Uuden valuraudan rasvapoltto

pannariikehiin

Itse huomasin, että uuden "kevyen" valurauta-pannun rasvapoltto ohjeiden mukaan ei tehnyt pannusta käyttökelpoista vaan paistettavat tarttuivat pintaan kiinni vaikka mitä tekisi.

No - en vielä heittänyt pannulla vesilintua vaan tein pannarin (2 desiä jauhoa, 2 desiä maitoa, vähän suolaa, vatkattu kananmuna, sekoittaen hyvin, antaa levätä pari tuntia, pannulle voita ruokalusikallinen, uuni 225 asteeseen, voi pannulla lähes ruskistuneeksi, taikina kuumentuneelle pannulle ja pannu uuniin 15-20 minsaa kunnes tuoksuu kypsältä ja pinta on rapean kultainen) ja pannu kiittää.

Todennäköisesti muutaman pannarin teko oli parempi kuin ohjeiden mukainen rasvapoltto, sillä tällä hetkellä pannu toimii hyvin eikä mikään ota enää kiinni eli pannu on saanut viimein pintansa kuntoon - paistoin äsken ryynäreitä ja rapsakan pinnan niihin sai ilman pelkoa makkaran tarttumisesta pintaan.

Pannarin oheen suosittelen kotimaista vattuhilloa ja vaniljajäätelöä - toki muutakin voi kokeilla - lievästi suolaiseen pannariin sopii hyvin mikä tahansa makea ja hapokas.

Simppeli herkku.

1

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jonskuna

      Jos sähköliettä käyttää niin on syytä olla teflon pannu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3235
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3087
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2447
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      2197
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1903
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1800
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1616
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1405
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1290
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      81
      1132
    Aihe