Metsojen siirtoistutus Puolaan

Kuulin eilen aiheesta ja epäilin silloin olleen jo aprillipäivän kun puhuttiin että puolaan oltaisiin siirtoistuttamassa metsoja suomesta. En voinut olla puuttumatta asiaan kun jo riista alaa opiskellessani aikoinaan yritin sitä iänikuista fasaanien tarhausta ja istuttamista olla vastaan ja esittää että ne rahat käytettäisiin alkuperäisten suomalaisten kanalintujen tarhauksiin ja siirtoistutuksiin alueelle joista nämä linnut ovat vähentyneet tai kadonneet. Asiaa ei kukaan halunnut ottaa tosissaan ja aihe ohitettiin yleensä nopeaan että metsäkanalintuja ei voi siirtoistuttaa eikä tarhata. Ihmettelin että miten meillä suomessa voi elää lintulajeja joiden säilyttäminen ei ole kuin luonnon varassa kun muualla maailmassa otetaan tarhoihin harvinaistuneita lajeja lisääntymään ja vapautetaan myöhemmin luontoon.

No sama ei näköjään koske jos lintuja ollaan siirtämässä ulkomaille. Silloin kaikki on mahdollista. Yritin aikanaan perustella tarhauksen ja siirtojen mahdollisuutta myös sillä että skotlantiinkin on metsokanta siirretty pohjoismaista ja nyt ilmeisesti ihan lisääntyvä sellainen siellä on.
Tiedossahan on se että metso ei viihdy pirstaleisilla elinalueilla joten jonnekin uudenmaan metsäsaarekkeisiin metsojen siirtäminen olisikin turhaa. Mutta millainen on puolassa ne alueet josta metso on kadonnut ja jonne se halutaan takaisin? Jos sieltä on lintukanta hävinnyt niin eikös silloin tilanne olisi lähes sama miksi uudenmaan saarekkeisiin metsojen vienti olisi turhaa. Toisekseen tuolla euroopan korkeudellahan elää metsojen eteläinen alalaji Tetrao urogallus major jota kutsutaan myös saksanmetsoksi. Nyt keski-suomesta siirrettävät metsot ovat lajin Tetrao urogallus urogallus yksilöitä jotka ovat sopeutuneet astetta pohjoisempiin olosuhteisiin. Miten tällaiset yksilöt oppisivat elämään alueella jossa talvisin tuskin pääsee kieppeihin ja jossa talviset puulajit ovat todennäköisemmin jopa lehtomaisempia tammivyöhykkeen puulajeja joista tietynlaisten mäntyjen neulasravintoon tottuneet metsot tuskin löytäisivät omaansa. Metsokukko on myös paikkalintu. Se alueelta x pyydystettävä lintu nyt tuskin suunnistaa takaisin suomeen mutta täysin oudolle alueelle vietynä tuskin sinne jää vaan hakee päättömästi omaa aluettaan ja näin stressaantuneena joko näännyttää itsensä tai saattaa petojen suihin.

Mikä ajankohta sitäpaitsi on nyt pyydystää suomesta metsoja? Tällä hetkellä metsäkanalintukanta on moninpaikoin minimissä ja jopa sellainen jos tällaisiin operaatioihin on varaa niin siirrettäisiin vaikkapa maakunnasta toiseen eikä maasta toiseen. Ainiin mutta lintujen siirtoistutushan ei suomessa ole mahdollista kun "kanalintujen siirtoistutus ei onnistu käytännössä" Mitkä ovat ne häkit joihin nämä arat metsot ja koppelot ahdetaan? Taatusti stressi on niin valtava että puoletkaan linnuista ei selviä matkaa puolaan eli lintuja on pyydystettävä enemmän mitä tarvetta on. Mikä on myös se keski-suomen alue josta linnut haalitaan? Itse olen kävellyt ja hiihdellyt täällä (keski-suomessa) useammilla vanhoilla tutuilla soidinpaikoilla ja havainnot ovat yksi nähty metso ja yksi koppelo. Jos tämän seudun metsoista puolaan rakennetaan kanta niin hyvästi viimeisetkin metsot. Tosin vaatii kyllä ammattitaitoa saada pari lintua kymmeniltä neliökilometreiltä kiinnikkin. Miten se toteutetaan en tiedä. Soitimelta rakettiverkoin vai metsäautotieltä?

Oli miten oli. Jos tämmöistä on mahdollista toteuttaa haluan todella että riekon tarhausta ja siirtoistutusta etelä ja keski-suomeen aletaan panostaa tosissaan. Fasaaneihin laitettavat rahat voitaisiin hyvin sijoittaa alkuperäisiin kanalintuihin. Turha tulla enään sanomaan että luonnon kanalintujen siirrot eivät onnistu jos ne onnistuvat muihinkin maihin.

2

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jahtiukkeli

      Todella kyseenalaista alkaa pyydystämään metsoja ulkomaille vientiin kun samaan aikaan rajoitetaan voimakkaasti metsästystä kotimaassa. Ensin pitää kanta olla sillä tasolla että se kestää kunnollisen metsästyksen ja sen jälkeen harkita vasta tuollaisia siirtoistutuksia.
      Jos jotain pitäisi täältä viedä niin supikoiria ja minkkejä olisi aivan riittämiin. Myös susia alkaa olla ulkomaan vientiin asti. Puolassahan on turkismetsästys hyvässä kurssissa. Istutelkoon fasaaneja, siellä on hyvät elinolosuhteet niille. On hyvin kyseenalaista sopeutuuko suomalainen metso Puolan olosuhteisiin, todennäköisesti ei.

      • PerberiEdelläPuuhun

        Niin. Miksi kannan aallonpohjan aikaan tulee mieleen siirtoistutukset ulkomaille eikä silloin kun lintukanta oli runsas 2003-2007? Sama jos lammessa elää viisi haukea ja päätetään pyydystää niistä neljä toiseen lampeen että sinne saataisiin lisääntyvä kanta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      278
      10159
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      223
      5854
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      170
      5356
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      85
      4988
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      15
      3276
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      5
      2652
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2529
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      17
      2384
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2174
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      379
      2155
    Aihe