Ajattelin nykästä lammikyökinkakkoskerrokseen tulevan takan tuloilman parvekkeen puolelta. Kaksi putkea onteloiden sisään takan alle. Harkinnassa 100 uponor eristetty, fläkt 100 doubleduct tai 110 viemäripurtki plus armaflex. Lytätkää miksi ei. Kondenssi?... Päähän moottoroitu sulku taloautomaation perään.
Tulikivi Jalanti tuloilma ontelon sisään
12
213
Vastaukset
- raksaaja-savustanut
Laita käsikäyttö moottoroidun kaveriksi. Pidä huoli ettei sulku avaudu tai varsinkaan sulkeudu sähkökatkon tapauksessa.
- AloittajaMuluqquuu
Mitäs raati arvelee kondensista. Ilma on kylmää joka tuonne tulee talvella, tuleeko ongelmaa?
- raksaaja-propellih
"Harkinnassa 100 uponor eristetty, fläkt 100 doubleduct tai 110 viemäripurtki plus armaflex."
Tuollaisin eristysratkaisuin ei pitäisi tulla ongelmaa.
(mutta työlästä on kikkailla onteloihin, mutta mitäpä minä toista propellihattua lyttäämään)
- TakkaTane
Miksi kaksi ?
- Ap.är.unkkari
Kaksi että saa tarpeeks ilmaa, 100mm taitaa olla yksistää vähän vähän? Jalantissa on iso se alatulon ala jos vetää yhden toinen tulee kaupanpäälle,,,
- raksaaja-p.nisti
Tuplaputket, tuplasti tiivistettävää, tuplasti työtä, tuplasti vikaantumismahdollisuutta. Itse tyytyisin yhteen, ei täydellinen, mutta lähellä sitä.
- Erkkisetäonjokäytössä
No eikö kellään ole mitään mielipidettä? Sinne ne meni jo. Doubleduct koska mahtui parhaiten.
- raksaaja
No miten ratkaisit tiiviit sulut?
http://onninen.procus.fi/documents/tn800/12407/4/0/BDAP-1_bgtransparent.jpg ??
Mahdollisimman lähelle ulkoseinää? Vai? - raksaaja
Eiku tommonen on tiivis, armaflex päälle.
http://products.onninen.com/catalog/241909/product/1230732/ACL679_FIN1.html
- Perserkki
En ratkaissut vielä mitenkään mutta pitää miettiä. Pistän tuonne sulkupellit ja pari anturia kytkettynä taloautomaatioon.
- BauHerr
Itse olen tehnyt vastaavan 70 mm putkesta ja eristänyt PU-vaahdolla. Loppupeleissä putket vietiin kuitenkin seinän läpi. Se ainakin toimii.
Olisin laittanut 50 mm viemäriputket yhdessä projektissa onteloon, mutta kaadoille ei ollut riittävästi tilaa. Sähköjä niihin on tullut vedettyä enemmän kuin tarpeeksi.
Päättyykö ontelo ennen takkaa, vai joutuuko ontelon rikkomaan ylöstuontia varten? En muista ulkoa ontelon suhteellisen monimutkaisia puhkomissääntöjä, mutta yli 100 mm reikä tuntuu äkkiseltään aika suurelta. Katso, että reikä on ontelolaattojen yleisen suunnitteluohjeen ja/tai valmistajan ohjeiden mukainen.- Pernasaari
No ennen tätä laitoin ontelon yhden tuloilman (Uponor 100 muovi) .... En halunnut alaslaskua alakertaan... ja toki sähköpiuhaa 50mm viemäriä yläkerran suihkulle. Tuossa kyseisessä ontelossa ei ole muita reikiä ja ohjeen mukaan kolme 125:sta saa siihen tehdä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 991736
- 741494
- 501427
- 581346
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s1041308SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p10988- 36847
- 60781
- 49774
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41755