Kuumia aaltoja ilman hikeä?

Estrog

Tuleeko kenelläkään kuumia aaltoa siten, ettei hikoile?

Itse en hikoile vuolaasti koskaan, en edes saunassa, vaikka muilla hiki virtaa ihoa pitkin. Oma ihoni tulee silloinkin vain vähän nihkeäksi.

Kun oli kuumia aaltoja, niin olin kuin tulessa sisältä, se oli järkyttävää, sillä se kuumuus ei purkaudu hikenä. Saatoin seisoa pakkasessa ulkona yöpuku päällä vaikka 20 minsaa ja oli vain hirvittävän, tuskaisen kuuma.

Välillä tuli myös kuumuus-palelemiskohtauksia. Huonelämpötila 18 astetta. Makoilin vain lakana päälläni ja välillä ilmankin, kun oli niin kuuma, mutta samalla tärisin horkassa niin, että melkein hampaat kalisi. Kehon lämpötila oli kuumemittarin mukaan 36,1-36,2 astetta.

Siis olenko ainoa, jolla lohikäärmeen lieskat ovat kehon sisällä? En punastu, en hikoile - olen tulessa. Onneksi tuo on mennyttä, sillä estrogeeni auttoi, mutta jos sitä vähennän, niin kuumuus palaa takaisin.

Joskus ol kuuma ja kylmä peräkkäin joitain minuutteja kumpaakin, joskus vain kuuma vaikka tunteja peräkkäin yöllä. Silloin pitää lisätä estrog.annosta ja se helpottaa ja saa nukuttua.

9

1001

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aboriginaali
      • Kuumottaa

        Ihan hyvä linkki, mutta ei tosin kertonut mitään siitä, liittyykö kuumiin aaltoihin aina hikoilu, vai voiko olla hikoilematta vain hirvittävän kuuma.


    • Aboriginaali

      Kissimirristä tiikeriksi kerran kuukaudessa?

      Nyt se on selvinnyt miksi tuo rakastamamme kissimirri muuttuu arvaamattomaksi tiikeriksi kerran kuukaudessa. Tuoreessa amerikkalaisessa tutkimuksessa kerrotaan miten naisten kuukautiskierrolla on suora yhteys naisten aivoihin ja siihen miten hänen mielialansa voi yhtäkkiä muuttua.
      Todennäköisesti hormonitasojen vaihtelu vaikuttaa tähän muutokseen aivotoiminnassa.
      Tästä löydöksestä Cornellin Yliopistossa ja Rockefellerin Yliopistossa (molemmat yliopistot sijaitsevat New Yorkissa) työskentelevät tutkijat toivovat lisää tietoa monen naisen kokemista kuukautisia edeltävien päivien oireista (pre-menstrual syndrome, PMS). Jopa 80% naisista kokevat jonkinasteisia PMS-oireita. Premenstruaalisyndroomaan kuuluu lukuisia fyysisiä ja psyykkisiä oireita. Oireet ilmenevät kuukautiskierron puolestavälistä kuukautisten alkamiseen asti. Tavallisimpia fyysisiä PMS-oireita ovat turvotus, rintojen kipuherkkyys, vatsakivut, pahoinvointi, voimakas väsymys, päänsärky, lihassäryt, ruokahalun muutokset, jopa suoranainen ruoan himo varsinkin tiettyihin ruoka-aineisiin, ummetus, ripuli, painon kohoaminen ja häiriöt yöunessa. Psyykkisiä PMS-oireita ovat mm. ärtyneisyys ja arvaamattomat mielialan vaihtelut. Levottomuus, itkuherkkyys ja keskittymisvaikeudet ovat tavanomaisia, sekä alakuloisuus, jopa masennus.
      Psyykkiset oireet ovat usein hankalammat sietää kuin fyysiset. Kun muutoin sopuisa puoliso, äiti, ystävä tai työtoveri muuttuu yllättäen riidanhaluiseksi, kärttyiseksi ja mistä tahansa syystä itkeskeleväksi, saattaa kyseessä olla PMS-oireyhtymä. Yleisimmillään PMS-oireet ovat 30-45-vuotiailla naisilla. Varsinaista lääkitystä ei näihin vaivoihin ole olemassa. Kipulääkkeet lieventävät useita fyysisiä oireita. Niihin ja myös psyykkisiin oireisiin kannatta kokeilla reipasta liikuntaa raittiissa ilmassa. Seksin on todettu helpottavan oireita. Mutta miten lähestyä karjuvaa tiikeriä hellästi ja ymmärtävästi onkin jo toinen asia.
      Aivotason muutokset löytyivät magneettiresonanssikuvauksilla (MRI) kun naiset kuukautiskierron eri vaiheissa suorittivat erityyppisiä tehtäviä. Naisten aivot skannattiin MRI:llä 1-5 päivää ennen kuukautisia ja 8-12 päivää kuukautisten jälkeen. Samanaikaisesti naisille näytettiin negatiivisia, neutraaleja tai positiivisia mielleyhtymiä synnyttäviä sanoja (esim. raiskaus, syöpä, kirjahylly, pyörittää, hellä, iloinen). Haasteisiin kuului myös ratkaista yksinkertainen kognitiivinen tehtävä. Kognitiivinen psykologia tutkii ihmisen tietoa käsitteleviä prosesseja, esimerkiksi muistin, oppimisen, ajattelun, havaitsemisen, tarkkaavaisuuden, luovuuden ja ongelmanratkaisun toimintaa.
      Skannauskuvat osoittivat, että ns. orbitofrontaalinen kerros, joka aivoissa mm. kontrolloi tunteita ja säätelee ilmaisukykyä, oli paljon aktiivisempi kuukautisia edeltävinä päivinä. Kuukautisten jälkeen kognitiiviset tehtävät ja tunnepitoisten sanojen lukeminen ei aiheuttanut samanlaista aktiviteetin lisäystä.

