Topfield CRC-1410CT

Jakkie

Osaiskohan joku neuvoa mitenkä tossa digipoksissa saa näkymään maksulliset kanavat kun valittaa että ei pääsyä , televisiossani samalla maksu kortilla näkyy ilman mitään ongelmia , en löytänyt digipoksin asetuksistakaan mitään asetusta mikä estäis näkymästä noita maksullisia kanavia ja kanavat virittäessä löytää noi kaikki maksulliset kanavat , entisessä digipoksissani piti kanavia virittäessä valita ilmaiset maksulliset mutta tossa uudessa ei löydy semmoista asetusta vaan pelkät pika - automaatti ja manuaali kanavien viritys vaihto ehdot.

10

7267

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3223r44
      • Linkitä_se_kortti

        Tuosta tärkein kohta:
        Conax-korttipaikkaan täytyy asentaa tilaajakortti, jotta voidaan katsoa maksullisia kanavia. Kun asennat tilaajakortin, varmista, että sirun sisältävä puoli osoittaa ylöspäin. Ohjeeseen löytyy kuva ohjekirjasta..
        http://www.testatutlaitteet.fi/fi/fi_5.html linkitysohje, lisätty AINA -sana:
        Cable Ready HD ja Antenna Ready HD -digiboksi linkitetään AINA ohjelmakortin kanssa vaikka sillä katsottaisiin vain tavallisen tarkkuuden maksu-tv-kanavia. Ota yhteyttä operaattorin asiakaspalveluun joka linkittää korttisi digiboksiisi.
        Kirjoita ylös boksisi linkitysnumero ja ota yhteys operaattorisi asiakaspalveluun. Asiakaspalvelu liittää nykyisen ohjelmakorttisi ostamaasi laitteeseen, ja kanavat avautuvat.


      • Linkitä_se_kortti

        Jäi pois vielä yksi mahdollinen ongelman aiheuttaja: Vuosien mittaan olen omien laitepäivitysten yhteydessä joutunut päivittämään pari kertaa myös ohjelmakortin, sillä uusi laite ei olekaan toiminut vanhan kortin kanssa. Uusinnan yhteydessä asiakaspalvelussa sanottiin, että vanhan kortin salaustaso ei ollut enää riittävä, sillä kaapeliverkon Conax -suojaustasoa oli nostettu ja siksi tarvitaan uudemman sukupolven ohjelmakortti. Tarkista vanhan kortin kelpoisuus, kun linkität nykyistä korttiasi digiboksin kanssa.


      • Jakkie

        Moi sain nyt muuten toimimaan noi maksulliset kanavat mut nyt on vain semmoinen ongelma että ei näy MTV MAX 3 vaikka pitäis näkyä ennen oli kanavapaikalla 213 ja nyt on kanavapaikalla 1009 ja MTV MAX 3 HD 1010 ei näy noissa kuin musta ruutu telkkarissa ja maksu DNA TV-Kortti uusittu helmikuussa tänä vuonna , kaapeli netti systeemin jos laittaa yhtäaikaa päälle niin heti tulee tv-een kuvaan häiriöitä. Tietäiskö kukaan myös onko saatavana kaapeli tv -verkkoon sellaista joka vahvistais tota tv-eeseen tulevaa singaalia , anteeni verkkoon ainakin niitä saa.


      • Linkitä_se_kortti

        Kokeile perinteiset boottaukset: Ensin (digiboksin tai tv:n) sähköjohto irti seinästä hetkeksi, poista vanhat kanavatiedot ja hae kanavat sen jälkeen uudelleen. Jos tämä ei auta, niin sitten on palautettava tehdasasetukset ja haettava kanavat sitä kautta uudestaan. Tässä operaatiossa menee omat asetukset ja ajastukset..
        DNA:n kaapelin EPG:tä ei kaikki digiboksit pysty kunnolla käsittelemään. Löytyykö laitteeseen softapäivitystä? https://tuki.dna.fi/org/dna-fi/ tukisivulta voi löytyä tarkempaa tietoa EPG:n ongelmiin.
        http://www.partco.biz/verkkokauppa/product_info.php?products_id=15498 tyyppinen antennijako auttaa kaapelimodeemin häiriöihin, sillä se vaimentaa tv-liitännästä pois paluusuunnan 5-65 MHz signaalia. Olihan tämän tyylinen palikka kaapelimodeemin mukana?
        Laajakaistaisia vahvistimia löytyy ihan marketin hyllystä, mutta ne vahvistavat hyötysignaalin ohella myös häiriöitä aiheuttavaa kaapelimodeemin paluusuunnan signaalia. Muistathan käyttää kytkennöissä kunnollisia tuplasuojattuja liitäntäjohtoja?


