liikaa sakkoja, mitä tapahtuu

näpistyksiä

Olen jäänyt vuoden sisällä kiinni näpistyksistä 8 kertaa ja nyt ei poliisi kirjoittanut sakkoa itse vaan menee syyttäjälle.. mitä se tarkoittaa ja jos poliisi ei tehnyt lastensuojeluilmoitusta niin voivatko he tehdä sen tuolla, yksinään olen nämä näpistykset siistehnyt ja maksa sakon toki heti, mutta miten tuo nyt menee kun en oikein poliisiltakaan kunnon vastausta saanut.. kiitos vastauksista.

19

319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näpistyksiä

      Auttakaa pliiiis äkkiä!!

      • qwqwq

        Tarkoittaa sitä, että oikeudessa saatu sakko muunnetaan vankeudeksi, jollei sitä maksa ja syyttäjä järjestää sossun kanssa päänsilitystilaisuuden jos olet alle 18 vuotta.


    • Olet_ansainnut

      Kaiken, mitä noin monesta tahallisesta näpistyksestä seuraa.

    • selvä.tapaus

      Pussi päähän, saunan taakse, housut kinttuun ja kunnon selkäsaunat. Suolavedellä huuhdellaan veret pois.

    • näpistyksiä

      Asiallisia vastauksia kiitos, tuleeko mulle sakko postitse, en ole lähellekään alaikäinen.. tarkoitin vaan että kun mulla on omia lapsia niin vaikuttaako se asiaan, vaik yksin olen tehnytkin.. miten ne toimii tuolla. En tarvitse saarnoja tiedän kyllä tyhmyyteni.. kaipaan vaan asiallisia neuvoja.

      • qwqwq

        Näin se menee: normaalisti poliisi kirjoittaa näpistyksestä sakot, kuten on sinun tapauksessa tehnytkin. Mutta, silloin kun näpistelijä ei ole ottanut opikseen, vaan hänestä on tullut taparikollinen poliisi lopettaa sakkojen kirjoittamisen ja laittaa joka kerta jutun käräjille. Eli, syyttäjä tulee nostamaan sinua vastaan syytteen. Saat haasteen oikeuteen.
        Jos on syytä epäillä, että rikoskierteesi vuoksi et kykene huolehtimaan lapsistasi, niin poliisi tekee silloin myös lastensuojeluilmoituksen.


      • näpistyksiä

        Poliisi ei tehnyt sitä sanoi vaan että saisin postitse sakon.. osaatko sanoa pitääkö paikkansa ja kuinkakohan kauan siinä menee kun saan sen.


      • qwqwq

        Tuota, jos poliisi on tällaista sanonut, niin hän on silloin todennäköisesti vasta harjoittelija, joka on antanut sinulle väärää tietoa. Sakko annetaan tiedoksi henkilökohtaisesti, jolloin se allekirjoitetaan, ei sitä lähetetä postissa. Poliisi tai haastemies voi tuoda sakon kotiisi, tai sinut kutsutaan noutamaan se poliisiasemalta.
        Näpistyksen vanhenemisaika on kaksi vuotta, jota ennen asia on ratkaistava.


      • aikamies_1961
        näpistyksiä kirjoitti:

        Poliisi ei tehnyt sitä sanoi vaan että saisin postitse sakon.. osaatko sanoa pitääkö paikkansa ja kuinkakohan kauan siinä menee kun saan sen.

        Onko sinulla vikaa korviesi välissä, vai mikä on kun et näytä osaavan elää lainkuuliaisesti ja näpistelemättä?


    • Se tarkoittaa sitä että asia menee oikeuteen

      Ja suomessahan oikeudenkäynti on ilmainen joten oikeudessa sulle tuomitaan taas rikesakko.


      Joten mitään "lisäseuraamuksia" et saa

      • qwqwq

        Lopeta jo tuo älyvapaa kirjoitelusi. Ei oikeudessa näpistyksestä mitään rikesakkoa tuomita, vaan sakko, joka voidaan muuntaa vankeudeksi, ellei sitä makseta.


      • qwqwq kirjoitti:

        Lopeta jo tuo älyvapaa kirjoitelusi. Ei oikeudessa näpistyksestä mitään rikesakkoa tuomita, vaan sakko, joka voidaan muuntaa vankeudeksi, ellei sitä makseta.

        Niin, oikeudessa tuomitaan se sakko joka näpistyksestä tulee määrätä, helppoa :)


      • grevsd
        Bussissa kirjoitti:

        Niin, oikeudessa tuomitaan se sakko joka näpistyksestä tulee määrätä, helppoa :)

        Laitatko vielä sen jutun numeron, jonka olet tämän asian tiimoilta voittanut?


