Sallan saamelaisuus on hävinnyt jo 1700-luvulla. Lappalaiselinkeinon harjoittajia ei tule sekoittaa saamelaisiin.
Sallassa ei ole saamelaisa
5
253
Vastaukset
- tyhmeliin
Kun olen niin tyhmä, etten oikein ymmärrä minne Sallan mettälappalaiset (nyk teijän kielellä sanottuna mettä saamelaiset) ovat kavonneet. Voisikko kertoa nyt mulle tosi asiat, koska historian kirijat vissiin kertovat täyttä roskaa.
- Akmeela
Lähtivät pakoon tai menivät naimisiin suomalaisten uudisasukkaiden kanssa. Suomalaiset lappalaiset vain vaihtoivat elinkeinoa, saamelaiset lappalaiset vaan lähtivät pakoon.
- Purra
Millä perusteella saamelaiset olisivat vain alati paenneet, eivätkä esimerkiksi alkaneet viljellä maata?
Yritätkö pakoteorialla kiistää suomalaissukujen saamelaiset juuret? Näkeehän sen naamastakin, että seudun, ja laajemmin koko pohjoisen Suomen suomalaiset ovat vähintään puoliksi saamelaista alkuperää.
- Miuluksensukua
Olen aivan samaa mieltä, miksi kaikki olisivat paenneet muualle. Kyllä se asia on vain niin, että osa tosiaankin lähti näläkää pakoon paremman leivän perässä ja osa alako viljelemään maata, mutta samalla (ja yhä vieläkin) mettästäen ja marjastaen kuten ennenkin. Olisko näitten mettäsaamelaisten pitänny mieluummin kuolla näläkään kuin ruveta vilijelemään vähän maata, että olisivat hengissä pysyneet. Kyllä ihiminen on valamis tekemään mitä vain, että hengissä pysyy. Ei niitten identtisyys ole siitä mihinkään kavonnu, kyllä net tietävät tarkalleen juurensa ja keitä ovat. Lopuksi vain toteamus, että muutamien mielestä olis ehkä ollu parempi, että olisivat näläkään kuolleet ettei tänä päivänä heijän jäkäkeläisensä tuo juluki, että täällä ollaan ja ollaan ylpeitä juuristamme.
- lapinpo
hyvä, juuri näin. aikoinaan saamelaisvaltuuskunta lähti ratsastamaan alkuperäisväestön oikeuksilla, sittemmin vanha tieto vahvistettiin tutkimuksilla ... valtosa saam.valtuuskunnan "etnisesti valituista" rekisterisaamelaisita olikin pari sukupolvea sitten tänne tunkeutuneita valloittajia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p977393Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3636483Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite613834Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293569Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1922041Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os181763- 611501
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181476Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11370Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11357