Valuutan nosto automaatista ulkomailla kallista

Hard1234

Olen lukenut neuvoja, että kannattaisi säästösyistä (valuutanvaihtokulut) nostaa rahat vasta perillä automaatista. Kysäisin sitten pankistani (Danske) että mitä maksaa credit/debit-puolilla nostaminen. Vastaus on tässä:

"Kun nostat ulkomailla muuta valuuttaa, kuin euroja, veloitetaan palvelumaksu 2 euroa 2,5% noston summasta. Tässä tapauksessa nostosta veloitetaan sama palvelumaksu debit ja credit puolilta. Nostot ja ostot vieraassa valuutassa veloitetaan veloituspäivän kurssin mukaan, johon lisätään enintään 1,95% marginaali."

Eli nostaminen on oikeasti todella kallista puuhaa, olin luullut että debit-puolella nostaminen olisi edullisempaa mutta näin ei ollut.

3

267

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rahanvaihto

      Olet joko saanut huonoja neuvoja tai sitten olet ymmärtänyt väärin. Valuutta kannattaa tosiaankin VAIHTAA vasta matkakohteessa, jolloin saaa parhaan kurssin. Eli: ota euroja mukaan ja vaihda ne perillä joko pankissa tai rahanvaihtopisteessä. Silloin ylimääräisiä kuluja ei tule.
      Tuo Dansken ilmoitus kortilla nostamisen kuluista pitää paikkansa. Samalla Danske vain "unohti" kertoa, että niiden kurssi on yleensä huomattavasti huonompi kuin se on kohdemaassa. Esim Thaimaan bahtin kurssi on danskella 36,33 ja paikan päällä vaihdettuna 39,75. Kun joku nyt kuitenkin heti viisatelelee, että eihän 3 bahtie ole mitään, niin se on oikeassa -jos matkakassa on 1 euro. Jos se on taas esim 1000 euroa, niin ylimääräistä rahaa saa -tai menettää- yli 3000. Sillä elää mukavasti pari päivää, tai ylimukavasti melkein päivän :-) tai maksaa pari päiväretkeä tms.
      Esimerri on thaimaasta, mutta sama kurssikuvio pätee muissakin maissa. Rahat kannattaa aina vaihtaa vasta perillä.

      • voi_pyhä_sylvi

        "rahanvaihto" Oliko tuo nyt hyvä ohje. Lomakassa euroina mukaan ? Mahtaa keljuttaa kun huomaa rahojen hävinneen ennen hotellihuoneeseen pääsyä. Missä maassa pystyy muuten pankkikortilla nostamaan rahaa debit puolelta ?


      • amaran
        voi_pyhä_sylvi kirjoitti:

        "rahanvaihto" Oliko tuo nyt hyvä ohje. Lomakassa euroina mukaan ? Mahtaa keljuttaa kun huomaa rahojen hävinneen ennen hotellihuoneeseen pääsyä. Missä maassa pystyy muuten pankkikortilla nostamaan rahaa debit puolelta ?

        Kyllä debit-sirukortti toimii ihan yleisesti automaateissa ulkomailla. ei mitään ongelmaa.

        Oletko kokeillut?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 71
      547
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe