Omistusasumisen suurimmat riskit

Jos menee omistusasunnossa jääkaappi rikki, niin kusessa olet!
Vuoralainen vain soittaa vuokraisännälle ja jo muutaman päivän päästä kierrätyskeskuksesta tuodaan uusi kaappi, eikä vuokralaisen tarvitse tehdä mitään.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ei ihminen jääkaapin rikkoutumisesta kusessa ole. Ajaa hurauttaa jääkaappikauppaan ja ostaa uuden, tuo himaan ja liittää seinään. Vanhan saa mennessään heittää sinne jääkaappikauppaan. Ei mene muutamaa päivää, hoituu hyvin tunnissa.

Äänestä
  • Ei hoidu tunnissa. Itsellä on ajomatkaa lähimpään järjelliseen jääkauppikauppaan noin 20 minuttia. Uuden jääkaapin hankintaan menee luokkaa 3 tuntia, joista tunti jääkaapin valintaan, toinen tavaroiden siirtoon jääkaapista varakaappeihin (yksi kondensaattorilla toimiva kylmäkaappi, yksi peltiereillä pelaava ja kaksi kylmäkalleja vaativaa). Uutta kaappiahan ei pääsääntöisesti voi ottaa heti käyttöön, vaan pitää odotella muutama tunti, missä ajassa XO ehtisi lämpenemään (tai mitä sitä ihmiset jääkapissa pitävätkään).

    Äänestä

  • Just noin. Käsi vaan taskuun ja maksu vielä liikkeessä kuljetuksesta, niin joku tuo jääkaapin sinulle kotiin, laittaa sen paikalleen ja vie vanhan, sekä roskat mennessään pois.

    Helppoa, eikö.

    Äänestä

  • TheRat kirjoitti:

    Ei hoidu tunnissa. Itsellä on ajomatkaa lähimpään järjelliseen jääkauppikauppaan noin 20 minuttia. Uuden jääkaapin hankintaan menee luokkaa 3 tuntia, joista tunti jääkaapin valintaan, toinen tavaroiden siirtoon jääkaapista varakaappeihin (yksi kondensaattorilla toimiva kylmäkaappi, yksi peltiereillä pelaava ja kaksi kylmäkalleja vaativaa). Uutta kaappiahan ei pääsääntöisesti voi ottaa heti käyttöön, vaan pitää odotella muutama tunti, missä ajassa XO ehtisi lämpenemään (tai mitä sitä ihmiset jääkapissa pitävätkään).

    Tämäpä oli asiaanliittyvä tärkeä tieto. Nyt tiedämme jääkaappiostoskäyttäytymisesi. Kiitos!

    Äänestä

Suurimpia riskejä on ostaa uusi osake Espoosta kovalla hinnalla, eikä rakennusliike suostu korjaamaan rakennusvirheitä.

www.hs.fi/koti/a1457586838435

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Asumisneuvoja kirjoitti:

Jos menee omistusasunnossa jääkaappi rikki, niin kusessa olet!
Vuoralainen vain soittaa vuokraisännälle ja jo muutaman päivän päästä kierrätyskeskuksesta tuodaan uusi kaappi, eikä vuokralaisen tarvitse tehdä mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu