Tulikivi Jalanti tuloilma ontelon sisään

RedMofoNeck

Ajattelin nykästä lammikyökinkakkoskerrokseen tulevan takan tuloilman parvekkeen puolelta. Kaksi putkea onteloiden sisään takan alle. Harkinnassa 100 uponor eristetty, fläkt 100 doubleduct tai 110 viemäripurtki plus armaflex. Lytätkää miksi ei. Kondenssi?... Päähän moottoroitu sulku taloautomaation perään.

12

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • raksaaja-savustanut

      Laita käsikäyttö moottoroidun kaveriksi. Pidä huoli ettei sulku avaudu tai varsinkaan sulkeudu sähkökatkon tapauksessa.

    • AloittajaMuluqquuu

      Mitäs raati arvelee kondensista. Ilma on kylmää joka tuonne tulee talvella, tuleeko ongelmaa?

      • raksaaja-propellih

        "Harkinnassa 100 uponor eristetty, fläkt 100 doubleduct tai 110 viemäripurtki plus armaflex."
        Tuollaisin eristysratkaisuin ei pitäisi tulla ongelmaa.

        (mutta työlästä on kikkailla onteloihin, mutta mitäpä minä toista propellihattua lyttäämään)


    • TakkaTane

      Miksi kaksi ?

    • Ap.är.unkkari

      Kaksi että saa tarpeeks ilmaa, 100mm taitaa olla yksistää vähän vähän? Jalantissa on iso se alatulon ala jos vetää yhden toinen tulee kaupanpäälle,,,

      • raksaaja-p.nisti

        Tuplaputket, tuplasti tiivistettävää, tuplasti työtä, tuplasti vikaantumismahdollisuutta. Itse tyytyisin yhteen, ei täydellinen, mutta lähellä sitä.


    • Erkkisetäonjokäytössä

      No eikö kellään ole mitään mielipidettä? Sinne ne meni jo. Doubleduct koska mahtui parhaiten.

      • raksaaja

      • raksaaja

    • Perserkki

      En ratkaissut vielä mitenkään mutta pitää miettiä. Pistän tuonne sulkupellit ja pari anturia kytkettynä taloautomaatioon.

    • BauHerr

      Itse olen tehnyt vastaavan 70 mm putkesta ja eristänyt PU-vaahdolla. Loppupeleissä putket vietiin kuitenkin seinän läpi. Se ainakin toimii.

      Olisin laittanut 50 mm viemäriputket yhdessä projektissa onteloon, mutta kaadoille ei ollut riittävästi tilaa. Sähköjä niihin on tullut vedettyä enemmän kuin tarpeeksi.

      Päättyykö ontelo ennen takkaa, vai joutuuko ontelon rikkomaan ylöstuontia varten? En muista ulkoa ontelon suhteellisen monimutkaisia puhkomissääntöjä, mutta yli 100 mm reikä tuntuu äkkiseltään aika suurelta. Katso, että reikä on ontelolaattojen yleisen suunnitteluohjeen ja/tai valmistajan ohjeiden mukainen.

      • Pernasaari

        No ennen tätä laitoin ontelon yhden tuloilman (Uponor 100 muovi) .... En halunnut alaslaskua alakertaan... ja toki sähköpiuhaa 50mm viemäriä yläkerran suihkulle. Tuossa kyseisessä ontelossa ei ole muita reikiä ja ohjeen mukaan kolme 125:sta saa siihen tehdä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      31
      4034
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      44
      2751
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      42
      2725
    4. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2453
    5. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2445
    6. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      314
      2283
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1989
    8. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      48
      1662
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1643
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1497
    Aihe