Onko liikaa mikäli haluaa lähettää mailissa 25 kuvaa jotka ovat noin 5.7 Mo / Mega bit per kuva?
Kuvien koko e-mailissa?
kuvakoko
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mihin osoitteeseen? GMailissa tuo ei haittaa, tosin taitaa olla, että pitää lähettää osissa. Minun laatikkoni menisi tukkoon parista tuollaisesta. Pane pilveen, niin ei tarvitse miettiä.
Riippuu:
a) vastaanottajan sähköpostilaatikon kokorajoituksista
b) oman operaattorisi sähköpostipalvelimesta.
Isoja liitetiedostoja EI pidä lähettää, jollei tiedä, että vastaanottajalla onvalmius niiden vastaanottoon.
JOS vastaanottajalta saat suostumuksen lähettämiseen, niin:
1. pakkaa haluamasi tiedostot ZIP -paketiksi
ja
2. lähetä liitetiedostona ko. ZIP -paketti.
Huomaathan, että binääritiedostot koodataan oletuksena Base64 -koodauksella sähköpostitettaessa.
Tämä nostaa tiedoston kokoa siten, että aina 3 tavun ryhmästä tulee 4 tavua.
Eli tiedostoliitteen koko_sähköpostissa := 1.33334 * koko_tiedostojärjestelmässä.
Tehokkaampiakin koodaustapojakin (esim. Base85) on, mutta niitä voit käyttää vain, jos olet varma, että vastaanottajalla on valmius näiden vastaanottoon, ja että matkan varrella olevat sähköpostipalvelimet eivät vääristä tietoa.
Vastaanottajalla on http://www.free.fr/freebox/internet.html liittymä, mutta sen tarkemmin en siitä tiedä.
Itse taasen olen tuttavan liitymässä jonka speksejä en tunne. Olen tähän liittymään ottanut vastaan toisinaan 3-6:n kuvaa, mutta ei ole tullut tarkistettua niiden kokoa.
Itse asiassa en ole milloinkaan edes lähettänyt kuvia mailin liitteenä, eli tuo ZIP:llä pakkaaminen on teknisesti uusi juttu, vaikka toki sen olemassaolosta olen tietoinen.
Eli saako vastaanottaja helposti avatua ZIP-pakatut kuvat? Hänellä on vanha Windows ja hidas kone, mutta ilmeisemminkin nopea liittymä.
Yhden sähköpostin koko liitetiedostoineen olisi hyvä pitää alle 10Mt koossa. Vastaanottajan postijärjestelmä, posticlient tai vaikka nettiyhteys ei välttämättä kunnolla pelaa jos tulee jättimäisiä sähköpostiviestejä. Eli tuo voi tarkoittaa 25kpl sähköpostiviestien lähetystä.
Zip pakkaus ei tiivistä valokuvia joten siitä ei tässä ole apua.