Kameran koko

Mitä mieltä olette esimerkiksi tuosta kamerasta tai vastaavan kokoisesta https://www.verkkokauppa.com/fi/product/51266/fbxqt/Leica-D-Lux

Tuossa tuon kameran tärkein varuste https://www.verkkokauppa.com/fi/product/53195/ffhsm/Leica-18821-Leather-case-cognac-nahkakotelo

Minulle ei niin olisi ehdottoman tärkeää saako siihen vaihdettua objektiiveja koska tuonkin mallin objektiivilla saa normaalitilanteista ihan käyttökelpoisia kuvia ja kenno pysyisi paremmin pölyttömänä jos vaikka olisi kiinteä objektiivi

Ei viitsisi kantaa lähes kilon painoisia mötiköitä jalusta ja vaikka metrinen peiliobjektiivi mukana vain saadakseen kuvia yllättävissäkin tilanteissa. Tuolla Nokia Lumia 1020 kännykälläkin kyllä pärjää ja se on yleensä aina mukana

Olympuksen kameroista löytyy myös kohtuullisen kokoisia malleja sekä muiltakin

https://www.youtube.com/watch?v=J0EmtCCvg6U

https://www.youtube.com/watch?v=cOcap_Zawv4

https://www.youtube.com/watch?v=BvfGJ20mrsc

Kuvat ovat kuitenkin tärkeimpiä kuin välineet http://i50.photobucket.com/albums/f328/Laredon/Holga.jpg

7

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokoisesta

      Erinomainen pokkari, mutta mitä järkeä on vääntää yhä uudelleen ja täysin turhaan vertailua isompiin ja monipuolisempiin kameramalleihin?
      Pokkariin tarvitaan aina painavampi jalusta kuin raskaanpiin kameroihin joten en viitsisi kantaa kymmenen kilon jalustaa 365 gramman painoisen mötikän kanssa ”mukana vain saadakseen kuvia yllättävissäkin tilanteissa”.
      Tuollaisella zoomilla saa kyllä imettyä pölyä kennolle, mutta sen poistaminen on lähes mahdotonta kun objektiivia ei saa irti.
      Miksi sinun on pakko kuvata ”yllättävissäkin tilanteissa”?
      Miten kuvaat yllättävissäkin tilanteissa kun kamera on nahkakotelossa?
      Aiheutuiko tämä ”jos vaikka olisi kiinteä objektiivi” alennuuskompleksi sinulle nimimerkin ”Canonisti minäkin” kommenteista?
      Eikö pölyä kennolle pumppaava zoom ole täysin turha kun ns kiinteäpolttovälisen pokkarin ”objektiivilla saa normaalitilanteista ihan käyttökelpoisia kuvia”?
      Eikö zoomit ole tarkoitettu uusavuttomille jotka ei osaa liikkua oikealle etäisyydelle, lähelle kohdetta?
      Miksi välineistä kinastelu on sinulle tärkeämpää kuin palstan otsiko tarkoittama ”Kuvankäsittely”?

    • Canonisti_minäkin

      Hyvällä säällä ulkona tuollaisella saa ihan hyvälaatuisia kuvia, mutta sisällä pieni kenno on toivoton. Minulla on juuri työn alla parikymmentä kuvaa käsittelyssä, joista pitäisi saada revittyä irti sen verran, että ne kelpaavat postikorttikokoon. Ei ihan helppoa.

      • toivotonko

        Mistä tiedät minkä kokoinen kenno on liian pieni, toivoton? Ovatko kaikki ns. keskikokoa vai palkkikameraa pienemmät toivottomia?
        Leica 109 (17.3 x 13 mm), Leica 601 (36 x 24 mm) vai Leica S (45 x 30 mm)?


      • koko_riittää
        toivotonko kirjoitti:

        Mistä tiedät minkä kokoinen kenno on liian pieni, toivoton? Ovatko kaikki ns. keskikokoa vai palkkikameraa pienemmät toivottomia?
        Leica 109 (17.3 x 13 mm), Leica 601 (36 x 24 mm) vai Leica S (45 x 30 mm)?

        Tuossa Leica 109:ssä on samankokoinen kenno (Four Thirds) kuin esim. Olympuksen peilittömissä järjestelmäkameroissa. Tuo "Canonisti_minäkin" on itse vaan toivoton tapaus.


    • bertiercarlsson

      Saman saa parisataa halvemmalla ostamalla Panasonic LX100:n. Se ei vaan ole mikään taskukokoinen. Jos joutuu kantamaan kameralaukkua, niin samalla siellä voi olla järkkärikin.

      • Kuvankäsittely

        Paljonko laskit hintavertailussa Leican mukana tulevan LR:n hinnaksi? Palstan otsikko on ”Kuvankäsittely”.


    • Mielenkiintoinen laite sanoisin https://www.verkkokauppa.com/fi/product/44252/grjfd/Sony-A6300-jarjestelmakamera-runko

      http://www.cameralabs.com/reviews/Sony_Alpha_A6300/

      http://ra.fi/6Ek9

      https://vimeo.com/158901379

      Joo kaikki ottamani kuvat/videot olkoon sitten järkkäreillä tai muilla kameroilla ovat minulle raaka-aineita joista sitten tarpeen vaatiessa muokataan kulloinkin tilanteseen silläkertaa sovia videoita tai kuvia. Ja enkä kinastele tai väittele kenenkään kanssa koska kuvaamisen ja kuvankäsittelyn pitää olla mukavaa jotta sitä jaksaa harrastaa ja aina oppii jotakin uutta

      Tuo Sony ei nyt vaikuta hirveältä moljakkeelta tietysti riippuen objektiivistä minkä siihen nokalle istuttaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      45
      2259
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      68
      2144
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1970
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      394
      1714
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1675
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1504
    7. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      0
      1500
    8. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1112
    9. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      977
    10. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      955
    Aihe