Kokoonnutaan Pitkäperjantaina 25.3. 2016 klo 15:00 entisen Olkkolan Sahan alueelle muistelemaan menneitä ja kertoillaan samalla omista tulevaisuuden suunnitelmista. Vieläkö kenelläkään on muistissa, miten se kiero tiili oikein valmistettiin?
Olkkolan Tiilitehtaan entiset työntekijät
porukan-kovin-kärrääjä
7777
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tulossa ollaan! Onko alueella riittävästi pysäköintitilaa invatakseille?
Alueella on tilaa hyvin mantereen puolella ja loput autot voidaan parkkeerata Olkkolanlahden jäälle.
Kieroin tiili saatiin aikaiseksi ainoastaan niistä jotka olivat lähinpänä suurinta kuumuutta. Niistä myös tuli niitä lähes emaloituja tiiliä. jotka ei tänä päivänäkään ole hajonneet. Vaan kun kopauttaa vasaralla, niin kuuluu "ping" . Savi (osasta) tuotiin rataa pitkin tehtaalle, ja jos savea olisi löytynyt silloin 80 km päästä tehdas olisi puksuttanut vielä pitempään sitä "kieroa tiiltä"
Ei taida olla yhtään hengissä niitä ukkoja jotka siellä oli töissä...
Kokoontumispaikka on kyllä meidän kusettajajengille tuttu ja monenlaista filunkia alueella aikojen saatossa harjoitettiin. Saatiin Jormaa Kakkoseen ja kaupungin verokirstu jäi ammottamaan tyhjyyttään vielä meidän bisnesten jälkeenkin.
Kun niistä Olkkolan Tiilitehtaan tiilistä valkkasi parhaat tiilit ja niistä muurasi savupiipun, niin aina siitä semmoinen korkkiruuvin mallinen piippu tuli.
Ois kantsinut juoda vähemmän ku muuras :)