      Lue enemmän tutkimuksesta (englannin kielellä) tuoreessa tiede-lehdessä Proceedings of the National Academy of Sciences tai lehdestä New Scientist.
      Lähettänyt christer sundqvist klo 22:22
      ----------

    • HotMimmi
    • kuumis4

      Hei! Olen raskaana ja minulla on aivan samat oireet kuin aloittajalla. Mitenkä selittäisitte tämän?
      Lääkärit sanovat vain, että hormoonit jylläävät.
      Itselleni tulee mieleen, että vauvalla ei ole kaikki hyvin, vaikka on ultrattu. Vaihdevuosissa estrogeenitaso laskee, mutta minullahan se pitäisi olla yläkantissa.

    • Aboriginaali
    • kälälhkä

      Jos et hikoile koskaan paljoa, sinulla voi olla poikkeuksellisen vähän hikirauhasia. On olemassa jokin geneettinen sairauskin, jossa yhtenä ominaisuutena on hikirauhasten puuttuminen. Oletettavasti sinulla on myös huono lämmönsieto? Se on hikirauhasten vähäisyyden kääntöpuoli.

      • Estrog

        Kiitos kälälhkä, minulla on tosi huono lämmönsietokyky - tulee pian huono olo, jos istuu auringonvalossa tai saunassa. Myös palelee helposti, eli onkohan sekin samaan asiaan liittyvä kääntöpuoli?


    • Kuusikymppinen

      En ole juuri koskaan hikoillut elämäni aikana. Muistan palelleeni jo ihan lapsesta asti. Kilpparin vajaatoimintaa olen varmaankin sairastanut melkein koko aikuisikäni. Välillä olen ollut kuin jääkalikka. Kädet ja jalat ihan kontassa. Tyroksiinia olen syönyt vasta noin 12 vuotta. Lääkäri sanoi kun minut oli tutkittu perin pohjaisesta, että minulla on ollut kilpirauhastulehdus. Milloin, en tiedä! Kilpirauhaseni on ultrattu ja se on surkastunut. Siis ei toimi ollenkaan.
      En ole hikoillut edes vaihdevuosienkaan aikana. Eikä ole muitakaan vaivoja. Ei mitään. Olen 61 vuotta vanha. Elämä jatkuu, samoin ajoittainen palelu entiseen tapaan.
      Että näinkin päin voi olla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9286
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8179
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      164
      6019
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2453
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2159
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1795
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1738
    8. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1595
    9. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1519
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      441
      1418
    Aihe