Tuleva ongelmakoira?

olenkomivd

Minulla on nyt 10kk ikäinen saksanpaimenkoira. Mörköikä alkoi kevyesti, eikä ongelmia ollut paljoa missään. Nyt kuitenkin yhtäkkiä on alkanut rähisemään hihnassa kaikelle mahdolliselle. Autoja sitten jahtaa ja sekoaa. Tiedän että johtuu saalisvietistä ja sen hyödyntämiseen ottaisin mieluusti vinkkejä :) On ennestään toinen sakemanni, aikuinen kodinvaihtaja joten en ole mörköikää ennen käynytkään läpi. Edellisillä koirilla kun ei ole minkäänlaista teineilyä ollut. Vieraatkin jännittävät paljon. Auto on korjuulla josta tulee hurjasti kuluja, joten ei olisi varaa ylimääräisiin koulutushommiin, eikä olisi kulkumahdollisuuttakaan.
Miten muiden teinisaksanpaimenet ovat käyttäytyneet?
Ei ehkä paras paikka kysyä vinkkejä, mutta koitetaan :) Suojelu olisi haaveissa, mutta jännittää vieraita ja rähisee remmissä, niin saattaa jäädä haaveeksi.

Kaikkeni aion tämän hurtan eteen tehdä, luovuttaminen ei ole vaihtoehto.

6

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oikeesti1

      Et sitten sosiaalistanut ajoissa, et osannut opettaa koirallesi perusasioita viettien kanavoinnista? Oletko uusavuton?

      • olenkomivdd

        Varmaan sitten olen uusavuton :)
        Kyllä pentua sosiaalistin, mutta oltiin sitten jonkin aikaa niin ettei vaan mahdollisuuksia mihinkään pääsyyn ja seuraavan kerran olikin hirviö käsissäni. Ehkä sitten varmaan muutan keskelle metsää ettei varmasti nähdä ikinä ketään.
        Tiedän olevani paska koiranomistaja, joten sitä ei tarvitse enää kertoa.

        - ap


      • 1230

        Ok. Ongelmahan on sitten jo ratkaistu.


    • Lovegsde

      Oletko ollut yhteydessä kasvattajaan ja alueen treeniporukoihin? Sakun kanssa olisi hyvä nuoresta pitäen käydä ohjatuissakin harkoissa.. Itse hyödynnän koiruuksien klubin live-kouluttajaa pitkien välimatkojen takia halleilun ohella.

    • Mörköikä

      Ota yhteyttä paikalliseen SPL:n alajaostoon ja kysele sieltä neuvoja ja treenimahdollisuuksia. Itselläni on nyt 13 kk vanha saksanpaimenkoirauros, ja meilläkin on "mörköilty", lähinnä vieraita haukutaan. Ärsyttävä piirre, jota ei vanhemman koiramme kanssa ole koskaan ollut. Muiden koirien kohtaamista lenkillä olen harjoitellut siten, että kiinnitän koiran huomion itseeni esim. pallolla (saalisvietti on meilläkin kova). Koira tuijottaa palloa, eikä kiinnitä huomiota ohi menevään koiraan. Sitten vaan isot kehut ja pallo palkaksi :). Voit yrittää samaa omalla koirallasi kaikkeen ohimenevään. Jokainen hyvin sujunut ohitus on askel kohti oikeaa käytöstä. Juju on vaan siinä, että koiran huomio pitää saada kiinnittymään itseensä ennen kuin se alkaa riehua toista koiraa tms.

    • olenkomivddd

      Ollaan saatu parit kivat ohitustreenit tehtyä tutun koiran avustuksella. Vielä ei itse ohitukseen asti päästy, mutta pikkuhiljaa :) Ollaan tosiaankin ohjatuissa käyty, isoimmissa koulutuksissa, koska täällä ei ole juurikaan mitään harrastustoimintaa. Ja nyt keväälle on paljon koulutuksia joihin olemme menossa. Kasvattajaan olen ollut vähän yhteydessä, vinkkejä saatu, mutta paikanpäältä ei voi avustaa kun on ulkomaan tuonti.
      Pitääpä koittaa tuota lelupalkkaa ohituksissa, voi sitten ainakin sanoa että on koittanut ja näkee toimiiko meillä.

      - ap

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      274
      2507
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2419
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      12
      1615
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      51
      1510
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1359
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1029
    Aihe