Uusio/leski perhe ja uhmaikäisen (5v) komentaminen

Shellan

Olen leski ja 2v lapsen äiti, avomieheni lapsi on meillä joka toinen viikko. Lapsella n.5v on kova uhma ja illat ovat yhtä huutamista ja kiukuttelua (niin meillä kuin kuulemma äidillään) ja ottaa koville nuo illat. Miten pitäisi jaksaa? Mieheni muuttuu täysin kireäksi ja ei näe kuin oman lapsensa silloin, ei minun 2v. En saa miehen mielestä vaatia lasta siivoamaan edes vähän leluja tai käskeä olla sylkemättä ruokaa päin pöytää. Lapsi ei tottele mitään mitä hänelle sanotaan tai pyydetään. Emmekä saa miehen kanssa asiasta keskusteltua..mikähän avuksi. Olen kysynyt kuinka ilta rutiinit äidin luona menevät, mutta äidistä on täysin normaalia uhmaa..minä taas pohdin onko viikko viikko enää niin hyvä ratkaisu jos lapsi tuntuu kärsivän kun aina eri paikka ja säännöt jos ei kerran mitään tottele ja hän osaa jo vetää naruista että saa tahtonsa läpi. Oma lapseni on kiltti (vielä kun pieni) mutta mies valittaa hänen kitinästä kun aamuyöllä herää (hänen lapsihan saa tulla kainaloon mutta minun lapsesta tulee sanomista jos otan viereen). Hän jaksaa periaatteessa osallistua hyvin arjen pyörittämiseen, mutta sioutuminen minun lapseeni kenellä ei ole isää on vaihtelevaa. Hän on isä silloin kun oma lapsi on meillä. Kuinka saisimme perheemme pelisäännöt selviksi vai onko ihan normaalia että joka ilta ja yö huudetaan uhmaikäisen kanssa niin että aikuiset ovat jo ihan väsyneitä ja pienempi lapsi pelkää. Huuto on kovaa ja ovet paukkuu ja tavarat lentää,siis joka ilta.. Lapsi on todella huomion kipeä..miksi..kun rakkautta pitäisi olla riittämiin..
Olen sitä mieltä että lapsi tarvitisi selkeät rajat ja säännöt, rutiinit..mutta tässä viiko viikko jutussa se ei oikein onnistu..(äidillä vähän erilainen elämä kuin meillä), onko vain pakko erota..

6

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei shellan.

      Kerrot uusperheestäsi, jossa vanhempien välillä ei toimi yhteen hiileen puhaltaminen. Koet lapsia kohdeltavan eri tavoilla, kerrot monenlaisesta väsymyksestä ja keinottomuudesta hoitaa tilanteita.

      Huutamisella, komentamalla ja uhkailemalla ei perhettä saada toimimaan paremmin. Täytyy löytyä positiivisempia ratkaisuvaihtoehtoja kinkkisiin tilanteisiin. Minusta kuulostaa, että tarvitsette enemmän yhteishenkeä. Miten sen löytäisi? Kasvatustilanteista lasten uhmien suhteen voisi saada parasta osaamista perheneuvolasta. Siellä voidaan pohtia, millaisin keinoin tilanne saadaan muutettua sellaiseksi, ettei kukaan huuda, uuvu tai mene raiteiltaan.
      Mutta kasvatusongelmien lisäksi tuntuu, että tarvitsisitte parisuhteelle enemmän lujuutta.
      Miltä kuulostaisi ajatus lähteä hoitamaan ongelmia esim. kurssin muodossa. Erilaisia pariviestinnän kursseja järjestää monet tahot. Oman seurakunnan perheasiain neuvottelukeskuksellakin saattaa olla jotain teille sopivaa toimintaa. Oleellista kursseilla on löytää toimivia tapoja positiiviseen muutokseen. Siellä ei varsinaisesti puida ongelmia, vaan annetaan erilaisin harjoituksin kommunikaatiovälineitä, jotta te perheen aikuiset oppisitte nämä kaipaamasi pelisäännöt luomaan. Suurin osa perheiden koettelemuksista voidaan voittaa opettelemalla hyviä viestintäkeinoja asioiden käsittelyyn.

      Miltä kuulostaa?

