Saksalaista tehottomuutta

halpalenrelijä

Yksi typerimpiä tapoja toteuttaa lentomatkustajan turvatarkastus on Tegelin lentokentän C-terminaalissa. Kyllä tuli ikävä Helsingin sujuvaa turvatarkastusta. Tegelissä ensin jonotetaan yhdessä jonossa yhdelle tarkastuspisteelle. Kun tullaan tarkastajan eteen, vasta silloin saadaan muovikaukalot joihin tavaroita aletaan kaivella kaikessa rauhassa yksitellen taskuista. Kolikko ja avainnippu kerrallaan asetellaan huolellisesti kaukaloon koko jonon seistessä paikallaan. Koska kaukaloita ei ole pinossa vaan ne tulevat yksi kerrallaan hihnaa pitkin toisesta päästä niitä joutuu odottelemaan koska ihmiset eivät älyä laittaa kaukaloa poistuessaan palautushihnalle. Tarkastaja kyselee kaikenlaista puuroisella saksalla ja pelkästään saksaksi. Toisaalta tarkastaja ei piittaa vastauksesta vaan katselee kaukaisuuteen. Kun laukku on läpivalaisussa laukkua vatkataan siinä edestakaisin. Kun päästään metallinpaljastimelle siellä ei ole ainuttakaan tarkastajaa. Useat ihmiset kävelevät siitä läpi ilman hälytystä. Yhtäkkiä sermin takaa ilmestyy tarkastaja huitonaan ja kiljumaan väkeä takaisin portin taakse ja kävelemään uudelleen portista. Laukkuhihna on jumissa kun ihmiset eivät tiedä minne kaukalon laittaisivat niin jättävät sen siihen. Tarkastajat eivät ehdi juosta jatkuvasti metallinpaljastimen ja hihnan väliä.

Kun tästä kaikesta selvitään terminaalin toisessa tyhjässä turvatarkastuspisteessä seisoskelee 10 tarkastajaa kädet taskuissa jutellen ja naureskellen toistensa jutuille. Hyvin on resurssit jaettu ja opastus kohdallaan.

11

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ChromeIt
    • Turvatarkastus

      Miksi ihmeessä siel taskuissa on kaikenlaista kamaa turvatarkastukseen mennessä? Mä laitan turvan jonossa taskuista lompakon ja kännykän laukun taskuun. Itse turvassa ei muuta kuin vyö pois. Laukusta ulos tabletti ja nesteet. Tähän kaikkeen menee aikaa 10-20 sekuntia. Talvisin takki on joko laitettu ruumalaukkuun tai se on käsimatkatavaroissa

      • halpalentelijä

        No niinpä! Lompakko, passi ja puhelin on takin taskussa, reppu menee toiseen kaukaloon. Vyötä en käytä. Mutta kun ne muut, huoh. Matkailu on kasvattanut omaa stressinsietokykyäni, mutta kun näkee että homma tökkii noin huolella tulee ajatelleeksi että noin ne haluaakin sen tapahtuvan. Siinä A320-koneellinen matkustajia katselee kun yksi matkustaja kerrallaan asettelee huolellisesti esine kerrallaan tavaransa. Tähän päälle hymytön ja arrogantti asiakaspalvelu. Helsingissä tarkastaja hymyillen toivotti hyvää viikonloppua ja hauskaa lomaa.


    • Brandenburg

      Saksalaista tehottomuutta kuvaa parhaiten se, että koko Berlin-Tegel kenttä on yhä käytössä.

    • raiteille

      Käsittämätön epäsuhta verrattuna saksalaisten ICE, S ja U-bahnien tehokkuuteen. Raideliikenteeseen asetetut panokset näkyvät ja tuntuvat.

      • Lakkojenmaa

        Junat ok, mutta lakkoja aivan liikaa vai olenko vain sattunut olemaan juuri väärään aikaan siellä. Paikalliset eivät pidä junista, koska pitävät niitä kalliina. Turistinkin kannattaa ostaa lippunsa kuukausia etukäteen ICEen.


    • Yberallesalles

      Olen samaa mieltä alkuperäisen viestin kirjoittajan kanssa.

      Myös palvelujen suhteen Tegel on kuin pahainen maakuntakenttä verrattuna vaikkapa Müncheniin - saati sitten Frankfurtiin. Vain kiikkustuolit puuttuvat..

      • KohuDesantti

        Ainoa ylitse muiden oleva palvelu Tegelissä on erinomainen katseluterassi ilman ylimääräisiä pleksiseiniä.

        Ehkä se Brandenburg vielä jokin päivä valmistuu


      • sakemannitosaa
        KohuDesantti kirjoitti:

        Ainoa ylitse muiden oleva palvelu Tegelissä on erinomainen katseluterassi ilman ylimääräisiä pleksiseiniä.

        Ehkä se Brandenburg vielä jokin päivä valmistuu

        Brandenburg on muuten hyvä mutta tulipalon sattuessa siitä tulee helposti 10000 hengen krematorio. Ilmastointilaitteet eivät sentään enää ole vaarassa pudota ihmisten niskaan sillä palkkeja vahvistettiin 200 miljoonalla eurolla. Oliko Tegel Berliinin pääkenttä? Oi voi voi. Terminaali muistuttaa lähinnä Citymarketia jonka parkkipaikalta nousee lentokoneita.


      • DasKatastrophe

    • eirperlin

      Tervetuloa Berliinin ilmailumuseoon. Nähkää millaista lentomatkailu oli takavuosina.

      Miten teet saksalaisen hulluksi? Käske piirtää neliö mutta nykäisetkin paperia juuri ennen kun neliö on kokonaan valmis.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1652
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1478
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      891
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      849
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      791
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      766
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      718
    8. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      718
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      710
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      673
    Aihe