Ideoita lämmittimeksi pieneen purjeveneeseen

Palelevaseilori

Hei,

Tarvisi korvata lämmityslaite 22jalkasee purkkariin. Etsin mahdollisimman edullista ratkaisua. Planar diesel lämppärit näyttäisi houkuttelevalta vaihtoehdolta.
www.heater.fi/fi/planar-2d-diesellammitin-24v.html Onko näistä kokemusta tai muita varteenotettavia ideoita? 30vuotta vanhan valopetroli lämmittimen korjaaminen ei varmaan ole enää järkevä vaihtoehto.

15

126

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Otathan valinnassasi huomioon veneesi sähköresurssit, siis akuston amppeeritunnit, lataus koneajossa, laturissa jne. Sitten tietysti myös ehdolla olevien laitteiden virrankulutukset. Veneesi ollessa suhteellisen pieni sinne tuskin kannattaa hankkia mitään hirmuista lämpötykkiä. Sitäpaitsi jos tehokas tämmitin joutuu käymään jatkuvasti tyhjäkäynnillä seuraa siitä usein ylimääräistä karstoittumista.

      • Tuossa viitattiin tuohon pienempään malliin, joka on 0,8-2Kw versio ja ihan sopiva tuollaiseen pikku purkkariin. Viehän se jonkin verran sähköä, mutta jollain 30W panelilla sen tuotto saadaan kompensoitua.

        Planar itsessään on edullinen, mutta jos sen asentaa ihan sillain oikein kunnolla kaikki huomioiden paikoilleen, menee siihen äkkiä 800-1000€, joka on sekin aika paljon vähemmän, kuin mitä nuo lämppärit on yleensä maksaneet.

        Tuon halvemmalla ei tuollaista diesellämmitintä sinne saa. Seuraavat vaihtoehdot on sitten noita Origo heat pal ja petroolilyhty koukussa ja katallyytti kaasulämmitin (kielletty) tai irtonainen petroolilämmitin (kielletty)

        Wallas 1300 ja Safire 1600 on sitten seuraavat vaihtoehdot.


    • niin ja jos se 30 vuotta vanha valopetroolilämmitin on Wallas 1800 tao 1300, sellainen alumiinirunkoinen, siitä voi saada vielä tuurilla käyttökamppeen. Muissa tapauksissa uusi kone.

      • Niinpä, eihän noissa ole varsinaisesti kuluvia osia kuin kaksi puhallinmoottoria ja polttoainepumppu. Kustantanee kai nykyhinnoilla muutaman satkun, tarkkaan en tiedä.


    • Kerosiinii

      Vieläköhän niitä ruottalaisia POD-lämppäreitä valmistetaan/myydään? Sai vesikierrollakin..

      • vanhami

        Ei tehdä enää uusia. Selvittelin sitä tuossa syksyllä. Pod asennustarvikkeineen ei jäänyt itseasiassa edes kovin halvaksi. Lienee se sähköttömyys ja yksinkertaisuus kiehtoo enemmän.

        Toinen asia, että se lämmittimen tehdaspakkauksen hinta vielä puolitoista - kaksinkertaistuu, ennenkuin lämmitin on asennustarvikkeineen valmiina.


    • vanha_konsti

      Rannalla iltaa istuessasi lämmität keittokatoksen tulella tai nuotiolla muutaman rantakiven kuumaksi. Siitä paattiin mennessä kivet pataan ja mukaan.

      Jäähtyvät toki aikanaan, mutta juuri halvemmaksi lämppäriä ei saa. Mutta uusia kiviä löytyy taas seuraavasta paikasta.

    • kolinaa

      Pienet veneet sopii paremmin keskikesälle jolloin
      ei tarvi mitään lämmiyksiä,kaikki normaalit lämppärit
      pitää niin kovaa meteliä ettei niitä kuuntele pirukaan

      • Better_Than_Life

        "kaikki normaalit lämppärit pitää niin kovaa meteliä ettei niitä kuuntele pirukaan"
        Höpö höpö, meillä veneessä Safire 3200 joka pitää vain hädin tuskin kuuluvaa matalaa huminaa.


    • 20foot

      Myös minä haluaisin lämppärin pieneen veneeseen Origon Heatpallin tilalle, mutta sen pitäisi toimia ilman sähköä. Mainittiin POD ja se, ettei sitä enää valmisteta, mutta onko muita vaihtoehtoja, jotka toimivat ilman sähköä?

      • Refleksin kaminat on sähköttömiä. Hieman kalliimmaksi tulee kuin puhalluslämmitin, kun kunnolla asennetaan.


      • rtyuj

        Entäs englantilainen Taylors? Niitähän on kahta sorttia: valopetroolikäyttöinen pumpattava versio ja öljykaminaperiaatteella toimiva dieselmalli.


      • Taylors
        rtyuj kirjoitti:

        Entäs englantilainen Taylors? Niitähän on kahta sorttia: valopetroolikäyttöinen pumpattava versio ja öljykaminaperiaatteella toimiva dieselmalli.

        Taylorsia ei taida ainakaan suomesta kovin järkevästi vaan saada.


    • Löpölöpö

      Mulla on veneessä Dickinson Newport, lämpiää löpöllä ilman sähköä.

    • nopeampikuinampiaine

      Minä tiedän yhden jutun tuohon: osta suoraan tupla-turbo-mercruiserit, ja bensakoneiset ;D... Wareliuksen veljekset voivat neuvoa :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      20
      18384
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      56
      5272
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      4917
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      28
      4824
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      36
      4640
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      76
      4535
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      4113
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      3755
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      40
      3034
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      2739
    Aihe