      Hyvää kevättä toivottaa Merja, diakoni

    • uhmaikäset

      Totuus voi hyvin olla vaan kova uhmaikä. Minulla on kaksoset ja kolme vuotta heitä vanhempi. Kun kaksosilla oli 2 v uhma ja 5 vuotiaalla omansa yhtä aikaa, meillä huuto alkoi aamulla klo 6 ja loppu illalla klo 22 kun kaikki olivat viimein nukkumassa. Showta kesti puoli vuotta, mutta sitten se rauhoittui ihan itsestään ilman mitään toimenpiteitä. Otimme vaan tuon ajan linjan, että puutumme huutamseen vasta kun veri lentää, muutoin kiukuttelua ei palkittu huomiolla. Kotona noudatettiin tiukkaa aikataulua ja rutiinia, vaikka kuka kiukutteli vastaan, ei periksi annettu. Näin rutiineissa pysyttiin ja kaikki palautui normaaliksi aikanaan. Ei ehkä kannata siis liikaa kiinnittää huomiota huutoon ja hermostua. Lapsi kun helposti kokee huomion palkkioksi huonosta käytöksestä. Tsemppiä!

    • wooolko

      Uhmaiästä en olisi niinkään huolissani. Sopii 5v kuvaav, kun elämässä on vieläpä muutoksia. Toki luokaa yhteiset pelisäännöt, se on tärkeää.

      Tärkeintä olisi perhepäätös: Lapset ovat tasa-arvoisia, ja molemmat aikuiset huolehtivat ja rakastavat. Jos mies ei tähän rupea, niin perheellänne ei voi eikä saa olla tulevaisuutta.

      • uusnainensairaon

        Ennemmin pitää olla erittäin huolissaan tuosta naisesta joka haukkuu miehen lapsen ja tämän äidin vaan siksi että tutisi itsensä paremmaksi. Se on säälitävä taktiikka pitäämies mollaamalla hänen rakkaat hulluiksi.
        Vanha kosnsti mitä käytetään yhä, ensin rikotaan perhe ja sen jälkeen aletaan haukkumaan ja nostamaan omaa imagoaan miehen silmissä.
        Toivon sydämestäni, että miet alkavat ymmärtämään mikä tässä on takana, monesti saada ex puolisot vihaamaan toisiaan, isän hylkäämään lapset ja sitten voikin alkaa elää miehen rahoilla ja siivellä.
        Muuta en keksi tälle jatkuvalle meihen lapset sitä ja miehen exä tätä...


      • sairastatouhua
        uusnainensairaon kirjoitti:

        Ennemmin pitää olla erittäin huolissaan tuosta naisesta joka haukkuu miehen lapsen ja tämän äidin vaan siksi että tutisi itsensä paremmaksi. Se on säälitävä taktiikka pitäämies mollaamalla hänen rakkaat hulluiksi.
        Vanha kosnsti mitä käytetään yhä, ensin rikotaan perhe ja sen jälkeen aletaan haukkumaan ja nostamaan omaa imagoaan miehen silmissä.
        Toivon sydämestäni, että miet alkavat ymmärtämään mikä tässä on takana, monesti saada ex puolisot vihaamaan toisiaan, isän hylkäämään lapset ja sitten voikin alkaa elää miehen rahoilla ja siivellä.
        Muuta en keksi tälle jatkuvalle meihen lapset sitä ja miehen exä tätä...

        Juuri näin tyypillistä, että muissa on aina se vika mutta ei itsessä. Aivan selvää kiusaamista ja laspsen etenkin. Itsessä tossa sutturassa se vika on.


      • roskatUlos
        sairastatouhua kirjoitti:

        Juuri näin tyypillistä, että muissa on aina se vika mutta ei itsessä. Aivan selvää kiusaamista ja laspsen etenkin. Itsessä tossa sutturassa se vika on.

        Kommentti on itsestäsi lässy. Et näe itsessäsi vikaa, kaikki on aina toisten syytä. Suosittelen että alat katsoa omaa käyttäytymistä muita kohtaan.
        Sinulla nimenomaan on se pointti, että minun lapset ja muiden kakarat.
        Olet omasta mielestäsi myös syytön kaikkeen ja syyttelet muita.
        Ota todellakin se roska omasta silmästäsi ja katso omaa käyttäytymistäsi.
        Täällä on suurin osa sinun kirjoituksiasi ja niistä yhteenveto on , että sinussa on todellakin luontaista ilkeyttä, pahansuopaisuutta jne.
        Olet läpeensä ilkeä ihminen ja tuskin sinua enää voi parantaa kukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      293
      1790
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      47
      1579
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      154
      1291
    4. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1131
    5. 143
      1108
    6. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      1052
    7. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1047
    8. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      73
      963
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      48
      922
    10. Kesä ja nuorison mopoilu

      Tänään neljä mopoa ajelivat yöllä ihan miten sattuu pitkin kyliä liikenteenjakajan väärältä puolelta hirveää ylinopeutta
      Suomussalmi
      153
      890
    Aihe