    • Jakkie1

      Moi kokeilin \ oon kokeillut noita virrat pois ja tehdasasetus plautus ja kanavien tyhjennystä ei oo auttaneet , toi anteennin ja palikka tuli modeemin kautta ja se on seinässä ja siintä lähtee modeemille ( kierteellä kiinni ei käy muuhun kuin modeemin piuhaan ) ja tv-eelle anteenijohto , DNAN sivuilla luki näin ei muuta korjausta Ruutu pimeänä ja ei virheilmoitusta: Jos olet tilannut juuri maksukanavan ( maksukanavat -tilattu jo 4v aikaisemmin kortti uusittu helmikuussa tänä vuonna ) ja televisiosi näyttää tältä, tarkoittaa se mitä yleisimmin, että salauksenpurku on tilaamallasi maksukanavalla viittä vaille valmis ja sinun ei tarvitse muuta kuin odottaa ja Jos maksukanavasi vain pimenee yhtäkkiä, suosittelen että käytät ensimmäisenä tv-korttisi ulkona laitteestasi ja pyyhkäiset sirua pehmeällä kankaalla mahdollisen jännitteen purkamiseksi ja jos maksukanavasi eivät näy tämän jälkeen, otathan yhteyden asiakaspalveluumme.
      Tohon boksiin Topfield CRC-1410CT ei löydy omilta sivuilta kuin yotube yhteensopivuus korjaus , parannettu kiintolevyjen tunnistus , häiriöisissä verkoissa esiintynyttä tallenteiden pikselöitymistä \ pätkimistä korjattu kelaustoimintoa korjattu ja nauhoitus konfiglikti - ilmoitusta korjattu korjaamaan oikein.

      • Linkitä_se_kortti

        Ilmeisesti tv-kortti on linkitetty tv:n CI kortinlukijan kanssa, tai jos kysessä on tavallinen kortinlukija niin se ei edes tarvitse mitään linkityksiä SD-kanavia varten.
        Topfield on HD-kelpoinen digiboksi, joten siinä on tv-kortti linkitettävä AINA digiboksin omaa linkitysnumeroa käyttäen, oli kyseessä SD- tai HD-kanavat. Tv-kortin linkityksiä voi olla useamman laitteen kanssa, joten jos se on jo aikaisemmin linkitetty tv:n kortinlukijan kanssa, niin se toimii edelleen..


    • OlaKValo

      Lukee käyttöohjeen etusivulla. Linkitä palveluntarjoajan sivulla koodi joka koneen laatikossa (ei sarjanumero) vaan se toinen 005 tai 006 -alkuinen

      • Veikka12

        Olis sellanen ongelma että en saa youtube videoita näkyviin vaan tulee kokoajan ilmoitus että virhe latauksessa-yritä uudelleen.
        Saako yle areenan jotenkin näkyville tällä laitteella?


    • KimPihl

      Kortti toisinpäin eli ylösalas boksiin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      1139
    2. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      161
      992
    3. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      793
    4. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      64
      713
    5. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      61
      712
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      656
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      21
      618
    8. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      135
      616
    9. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      589
    10. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      568
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      537
    12. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      528
    13. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      47
      485
    14. 47
      478
    15. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      40
      473
    16. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      30
      463
    17. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      40
      453
    18. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      94
      448
    19. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      37
      448
    20. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      18
      440
    Aihe