Hei. Olen ostamassa sijoitusasuntoa lainalla.
Aion remontoida asunnon ja laittaa sen vuokralle. Saanko remontista itse tehtynä tehdä vähennyksiä? Saako sijoitusasunnosta kotitalousvähennystä teetetystä työstä?
Jos vuokra on 800€/kk vero on 30%. Yhtiövastike on 200€. Saako vastikkeen vähentää 100%?
Miten menee lainan korkovähennys?
Verotusasioita
5
147
Vastaukset
- mä111
Jos oikein muistan, remonttikulut voi vähentää hankinta-arvosta. Myydessä pienentää mahdollista myyntivoittoa. E kotitalousvähennystä. Säilytä kuitit. Vuokratulosta voit vähentää vastikkeen ja lainan korot, jotka kohdistuvat kyseiseen asuntoon.
- BauHerr
VÄÄRIN EI SAA VÄHENTÄÄ
Asunto pitää ensin laittaa vuokralle, jotta sen remonttikustannukset voisi vähentää. Jos tekee remontin ennen vuokralaisia, ei verottaja hyväksy vähennyksiä.
Tee siis näin: laitat asunnot ensi määräaikaisesti vuokralle, vuokrasopimuksen jälkeen remontoit ja vähennät remonttikulut.
Kotitalosvähennyksen saa tehdä vakituisen OMAn asuntonsa tai kesäasuntonsa niistä remonteista, jotka lain ja yhtiöjärjestyksen mukaan kuuluvat OSAKKAAN VASTUULLE. Jos siirrät kirjasi sijoitusasuntoon, voit tehdä kotitalousvähennyksen.
Asunto-osakeyhtiössä vastikkeen vähennät tulosta. Pääomatuloista voi vähentää pääomakuluja ts. velan korkoja.
Asia on senverran monimutkainen, että Suomi24 sivuston sijasta suosittelen soittamaan vero.fi virkamiehille.
- Näin
Isommat remonttikulut vähennetään asuntoa myydessä.
- dfgdfgfg
Asunto pitää ensin laittaa vuokralle, jotta sen remonttikustannukset voisi vähentää. Jos tekee remontin ennen vuokralaisia, ei verottaja hyväksy vähennyksiä.
===Ensin vuokraus, sitten remontti. Tuurilla onnistuu vähennykset toisinkin päin. Luota tuuriin.
Tee siis näin: laitat asunnot ensi määräaikaisesti vuokralle, vuokrasopimuksen jälkeen remontoit ja vähennät remonttikulut.
===Ja aina määräaikainen elokuun loppuun asti.
Asunto-osakeyhtiössä vastikkeen vähennät tulosta. Pääomatuloista voi vähentää pääomakuluja ts. velan korkoja.
===Vain tuloutetun vastikkeen voit vähentää, tarkista isännöitsijältä onko vastike tuloutettu vai rahastoitu.
===Voit vähentää korot ja pankin kulut, esim 2e/kk.
Asia on senverran monimutkainen, että Suomi24 sivuston sijasta suosittelen soittamaan vero.fi virkamiehille.
===Tai ostavuokraavaurastu.com sivustolta etsi itse kaikki tiedot.- Näin
Kyllä asunnon voi remontoida vuokrattavaksi ja remonttikustannukset aikanaan asuntoa myydessä vähentää pois.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa1773017SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän631902Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava1061878Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,3031859Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --221682Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.291499Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue291362Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?1181253Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411122RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041062