Haittako koentta jos "räjäyttää" pakoputkessa bensaa iana välillä.
Minulla on usein tapana kun tulen yöllä Anikaistenmäkeä alas niin sammuttaa kone virta-avaimesta ja rullata siihen pikkolon kohdalle ja sitten laittaa taas kone käyntiin jolloin pakoputki paukahtaa niikuin olisi kanuunalla ammuttu, onko tuo haitaksi koneelle tai putkelle, koneena on luja 2T 80 luvulta
Minulla on usein tapana kun tulen yöllä Anikaistenmäkeä alas niin sammuttaa kone virta-avaimesta ja rullata siihen pikkolon kohdalle ja sitten laittaa taas kone käyntiin jolloin pakoputki paukahtaa niikuin olisi kanuunalla ammuttu, onko tuo haitaksi koneelle tai putkelle, koneena on luja 2T 80 luvulta
Vastaukset 15
Vanhimmat
mitään yöllä ajele vaan kirjoittelet tännee
kaiken maailman PASKAA,ettäkyllä lapsettaa
ja seuraavaksi vastaa eräs K ja on niin kiukkuinen
että en MINÄ ole tuota KIRJOITTANUT,tää palsta
on niin helvetin hauska ja monipuolinen aivan
kun lukis jotai vähäälyisen ja muutenkin tästä maailmasta "ulkona" olevan henkilön kirjoita ja
vastaa itse, poista nyt sitten tämä viesti kun
kerran kuulut "HENKILÖKUNTAAN" heillähän on oikeus
tehdä niitä poistoja,mutta tuo oikea henkilökunta
EI IKÄVÄ KYLLÄ SITÄ TEE.
Öisin siis ÖISIN ajelleen mopolla tai fillarilla pitkin katuja ja kun tuollaan yöllä kotiin niin sitten kirjoitellaa tietskalla ja päivisin nukutaan.
Näin se juttu menee
no mitä sä sit käyt tääl joka viestiä lukemas ja vastaamas jos tää on nii vajaa palsta kerta
Entö sitten kun bensaa menee putkeen ja se räjähtää, vastaa samaa kuin olisi käsikranaatti sun persees alla, siinä on sitten henki pois sinulta ja lähellä olevilla, eli paukuta vaan!!
Koneelle siitä ei ole mitään haittaa. Mutta putki sen sijaan saattaa ajan myötä (riippuen putkesi kunnosta) hajota koska se ei ole tarkoitettu räjähdyskammioksi. Syy miksi putkesta kuuluu paukkumista on se että kun ajat mopollasi ja sammutat sen ennen mäkeä niin mäntä liikkuu sylinterin sisällä vielä vähän aikaa jolloin bensaa tulee palotilaan, mutta sytystulppa ei anna enään kipinää joka sytyttäisi bensan, näin ollen bensa pääsee pakoputkeen joka on edelleen tulikuuma ja tästä johtuen bensa pamahtaa siellä. Neuvoisin sinua menemään moottorijarrutuksen ja (näin talvella) takajarrun kera sen mäen alas. Näin säästyt monelta ongelmalta.
tapauksessa tarvitse neuvoa yhtään mitään jos
luit alkuperäisen tekstin niin ei siinnä mitään
neuvoa kysytty se vaan oli yhden höyrypään
älytön harrastus.
Moottorijarrutus meinaa sitä että päästetään kaasu kokonaan pois jolloin se pyrittää koentta ja mitä hitaammin mennään niin sitä pienempi vaihde menee päälle.
Kytkin irtoaa vasta noin 5 km/h vauhdissa.
Sama kun lähtee niin AINA kaasun kanssa eli ei ksokaan vierittämällä kytkin auki
että EI OLE mitään neuvomista yhden kaistapään
kirjoitteluun,ja opettele sinäkin kirjoittamaan
eikä että "pyrittää" "koenetta" ja sitä rataa
vaikka jo kirjoituksesta näkyy kuka sen on
kirjoittanut, sanoin tuolla aikaisemmin että menee yksinkirjoitteluksi koko hela hoito.
vittu
Minun riähkä on tehnyt sitä tuhansia kertoja,
hyvällä onnella. Pakoputki on puhdistunut ja ratkeillut, ja mummot hypänneet.
Mietityttää, että jos lieska menee männän ollessa yläasennossaan, pakoaukosta kampikammioon. Räjäyttää huulitiivisteet pihalle, ja lyö läppäventtiilin mutkalle. Tai mäntäohjatussa vain polttaa kaasutinta myöten, pienemmällä paineella.
No eipä ole hajonnut, vielä. Jatkan leikkiä.
Syttykatkaisija kun on rikki, se paukuttaa itsestään. Enkä korjaa, pitää olla tapahtumia.
Sytytys puola ei tykkää tollasesta mut muuten itse koneelle ei pitäs tapahtua mitään. Kärjettömät sytkät on herkempiä hajoon kun noi vanhat kärjelliset ja kärjettömien puolat on myös moninverroin kalliimpia. Joten jos sul on kärjelline peli niin voit paukuttaa huoletta kuhan varaudut siihe et joudut vaihtaan puolan.
Mikä ei ole iso eikä kallis projekti tuollasee.'
Tosin jos taas sul on kärjetön niin ei kannata ottaa riskiä.
tosiaan että tuo kysyjä tosiaan kysyi tuota kysymystä tosissaan kyllä se on provoa.
Ja mitäs väliä sil on jos huvikseen sit vastailee
tosiaan tosiaan....ei s@@t@n@!!! kyllä tää keskustelu palsta on täynnä ääliöitä! On teilläkin oma elämä ku pitää tulla tänne pätemään! Jos joku kysyy neuvoa niin miksei siihen voisi vastata?!? Esim "Neqtar":in teksti oli varsin asiallista mutta siihenkin joku k u s i p ä ä heitti kommenttia... huh huh... säälittävää....
te ÄÄLIÖT TOSIAAN TIEDÄ kuka tuon alkuperäisen
viestin lähetti no minäpä sanon se on "ystävämme"
KI.I eli ei varmasti ole edes terkoitusta kysyä
mitään ettekö te todella TAJUA yhtään mitään,
vai onko tuolta henkilöltä tullut mitään järkevää
näillä palstoilla.
mitä tulee siihen että VASTAAN jokaiseen viestiin ja puutun JOKA asiaan,ei pidä paikkaansa vastaan
kyllä asiallisesti jos kysymys on ASIALLINEN
sen voitte kyllä itse tarkistaa ,ja miksi teen näin
no siksi että täällä annetaan usein täysin vääriä
tietoja ja jos voin estää yhdenkin moottori ym.
vastaavan virheen joka voisi johtaa kalliiseen
remontiin niin asia on bueno.