaalloisen lihava, jotta liikapainon terveyshaitat alkaisivat jyllätä.

      Aloittajaa kehottaisin seuraamaan vaikkapa nyt aluksi verenpainettaan. Koholla oleva verenpaine on nuorillakin ylipainoisilla usein se ensimmäinen kehon antama hälytysmerkki.
      Vyötärön ympärys pitää olla 80 cm tai alle! Se on hyvä mittari mm. diabetesvaaran suhteen.
      Vaakaa ei juuri tarvita kun opettelee mittaamaan sen oikein. Pari senttiä navan yläpuolelta. Peilistä voi katsoa, että nauha kulkee vaakatasossa koko matkan.

      Yksinkin pystyy laihduttamaan... eli siis elämäntapojaan muuttamaan. Pelkkä kuurihan ei riitä. Ei siitä koko maailman asiaa tarvitsekaan tehdä.
      Hitaasti ja terveesti vaan etenet. Kyllä se siitä.

      • liianlihavaaa

        Omasta vereenpaineesta ei ole mitään tietoa, mutta vyötärön ympärys on kyllä suunnilleen metrin luokkaa...


    • Myötätunnolla

      Suora totuus!
      Näkemättäkinhän tuon tietää! Siul on hehtoperse! Sie oot lihava! Et oo pikku pullukka, vaan oikeesti läski. Sie näytät sotanorsulta, et immeiseltä! Siul on rapakunto ja muutenniin siun on paha olla ittes kanssa. :-)
      Tsemppiä siulle!

      • liianlihavaaa

        Pikkupullukasta oon jo monta vuotta ollu kaukana joten toi sotanorsu voi olla kyllä iha hyvä sana kuvaamaan mua tällä hetkellä. Täytyy muistaa toi ku lenkillä ei enää muka jaksais :)


    • liianlihavaaa

      Pakko vielä palata tänne... Otin äsken kuvat itsestäni alusvaatteissa ja niistä se totuus kyllä tuli enemmän kuin paremmin esille. Totuus on että näytän ihan järkyttävältä joka suunnasta.

      • Myötätunnolla

        ;-D Mietipä sitä. Eipä sitä totuutta meiltä tartte kysellä. Vahvistusta omalle näkemyksellesi toki sait. Säilytä ne kuvat jossain hyvässä tallessa, mutta muilta tietysti piilossa. Voit myöhemmin vertailla.


    • Tärkeintä on olla sinut omassa kehossaan, oli paino mikä tahansa. On myös olemassa ihmisiä jotka itse nauttivat pulleudessa omassa kehossa. On myös niitä jotka tykkäävät että tyttö tai poikaystävä on pullea, vaikka itse on laiha. Molemmat mies ja nainen voivat olla pulleita ja molemmat nauttivat siitä yhtä lailla.

      Mikäli tuntuu että oma keho on liian iso niin painoa kannattaa yrittää pudottaa, siinä samassa kehokin hoikkenee.

    • KiitäOnneasi

      Olisin enempi huolissani jos olisit 95 cm pitkä ja painaisit 160 kiloa!

    • Lähdetkö kahville?

    • ihanitsestäkii

      Sinulla on 35 kg ylipainoa. Sitä on kertynyt jo varhaispuberteetista alkaen pikkuhiljaa. Nyt havahdut, kun olet kasvanut ihrapalloksi ja paino vain nousee. Olo on jo huono kaiken aikaa, reipas liikunta ei onnistu. Sinulla on jo muutaman vuoden kuluessa ainakin varhaisvaiheen DM2 (jos ei jo nyt ole). Olet huolestunut, itseesi pettynyt ja seksuaalinen viehätysvoimasi on huonohko. Tällaisia minä ajattelen ja toivon, että ryhdyt tekemään jotakin itsellesi. Nuorena vielä ehdit paljonkin.

    • jjossuv

      No varmaankin ajattelen että siinä on ylipainoinen nuori nainen. Mitä pitäis sitten ajatella? Että mitä se syö vai? En osaa ajatella ihmisiä kiloissa. Toki 100kg:nen ihminen on varmaan aika läski mutta en minä osaa arvioida minkä painoinen kukakin on.. Vai mitä ajattelit tällä kyssällä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      25
      6972
    2. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      161
      4705
    3. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      103
      3716
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      45
      3673
    5. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2473
    6. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      248
      1890
    7. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      33
      1780
    8. Mies pelkää mahdollista raskautta

      Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j
      Sinkut
      333
      1739
    9. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      37
      1711
    10. Kiikkustuoli

      Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa
      80 plus
      183
      1396
    Aihe