Sallassa ei ole saamelaisa

Oikaisija

Sallan saamelaisuus on hävinnyt jo 1700-luvulla. Lappalaiselinkeinon harjoittajia ei tule sekoittaa saamelaisiin.

5

242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyhmeliin

      Kun olen niin tyhmä, etten oikein ymmärrä minne Sallan mettälappalaiset (nyk teijän kielellä sanottuna mettä saamelaiset) ovat kavonneet. Voisikko kertoa nyt mulle tosi asiat, koska historian kirijat vissiin kertovat täyttä roskaa.

      • Akmeela

        Lähtivät pakoon tai menivät naimisiin suomalaisten uudisasukkaiden kanssa. Suomalaiset lappalaiset vain vaihtoivat elinkeinoa, saamelaiset lappalaiset vaan lähtivät pakoon.


      • Purra

        Millä perusteella saamelaiset olisivat vain alati paenneet, eivätkä esimerkiksi alkaneet viljellä maata?

        Yritätkö pakoteorialla kiistää suomalaissukujen saamelaiset juuret? Näkeehän sen naamastakin, että seudun, ja laajemmin koko pohjoisen Suomen suomalaiset ovat vähintään puoliksi saamelaista alkuperää.


    • Miuluksensukua

      Olen aivan samaa mieltä, miksi kaikki olisivat paenneet muualle. Kyllä se asia on vain niin, että osa tosiaankin lähti näläkää pakoon paremman leivän perässä ja osa alako viljelemään maata, mutta samalla (ja yhä vieläkin) mettästäen ja marjastaen kuten ennenkin. Olisko näitten mettäsaamelaisten pitänny mieluummin kuolla näläkään kuin ruveta vilijelemään vähän maata, että olisivat hengissä pysyneet. Kyllä ihiminen on valamis tekemään mitä vain, että hengissä pysyy. Ei niitten identtisyys ole siitä mihinkään kavonnu, kyllä net tietävät tarkalleen juurensa ja keitä ovat. Lopuksi vain toteamus, että muutamien mielestä olis ehkä ollu parempi, että olisivat näläkään kuolleet ettei tänä päivänä heijän jäkäkeläisensä tuo juluki, että täällä ollaan ja ollaan ylpeitä juuristamme.

      • lapinpo

        hyvä, juuri näin. aikoinaan saamelaisvaltuuskunta lähti ratsastamaan alkuperäisväestön oikeuksilla, sittemmin vanha tieto vahvistettiin tutkimuksilla ... valtosa saam.valtuuskunnan "etnisesti valituista" rekisterisaamelaisita olikin pari sukupolvea sitten tänne tunkeutuneita valloittajia


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      70
      4908
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      11
      3349
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      20
      2602
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      57
      1675
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1556
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1336
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1302
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      217
      1067
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      985
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      875
    Aihe