Kaukonäön "kaukaisuuden" mittaus

lasiasia

Nyt tulee varmaan ihan outo kysymys, mutta asia jäi vaivaamaan. Optometrin näöntarkastuksessa kysyttiin, mihin yleensä tarvitsen kaukolaseja. Häkellyin kysymyksestä ja sopersin jotain television katselusta, muistamatta, että ajokortissakin on merkintä, että autoa ei saa ajaa ilman laseja. (ajan niin harvoin) Aina kuitenkin laseja pidän ajaessa, muuten en näe.
Nyt istuessani auton kyydissä uusissa laseissa, huomasin, etten oikein hyvin näekään sinne kovin kauas niillä. Että eihän se nyt voi olla niin, että kaukolasit tehtiin vain melko kauas näyttämään (kuten tv:n katseluun) eikä pitkälle pitkälle, kuten autolla ajoon? Että kun näkö tarkastetaan ja kaukolasit määrätään, niin onko se aina sama etäisyys, mille se näkö katsotaan?

3

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Specs-Nisse

      Nykyisin ostat yhdet, saat kolmet. Yhdet joilla näkee melko kauas, toiset näyttää vielä vähän kauemmas, kolmannet joilla näkee melko kauas mutta ovat tummennetut ja niillä näkee melko kaukaa ja siitä hieman lähempää.

      Ennen, jolloin hankittiin ja ostettiin vain yhdet näköä korjaavat apuvälineet, näöntarkastus suoritettiin siten että kykenit eroittamaan yhden kulmaminuutin etäisyydeltä kaksi erillistä pistettä toisistaan...

    • ypypypypy

      TV ja autolla ajo käy samoilla laseilla. Kauas on yli 6 metrin etäisyydet aina äärettömän asti. Käytännössä yli 4 metriä on jo aina kauas. Lähelle on noin 40-70 cm ja välietäisyydet noin 1-2 metriä.

      • lasiasia

        Kiitos. Eli kaukonäön mittaus on aina mittaus "kauas äärettömään asti".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      159
      4253
    2. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      15
      3142
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      135
      2690
    4. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2288
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      55
      2183
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1838
    7. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      39
      1695
    8. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      30
      1684
    9. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      58
      1286
    10. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      34
      1151
    Aihe