Sallassa ei ole saamelaisa

Oikaisija

Sallan saamelaisuus on hävinnyt jo 1700-luvulla. Lappalaiselinkeinon harjoittajia ei tule sekoittaa saamelaisiin.

5

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyhmeliin

      Kun olen niin tyhmä, etten oikein ymmärrä minne Sallan mettälappalaiset (nyk teijän kielellä sanottuna mettä saamelaiset) ovat kavonneet. Voisikko kertoa nyt mulle tosi asiat, koska historian kirijat vissiin kertovat täyttä roskaa.

      • Akmeela

        Lähtivät pakoon tai menivät naimisiin suomalaisten uudisasukkaiden kanssa. Suomalaiset lappalaiset vain vaihtoivat elinkeinoa, saamelaiset lappalaiset vaan lähtivät pakoon.


      • Purra

        Millä perusteella saamelaiset olisivat vain alati paenneet, eivätkä esimerkiksi alkaneet viljellä maata?

        Yritätkö pakoteorialla kiistää suomalaissukujen saamelaiset juuret? Näkeehän sen naamastakin, että seudun, ja laajemmin koko pohjoisen Suomen suomalaiset ovat vähintään puoliksi saamelaista alkuperää.


    • Miuluksensukua

      Olen aivan samaa mieltä, miksi kaikki olisivat paenneet muualle. Kyllä se asia on vain niin, että osa tosiaankin lähti näläkää pakoon paremman leivän perässä ja osa alako viljelemään maata, mutta samalla (ja yhä vieläkin) mettästäen ja marjastaen kuten ennenkin. Olisko näitten mettäsaamelaisten pitänny mieluummin kuolla näläkään kuin ruveta vilijelemään vähän maata, että olisivat hengissä pysyneet. Kyllä ihiminen on valamis tekemään mitä vain, että hengissä pysyy. Ei niitten identtisyys ole siitä mihinkään kavonnu, kyllä net tietävät tarkalleen juurensa ja keitä ovat. Lopuksi vain toteamus, että muutamien mielestä olis ehkä ollu parempi, että olisivat näläkään kuolleet ettei tänä päivänä heijän jäkäkeläisensä tuo juluki, että täällä ollaan ja ollaan ylpeitä juuristamme.

      • lapinpo

        hyvä, juuri näin. aikoinaan saamelaisvaltuuskunta lähti ratsastamaan alkuperäisväestön oikeuksilla, sittemmin vanha tieto vahvistettiin tutkimuksilla ... valtosa saam.valtuuskunnan "etnisesti valituista" rekisterisaamelaisita olikin pari sukupolvea sitten tänne tunkeutuneita valloittajia


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      122
      5968
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      528
      2059
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      26
      1366
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      111
      1263
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1123
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1015
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      991
    8. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      65
      931
    9. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      59
      915
    10. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      24
      914
    Aihe