Wv polo toimii kylmänä mutta viiden minuutin ajon jälkeen moottori rupeaa pätkimään ja moottorin vikavalo syttyy . Polttoainesuodatin vaihdettu sekä tulpat, puolat käyty läpi. Tämän jälkeen toimi hetken hyvin sitten moottori nykäisi kerran ja nyt moottorin kierrokset eivät nouse yli kolmentonnin. Olisiko jollain tietoa mikä mahtaa vaivata.
Missä vika 1,4polo 06 bensa
6
705
Vastaukset
- PoloaRassaillut
Mitähän tuo puolat käyty läpi mahtaa tarkoittaa? Polon tyyppivika noina vuosina oli puolien hajoaminen noin 70...80 tkm välillä. Kaikki neljä, tietenkin yksi kerrallaan. Niissä voi olla lämpongelmiakin, joten kylmänä vielä pelaavat. En ajelisi puolaviallisella autolla - palamaton bensa sulattaa katalysaattorin sisusosat ja katsastusmieheltä tulee hylky päästömittauksessa. Käyntiäänestäkin kuulee, jos moottori käy vaan kolmella pytyllä. Puolat on helppo vaihtaa, ilmanputsari repäistään ylös ja siinähän ne ovat tyrkyllä sytystystulppien päällä.
Hommaa vaikka halpa bluetoothilla toimiva OBD-testeri(ELM327). Saa niitä Suomestakin, mutta e-Baysta tilaten hinnat on jopa 5...6 euroa postikuluineen! Ihan toimivia ovat ja vaikkapa Torque-nimisen ohjelman voi ladata netistä esim. tablettiin.
Kalikka kertoo suoraan vikakoodin kuvauksineen. Esim. kertoo viallisen sylinterin numeron, jos puola on hajoamassa. Tai viallisen anturin tiedot.- Remppamiäs
Jos auto käy kolmella se on helppo varmistaa kun ottaa vain tulpat irti ja katsoo mikä tulppa on märkä ja vaihtaa sen puolan :) ei tähän mitään lukijaa tarvita :)
- kyrpåå
Urpo taukki!
- alavuus
Epäilisin lambdasondia!!
- Penseli
Mulla oli samat oireet,niin lambdasondi oli mennyt!uus tilalle niin taas pelasi!
- Anonyymi
Onkohan sama paska kuin 1,4 bora.... Naapurilla meni hermot 1,4 kans.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 846609
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2905464Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii984151- 312994
- 522900
- 1202103
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua472040Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘991767- 721301
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1591151