      • grevsd kirjoitti:

        Laitatko vielä sen jutun numeron, jonka olet tämän asian tiimoilta voittanut?

        En ole oikeudessa ollut näpistyksessä

        Ei ole kuin kaksi oikeudenkäyntiä takana ja molemmissa voitto! Toisesta uutisoitiin melko laajasti pari vuotta sitten


      • qwqwq

        Jälkeen päin myönsit valehdelleesi oikeudessa. Kokematon syyttäjä meni lankaan ja luopui jutusta.


      • qwqwq kirjoitti:

        Jälkeen päin myönsit valehdelleesi oikeudessa. Kokematon syyttäjä meni lankaan ja luopui jutusta.

        Noh syyttäjällä oli omat todisteet mulla omat!

        Ja tulen ehkä joutumaan uudelleen oikeuteen ylinopeudesta, ja taas valehdellaanja voitto melko varma!


      • qwqwq

        Sinun on keksittävä nyt uusi satu, sillä edellinen valheesi on jo syyttäjän tiedossa.


      • qwqwq kirjoitti:

        Sinun on keksittävä nyt uusi satu, sillä edellinen valheesi on jo syyttäjän tiedossa.

        Miten se uusi "valhe" voi olla tiedossa koska sakkoa ei ole vielä edes tiedoksiannettu mulle... Toki kirjoitin vastineen jo valmiiksi jos sakko saadaan tiedoksiasennettua, nini ei tartte kuin kävellä oikestalolle, vastine näyttää tältä:

        "Kiistämisen peruste:

        Ajoneuvolla HHC-844 ajetaan pääsääntöisesti arkisin Oriola Oyj:n lääkkeitä Turun ja Helsingin välillä välillä.

        Ajoneuvon nopeudenrajoitun on asetettu Oriola Oyj:n kuljetussopimusten mukaisesti rajoitinnopeudelle 85km/h sopimuksen alkaessa vuonna 2014

        Nopeudenrajoitin tarkistettu edellisen kerran 3.3.2015 Raskassähkö OY:ssa jossa rajoitinnopeudeksi nykyisellä rengaskoolle (285/70R19.5) on todettu 85km/h

        Edellisessä katsastuksessa 12.3.2015 Uhrilähteentien A-katsastuksessa ei myöskään löytynyt huoamutettavaa rajoittimen toiminaan suhteen

        Ajopiirturin tulosteessa (Liiteenä) kyseiseltä päivältä 16.01.2016 ei myöskään ole merkintää rajoitinnopeuden yli minuutin kestäneestä ylityksestä

        Käytännössä nopeuskameran mittaama 91km/h nopeus (Ennen varmuusvähennystä) vaatisi erittäin jyrkän alamäen jollaista kyseisessä paikassa ei ollut.

        Tapahtumapäivänä lauantaina 16.01.2016 kävin hakemassa Porin terminaalistamme 6520 kiloisen 5,3 metriä pitkän metallielementin jonka vein Turkuun Sandvicille.

        Koska auto on suuniteltu lähinnä lava-ajoon johon sitä yleensä käytetään, jouduin sitomaan elementin puutteellisten lattiakoukkujen vuoksi aivan auton vasemman kyljen kohdalle. Epäilen että tämä erittäin epätasainen painojakauma aiheutti nopeusvalvontakamerassa väärän mittaustuloksen koska nopeus mitataan tiehen upoteuin anturein (Vrt. tilanteeseen jossa auto ei ole suorassa antureiden kohdalla)

        Ymmärrän että nopeuskameroiden tekemät virheet ovat erittäin harvinaisia ja että kyseinen kamera on ilmeisesti toiminut muiden autoilijoiden kohdalla moitteetta kyseisenä ajankohtana.

        Ottaen huomioon kuitenkin että auto on rajoitettu 85km/h nopeuteen ja rajoittimen toiminta oli tarkistettu alle vuosi sitten sekä että kyydissä oli erittäin poikkeuksellisen painojakauman aiheuttava kuorma, niin pidän kameran mittaustulosta virheellisenä

        Myönnän ajaneeni ko. Ajankohtana ”rajoitinta vasten” jolloin nopeus ollut ilmeisesti 85km/h"


    • romurojuksi

      Mitäs olet näpistellyt kaupasta karkkia vai peräti suklaalevyjä?Vaiko roskalaatikosta rijua??Mites on tuota jos viet roskikseen yleiseen rojua onhan selvää että voit ottaa vastaavan määrän toisten rojua tilalle se on vaihtokauppaa arvottomalla romulla.ei rikos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      113
      7097
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      494
      5251
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      146
      3230
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      215
      2621
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      36
      2302
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      43
      1272
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      77
      1232
    8. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1159
    9. Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta

      Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä
      Pyhäjärvi
      68
      1138
    10. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1133
    Aihe