HURGHADA & Intercontinental resort

Olemme lähdössä Hurghadaan 18.1.2005

(Intercontinental resort)

Onko kenelläkään kokomuksia kyseisestä hotellista???

Onko alueella pienille lapsille sopivaa puuhaa???
51277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hotelli on tosi hieno paikka. Onnittelen - hyvä valinta!
Meidän loma onnistui varmastikin 99% hotellin ansiosta. Turvallinen, siisti, palvelu toimi moitteettomasti (vaikka oli ramadan).
Itse hotelli alueella on lapsillekin tekemitä ja ajankulua varmsti mielin määrin. On lasten liekki paikka (kylläkin hotellin "vääräällä" puolella - ei rannan puolella), ja altaassa on tarpeeksi matala osa, jossa lapsilla on turvallista polskia + liukumäki ym.

Ranta syvenee aika äkkiä, joten se ei ole lapsien kannalta paras mahdollinen asia, mutta itse ranta on hyvin siisti ja ihana!!

Ravintolat hotellin alueella ovat siistejä ja emme sairastaneet minkäänlaista vatsatautia, vaikka söimme melkein mitä vaan koko viikon ajan. Suosittelen rannalla sijatsevaa kalaravintolaa!

Voin sanoa, että meiltä hotelli saa melkein täyden kympin arvosanaksi. Voisin lähteä uudelleen milloin vain.

Äänestä

Aurinkomatkojen oppaassa mainittiin, että hotellissa voi joutua maksamaan takuusumman hotelissa käytettyjen palvelujen varalta, oliko Intercontinentalissa ko. takuumaksu ja jos oli niin paljonko? Kiitos etukäteen tiedosta

Äänestä

Olimme vuosi sitten ensin Niilin risteilyllä vk;n,joka oli erittäin antoisa,mutta melko rankka.Toka vk Hurghadassa Intercontinentalissa.Erittäin siisti,tilavat huoneet,palvelu kaikin puolin loistavaa sekä ravintolassa,että rannalla.Päivällä on allasalueella erilaista ohjelmma sekä aikuisille,että lapsille.Hotellin bussi vei päivittäin keskustaan,kävellenkin jaksaa matkan kulkea.Teimme ainoastaan meriretken,jonka varasimme suoraan hotellin varaamosta.Korallit ja merenelävät olivat upeaa katseltavaa.Hotellin alueella joitakin hyviä ruokapaikkoja,mut kerran ainakin kannattaa syödä illallinen myös hotellin ravintolassa,esim.jälkiruokia löytyi yli 20 erilaista.Olemme jälleen lähdössä vk;n kuluttua Egyptiin,tällä kertaa Sharm el Sheikkiin.

Äänestä

Joo, sen n. kymmenen kilometrin matkan päässä Sakkalan keskustasta, jotenka rauhassa saa olla. Välttämättä ei tarvii poistua koko hotellista loman aikana jos ei halua, sieltä nimittäin löytyy useampaa ravintolaa jokaiseen sorttiin ja veikkaisin et muutama michelin-tähti jostain näistä rafloista löytyy tai ovat ainakin sen arvoisia jos ei löydy.Hotellilla on myös muutama kauppa, josta saa mm. tuliaiset ostettua. Kannattaa tosin käydä Sakkalassa ja basaarialueella, romppeet ja releet ovat siellä paljon halvempia ja hottelilta on ilmainen kuljetus.Myös ravintolat ovat halvempia keskustassa. Merenranta on heti uimaaltaan takana.Altaalla on oma allasbaari, josta saa juomaa ja ruokaa. Hotelli on todella mainio, parempaa tuskin löytyy ja henkilökunta todella ammattitaitoista ja ystävällistä. Kaikenlaista tekemistä hotellilla riittää, varsinkin vesiurheiluun (sukellus,vesihiihto,surffaus,snorklaus,etc...) on hyvät mahdollisuudet...Skideille on omat vesilelut mm. veneen perässä vedettävät banaanit ja vastaavat härvelit ja oma,matala uima-allas...Tsiikailkaa ohimennen muita hotelleja niin tulette siihen tulokseen, että Intercontinental Resort on ylivoimaisesti paras valinta...
Hyvää matkaa....

Äänestä
  • Suuret kiitokset kaikille "rohkaisevista" vastauksista!!!

    Oli mukavaa kuulla hyviä ja odottamisen arvoisia asioita kyseisestä paikasta.

    Vatsatautia on peloteltu paljon mutta enempää ei pysty suojautumaan etukäteen kuin miten meillä on tehty.

    Pistäkää vaan lisää vinkkejä niin tietää mitä kannattaa alueella tehdä!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Heidi kirjoitti:

Olemme lähdössä Hurghadaan 18.1.2005

(Intercontinental resort)

Onko kenelläkään kokomuksia kyseisestä hotellista???

Onko alueella pienille lapsille sopivaa puuhaa???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu