Pulmallinen excel-taulukko, päivämäärähaku

Tumpeloona

Hei,
Löytyisiköhän täältä viisaita neuvoja, en pääse oikein alkuun, miten edes kannattaisi aloittaa.

Minulla on dataa, jossa on riveittäin henkilöitä ja projektin alku- ja lopetuspäivämäärä. Haluan päivämäärän/viikon (tai kuukauden) perusteella tehdä haun ja saada tietää ketkä henkilöt ovat kiinni projektissa ja ketkä ovat vapaana. Miten tämä kannattaisi toteuttaa, onnistuuko Pivottina vai tehdäänkö hakufunktiolla vai miten ihmeessä?

7

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tumpeloona

      Ehkä suodattaminen ei ole vaihtoehto.
      Esim.

      Henkilö x tekee projektia 2.4.2016-18.7.2017
      Henkilö y tekee projektia 2.6.2017-10.7.2017

      ja haluan tehdä haun ja tietää kuka on käytettävissä 15.7.2017, tässä tapauksessa se olisi henkilö y.

      Suodattamalla saisin vain aloitus- tai lopetuspäivämäärät suuruusjärjestykseen?

    • tulojensummaaja

      Alla kuvalinkissä yksinkertainen kaava joka hakee erilliseen soluun vastauksen, sijoittuuko haettava päivämäärä annettujen päivien väliin vai eikö.
      http://aijaa.com/eh3TcW

      • Tumpeloona

        Kiitos aivan superpaljon! Yllätyin todella kuinka paljon tästä oli apua :D! KIITOS!

        Osaako joku vielä selittää miten saan tuon ehdollisen muotoilun nimisarakkeelle piilotetun C-sarakkeen vastauksen mukaan? En kerta kaikkiaan saa tätä toimimaan millään kaavalla, jossakin menee vikaan.


    • tulojensummaaja

      Valitse hiirellä ne "nimisarakkeen" solut joihin haluat muotoilun. Valitse "Ehdollinen muotoilu" ja sieltä "Määritä kaavan avulla, mitkä solut muotoillaan". Kirjoita siihen "laatikkoon" kaava =C1=0. Muotoilu "vihreä". OK. "EM" uudestaan (katso että solut ovat edelleen valittuina) ja valitse "Sääntöjen hallinta". Klikkaa "Uusi sääntö". Taas "Määritä kaavan avulla...", ja kirjoita =C1=1. Muotoilu "punainen". OK.
      Vaikka kaava kirjoitetaan vain C1:sen mukaan, osaa Excel mukauttaa kaavat rivien mukaan, kunhan vain alussa kaikki mukaantulevat solut ovat valittuna.

    • tulojensummaaja

      Tuossa alussa siis ensin EhdMuo ja sieltä "Uusi sääntö", josta löytyy "Määritä kaavan avulla, ..."

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      271
      2300
    2. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1011
    3. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      55
      979
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      970
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      921
    6. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      861
    7. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      21
      838
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      736
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      687
    10. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      299
      684
    Aihe