Hei !
Olen käynyt nyt kahdesti TAYS:sin Transpolilla sekä kerran ihopolilla josta sain maksusitoumuksen Koskiklinikalle Alexandriitti laserhoitoon parran poistoa varten. Maksusitoumus takaa minulle neljä hoitokertaa ja mikäli neljä hoitokertaa eivät riitä tulen saamaan uuden maksusitoumuksen myöhemmin.
Olisi erittäin mukava kuulla kokemuksia ja mielipiteitä tuosta alexandriitti laserhoidosta Sattuuko hoito ? Kuinka monennen kerran jälkeen parta alkaa katoamaan ? Pysyykö parta pois lopullisesti ?
Minulle määrättiin myös Vaniqa 11.5 % voidetta jota voin käyttää halutessani
Minulla ei ole hormonilääkitystä eikä testosteronin tuotantoa ole estetty tai lopetettu lääkkeillä tai leikkausella ( Kivesten poisto ) joten vaikuttaako tämä parran pois pysymiseen ikuisesti laserista huolimatta ?
Alexandriitti laser kokemuksia..
18
3242
Vastaukset
- kkjlk
Neljä kertaa on todennäköisesti vähän. HYKS:n Töölön sairaalassa on annettu 5 hoitokertaa ja tarvittaessa pari lisää, eikä sekään riitä yleensä vaikka on käytetty testosteronin blokkausta. Ellei testosteronia ole blokattu lääkkeillä tai ei ole tehty orkiektomiaa, parran kasvu jatkuu jossain määrin.
Parran poisto alexandriittilaserilla edellyttää että parta on mahdollisimman tumma, mieluiten musta jotta laser tehoaa hyvin. Myös ihon pitää olla mahdollisimman vaalea, joten kesällä ei tehdä parran polttoa. Laserilla käsitelty iho on myös herkkä auringon valolle.
Laser tehoaa vain sillä hetkellä kasvaviin karvoihin ja ne yleensä kuolee kertakäsittelyllä. Mutta muutaman viikon kuluttua lepovuorossa olleet karvat kasvavat esiin ja ne on silloin poltettava pois. Sen vuoksi hoitokertoja on toistettava muutaman viikon välein.
Laserkäsittely tuntuu siltä kuin läpsäytettäisiin viivottimella lappeellaan. Käsittelyn jälkeen iho punottaa ja turpoaa ainakin muutaman tunnin ajaksi. Hoidon jälkeen kannattaa jäähdyttää käsiteltyä aluetta jääpalapussilla tai kylmägeelipussilla, jotta turvotus laskee nopeammin.
Omasta kokemuksesta voin sanoa että parta pysyy lähes sataprosenttisesti poissa jos kivekset on poistettu ja käyttää riittävän suurta estrogeeniannosta. - Anonyymi
Saako julkiselta maksusitoumusta muille alueille kuin partaan? Esim alavatsan karvoihin?
- Anonyymi
Tuskinpa, koska myös monilla naisen kehoon syntyneillä kasvaa karvoitusta alavatsassakin. Eivät hekään saa julkiselta maksusitoumusta, vaan joutuvat hoidon halutessaan maksamaan sen omasta pussistaan yksityisellä.
- Anonyymi
Saako säärien laserointiin maksusitoummista ?
- Anonyymi
Kasvojen alueen karvojen poisto laserilla. Saako ennen laserointia sheivata karvat?
- Anonyymi
Ennen laserkäsittelyä pitää olla tarkasti sheivattu iho. Mutta hoitohenkilökunta yleensä toivoo että ensimmäisellä kerralla olisi sänki, jotta nähdään karvojen väri tehon säätöä varten. Tarkastuksen jälkeen ajellaan karvat kertakäyttöhöylällä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ennen laserkäsittelyä pitää olla tarkasti sheivattu iho. Mutta hoitohenkilökunta yleensä toivoo että ensimmäisellä kerralla olisi sänki, jotta nähdään karvojen väri tehon säätöä varten. Tarkastuksen jälkeen ajellaan karvat kertakäyttöhöylällä.
Saan transpolilta maksusitoumuksen kasvojen karvojen poistoon, niin voiko tehdä täällä Oulussa, vai pitääkö mennä Tampereelle?
Huomenna soitan sinne transpolille - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saan transpolilta maksusitoumuksen kasvojen karvojen poistoon, niin voiko tehdä täällä Oulussa, vai pitääkö mennä Tampereelle?
Huomenna soitan sinne transpolilleJos saat lähetteen mihin tahansa (vain Helsingissä tekevät laserepilointia julkisessa sairaalassa) niin Oulussa on Epilaserin toimipiste (Mehiläisen yhteydessä).
- Anonyymi
Ouluun sain lähetteen. Saako kelasta matkakuluihin korvausta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ouluun sain lähetteen. Saako kelasta matkakuluihin korvausta?
Jos kyseessä on transnaisen parran laserointi, se tulkitaan hoitoprosessiin kuuluvaksi ja silloin kelakorvaukset pelaa. Matkakuluissa on omavastuu enintään 25 euroa yhdensuuntaiselta matkalta. Vuosiomavastuu on 300 euroa. Sitä kerryttävät myös alle omavastuun jäävät matkakustannukset.
- Anonyymi
Kiitos!
- Anonyymi
Minulla on ollut Vaniga voide parrankasvun hillitsemiseen ( olin vielä kaapissa silloin) ja olen syntyjään nainen. Ei vaikuttanut mitenkään mutta on törkeän kallis. Turha ostos sanoisin.
- Anonyymi
Kävin marraskuussa Oulun yliopiston sairaalassa kasvojen laseroinnissa, ensimmäiselle kerralla piti ottaa valokuvia kasvoista, että sänki näkyy.
Ottivat kuitenkin valokuvia siellä poliklinikalla, maaliskuussa uusi aika. Ei kait tarvitse itse ottaa valokuvia kasvoista, kun ottavat siellä poliklinikalla?- Anonyymi
Jos otetaan kuvia, niin yleensä on riittänyt vain yksi kerta ennen ensimmäistä käsittelyä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos otetaan kuvia, niin yleensä on riittänyt vain yksi kerta ennen ensimmäistä käsittelyä.
Toivottavasti ei tarvitse enään itse ottaa kuvia.//Tehdäänkö kasvojen laserointia kesällä?
- Anonyymi
Kerran peruttu kasvojen laser. Uusi aika 18.5.2020, taidan peruuttaa ajan , kun pitää mennä toiselle paikkakunnalle
- Anonyymi
Onko peruttu laser aikoja?
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1572558Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658