Alexandriitti laser kokemuksia..

gohroguhoghgoo

Hei !

Olen käynyt nyt kahdesti TAYS:sin Transpolilla sekä kerran ihopolilla josta sain maksusitoumuksen Koskiklinikalle Alexandriitti laserhoitoon parran poistoa varten. Maksusitoumus takaa minulle neljä hoitokertaa ja mikäli neljä hoitokertaa eivät riitä tulen saamaan uuden maksusitoumuksen myöhemmin.

Olisi erittäin mukava kuulla kokemuksia ja mielipiteitä tuosta alexandriitti laserhoidosta Sattuuko hoito ? Kuinka monennen kerran jälkeen parta alkaa katoamaan ? Pysyykö parta pois lopullisesti ?

Minulle määrättiin myös Vaniqa 11.5 % voidetta jota voin käyttää halutessani

Minulla ei ole hormonilääkitystä eikä testosteronin tuotantoa ole estetty tai lopetettu lääkkeillä tai leikkausella ( Kivesten poisto ) joten vaikuttaako tämä parran pois pysymiseen ikuisesti laserista huolimatta ?

18

3242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kkjlk

      Neljä kertaa on todennäköisesti vähän. HYKS:n Töölön sairaalassa on annettu 5 hoitokertaa ja tarvittaessa pari lisää, eikä sekään riitä yleensä vaikka on käytetty testosteronin blokkausta. Ellei testosteronia ole blokattu lääkkeillä tai ei ole tehty orkiektomiaa, parran kasvu jatkuu jossain määrin.
      Parran poisto alexandriittilaserilla edellyttää että parta on mahdollisimman tumma, mieluiten musta jotta laser tehoaa hyvin. Myös ihon pitää olla mahdollisimman vaalea, joten kesällä ei tehdä parran polttoa. Laserilla käsitelty iho on myös herkkä auringon valolle.
      Laser tehoaa vain sillä hetkellä kasvaviin karvoihin ja ne yleensä kuolee kertakäsittelyllä. Mutta muutaman viikon kuluttua lepovuorossa olleet karvat kasvavat esiin ja ne on silloin poltettava pois. Sen vuoksi hoitokertoja on toistettava muutaman viikon välein.
      Laserkäsittely tuntuu siltä kuin läpsäytettäisiin viivottimella lappeellaan. Käsittelyn jälkeen iho punottaa ja turpoaa ainakin muutaman tunnin ajaksi. Hoidon jälkeen kannattaa jäähdyttää käsiteltyä aluetta jääpalapussilla tai kylmägeelipussilla, jotta turvotus laskee nopeammin.
      Omasta kokemuksesta voin sanoa että parta pysyy lähes sataprosenttisesti poissa jos kivekset on poistettu ja käyttää riittävän suurta estrogeeniannosta.

    • Anonyymi

      Saako julkiselta maksusitoumusta muille alueille kuin partaan? Esim alavatsan karvoihin?

      • Anonyymi

        Tuskinpa, koska myös monilla naisen kehoon syntyneillä kasvaa karvoitusta alavatsassakin. Eivät hekään saa julkiselta maksusitoumusta, vaan joutuvat hoidon halutessaan maksamaan sen omasta pussistaan yksityisellä.


    • Anonyymi

      Saako säärien laserointiin maksusitoummista ?

    • Anonyymi

      Kasvojen alueen karvojen poisto laserilla. Saako ennen laserointia sheivata karvat?

      • Anonyymi

        Ennen laserkäsittelyä pitää olla tarkasti sheivattu iho. Mutta hoitohenkilökunta yleensä toivoo että ensimmäisellä kerralla olisi sänki, jotta nähdään karvojen väri tehon säätöä varten. Tarkastuksen jälkeen ajellaan karvat kertakäyttöhöylällä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ennen laserkäsittelyä pitää olla tarkasti sheivattu iho. Mutta hoitohenkilökunta yleensä toivoo että ensimmäisellä kerralla olisi sänki, jotta nähdään karvojen väri tehon säätöä varten. Tarkastuksen jälkeen ajellaan karvat kertakäyttöhöylällä.

        Saan transpolilta maksusitoumuksen kasvojen karvojen poistoon, niin voiko tehdä täällä Oulussa, vai pitääkö mennä Tampereelle?

        Huomenna soitan sinne transpolille


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Saan transpolilta maksusitoumuksen kasvojen karvojen poistoon, niin voiko tehdä täällä Oulussa, vai pitääkö mennä Tampereelle?

        Huomenna soitan sinne transpolille

        Jos saat lähetteen mihin tahansa (vain Helsingissä tekevät laserepilointia julkisessa sairaalassa) niin Oulussa on Epilaserin toimipiste (Mehiläisen yhteydessä).


      • Anonyymi

        Ouluun sain lähetteen. Saako kelasta matkakuluihin korvausta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ouluun sain lähetteen. Saako kelasta matkakuluihin korvausta?

        Jos kyseessä on transnaisen parran laserointi, se tulkitaan hoitoprosessiin kuuluvaksi ja silloin kelakorvaukset pelaa. Matkakuluissa on omavastuu enintään 25 euroa yhdensuuntaiselta matkalta. Vuosiomavastuu on 300 euroa. Sitä kerryttävät myös alle omavastuun jäävät matkakustannukset.


      • Anonyymi

        Kiitos!


    • Anonyymi

      Minulla on ollut Vaniga voide parrankasvun hillitsemiseen ( olin vielä kaapissa silloin) ja olen syntyjään nainen. Ei vaikuttanut mitenkään mutta on törkeän kallis. Turha ostos sanoisin.

    • Anonyymi

      Kävin marraskuussa Oulun yliopiston sairaalassa kasvojen laseroinnissa, ensimmäiselle kerralla piti ottaa valokuvia kasvoista, että sänki näkyy.


      Ottivat kuitenkin valokuvia siellä poliklinikalla, maaliskuussa uusi aika. Ei kait tarvitse itse ottaa valokuvia kasvoista, kun ottavat siellä poliklinikalla?

      • Anonyymi

        Jos otetaan kuvia, niin yleensä on riittänyt vain yksi kerta ennen ensimmäistä käsittelyä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos otetaan kuvia, niin yleensä on riittänyt vain yksi kerta ennen ensimmäistä käsittelyä.

        Toivottavasti ei tarvitse enään itse ottaa kuvia.//Tehdäänkö kasvojen laserointia kesällä?


    • Anonyymi

      Kerran peruttu kasvojen laser. Uusi aika 18.5.2020, taidan peruuttaa ajan , kun pitää mennä toiselle paikkakunnalle

    • Anonyymi

      Onko peruttu laser aikoja?

    Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      157
      2558
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      839
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe