Kun painaa nuolinäppäimen ylös shellissä, se näyttää edellisen käskyn. Mutta jossain järjestelmässä muistaakseni oli vielä tehty niin, että jos kirjoittaa vaikka kirjaimen "s" ja painaa nuolinäppäimen, niin se näytti edellisen käskyn, joka alkoi "s" kirjaimella (jos sellainen oli).
Miten se oli tehty?
Miten se oli tehty?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos käytät bashia, aja 'man bash' ja etsi inputrc-sanaa. Jos käytät tcsh:ta, taasen 'man tcsh' ja etsi näppäimistösidontoja.
Eli parilla pienellä määrittelyllä pääset eteenpäin.
bashilla kikkaillessa kannatta opetella myös toiminto reverse-search-history, joka on oletuksena sidottu näppäinyhdistelmään control-r. Se hakee ensimmäinen rivin, jossa on annettu merkkijono jossain kohti sitä etsittävää riviä.
Käyttö on sangen helppoa: paina ctrl-r ja sen jälkeen kirjoitat osan siitä aiemmin kirjoitetusta rivistä, jonka haluat etsiä. Tässä tapauksessa kirjoitat siis s, ja jos tulostettu rivi ei ole se mitä haluat, niin kirjoitat vain lisää sen s:n jälkeen tulevia merkkejä (tai painat vain ctrl-r, jos haluat kelata muita löydettyjä tuloksia). Haun voit keskeyttää vaikka ctrl-c:llä, jos et haluakaan ajaa löytynyttä riviä.
Bash:n kanssa nuolinäppäimet ylös/alas toimivat, kun kirjoita tiedostoon ~/.inputrc seuraavaa:
#
# up and down keys
#
"\e[A": history-search-backward
"\e[B": history-search-forward