Nyt tulee varmaan ihan outo kysymys, mutta asia jäi vaivaamaan. Optometrin näöntarkastuksessa kysyttiin, mihin yleensä tarvitsen kaukolaseja. Häkellyin kysymyksestä ja sopersin jotain television katselusta, muistamatta, että ajokortissakin on merkintä, että autoa ei saa ajaa ilman laseja. (ajan niin harvoin) Aina kuitenkin laseja pidän ajaessa, muuten en näe.
Nyt istuessani auton kyydissä uusissa laseissa, huomasin, etten oikein hyvin näekään sinne kovin kauas niillä. Että eihän se nyt voi olla niin, että kaukolasit tehtiin vain melko kauas näyttämään (kuten tv:n katseluun) eikä pitkälle pitkälle, kuten autolla ajoon? Että kun näkö tarkastetaan ja kaukolasit määrätään, niin onko se aina sama etäisyys, mille se näkö katsotaan?
Kaukonäön "kaukaisuuden" mittaus
3
166
Vastaukset
- Specs-Nisse
Nykyisin ostat yhdet, saat kolmet. Yhdet joilla näkee melko kauas, toiset näyttää vielä vähän kauemmas, kolmannet joilla näkee melko kauas mutta ovat tummennetut ja niillä näkee melko kaukaa ja siitä hieman lähempää.
Ennen, jolloin hankittiin ja ostettiin vain yhdet näköä korjaavat apuvälineet, näöntarkastus suoritettiin siten että kykenit eroittamaan yhden kulmaminuutin etäisyydeltä kaksi erillistä pistettä toisistaan... - ypypypypy
TV ja autolla ajo käy samoilla laseilla. Kauas on yli 6 metrin etäisyydet aina äärettömän asti. Käytännössä yli 4 metriä on jo aina kauas. Lähelle on noin 40-70 cm ja välietäisyydet noin 1-2 metriä.
- lasiasia
Kiitos. Eli kaukonäön mittaus on aina mittaus "kauas äärettömään asti".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El786387MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny415478Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.624309NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun764179Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja683923Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.801317- 3281135
- 601090
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?32910Toivotko, että
Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?62831