Koirahoitolan ulkonäkö

siirtotallikoirahoitola

Olen perustamassa koirahoitolaa syrjäseudulle n. puolen tunnin ajomatkan päähän isosta kaupungista. En kuitenkaan haluaisi investoida liikaa heti perustamisvaiheessa, koska hoitolan kannattavuus on kyseenalainen ja taloudellinen n. 100 000 euron riskinotto ei tässä aloitusvaiheessa inspiroi. Kaupungissa on jo kolme koirahoitolaa, mutta niissä missäkään ei ole isompaa tarhaa koiran itsenäiselle ja vapaalle liikkumiselle. Tämä ja hyvät rauhalliset luontolenkkipolut ovat omasta mielestäni hoitolani positiiviset puolet.

Ajattelin aluksi tekeväni hoitolan niin sanottuun siirtotalliin eli n. 50 neliön puiseen lämpimään rakennukseen, joka on tarvittaessa siirrettävissä ja myytävissä muualle. Siirtotalliin tulisi jokaiselle koiralle luukut omaan pienempään ulkotarhaan ja isompi juoksutarha olisi kauempana. Koonsa vuoksi siirtotallissa olisi paikat vain maksimissaan neljälle tai viidelle häkille.

Miten itse koiranomistajana.. Voisitko kuvitella tuovasi koirasi tällaiseen siirtotallihoitolaan? Vai kaipaatko hoitolalta modernia nykyaikaisuutta, käytävätilaa yms.? Mikäli toiminta olisi kannattavaa, investoisin uuteen rakennukseen, mikä olisi tiloiltaan isompi ja modernimpi.

Kerro kriteereitä mitkä vaikuttavat hoitolan valitsemiseesi? Onko se etäisyys, hoitolan pitäjän kanssa kemioiden kohtaaminen, hoitolarakennus (tarkemmin millaisia tiloja odotat), ympäristö vai jokin muu toiminta (esim. hieronta, pesumahdollisuus, yms. lisäpalvelut), koulutus (onko koirahoitolan pitäjä kouluttautunut eläintenhoitajaksi vai menisikö kouluttamaton ihminen, jolla kuitenkin on eri roduista kokemusta jo useamman vuoden ajalta).

Kiitos :)

4

1118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fifin_vaatimukset

      Ehdottomasti käyttämässämme koirahotellissa tulee olla puhtaat samettityynyt jotka vaihdetaan päivittäin. Kultainen vesipiste josta koira saa janojuomansa tarvittaessa. Ruokailu 3xpäivä, koostuen vaihtelevasti hanhenmaksapalleroista, mandariinikastikkeella höystetyn pekingin ankan kautta avotulella loimutettuun valkosipuliloheen tarjottuna Ming-dynastian aikaiselta porceliinilautaselta. Liikuntana tarjottava 3xlenkitys yhteensä 10km, sekä uintimahdollisuus ulkona sulana aikana.

      T: Fifi

    • Mansikkamato

      No tuota, itselle tärkeää on se että paikka sijaitsee edes suht hyvien kulkuyhteyksien lähistöllä, omaa autoa kun en omista. Mutta jos auton omistaa niin ei kai tuolla väliä.
      En myöskään omia koiria veisi ihmiselle jolla ei ole minkäänlaista koiriin/eläimiin liittyvää koulutusta, paras olisi tietysti pieneläintenhoitaja jolla koirista runsaasti kokemusta. Mutta yleensä jos pitäjällä on esim koulutusta koiran ravitsemusneuvonnasta tai vaikka hieronnasta yms, niin tämä kertoo jo minulle että intoa ja taitoa löytyy jonkun verran. Yleensä sen näkee että osaako ihminen oikeasti käsitellä koiria kun menee ja näkee hänet toimimassa koiran kanssa.

      Itse rakennuksessa tärkeintä on turvallisuus ja että voin olla varma ettei koira pääse livohkaan. Harva tuo koiraansa sikolätin näköiseen mestaan joten hygieniapuoli oltava kunnossa. Tottakai suosittelen panostamaan siihen että paikka näyttää mukavalta ja avaralta, ei siitä haittaakaan ole.
      Lisäpalveluthan on pelkkää plussaa ja voi tuoda enemmän asiakkaita, mutta jos kyseessä pelkkä päiväkoti niin ei nuo välttämättömiä ole. Lisäksi hierojaa, trimmaajaa, kouluttajaa voi saada paikanpäälle aina sovitusti, eli tuskin kannattaa heitä pitää siellä ilman töitä, vaan palkkaa jos on kysyntää.
      Nuo ulkotarhat on iso plussa, harvalla kaupungissa sijaitsevalla hoitolalla on tuollaiseen mahdollisuutta. Mutta tässäkin todella tärkeää on se turvallisuus ja että aidat on säädösten mukaiset.

      • siirtotallikoirahoitola

        Kiitos asiallisesta vastauksestasi. Tarkoitus on tarjota myös koirien kuljetuspalvelua asianmukaisella autolla.

        Hygieniapuoli olisi tietenkin kunnossa ja tarhat/omat tilat siivotaan päivittäin, että koiratkin pysyvät taudittomina ja puhtaina. Isompi siivous desinfioiden koiran lähtiessä kotiin. Olen ajatellut, että pikkutarhat olisivat osin katettuja tiloja ja aita olisi elementtitarha, joka olisi väh. 2 metriä korkea. Juoksutarha olisi ainakin 1,5 m korkea ja koira olisi siellä ainoastaan valvottuna.

        Muita palveluita yritän tarjota toisten ammattilaisten kautta kysynnän mukaan.

        Jospa 23 vuoden kokemus koiranomistajana toisi asiakkaita. Voisi sitten myöhemmässä vaiheessa opiskella alaa lisää ja kouluttautua enemmän.


    • En itse tarvitse palveluita, kun on omat kotihoitajat.

      Mutta jos, niin kriteerit olisivat: Siisti ja hyvinhoidettu paikka ja tilat. Sisällä riittävän isot kopit koirille, jotka on kunnolla pestävissä. Kopit/seinät niin, että näköyhteyttä ei ole toisiin eli koirilla rauha. Ulkotilat hyvät, ja mieluiten niin, että kerran päivässä ainakin koirien kanssa lenkki.

      Pitäjän ei tarvitse olla mikään alaan koulutettu. Mutta ehdottomasti pitkänlinjan koira-ihminen jamieluiten olla touhunnut myös vaativien rotujen parissa. Eli koirien käyttäytyminen ym. oltava ehdottomasti hallinnassa. Asiakaspalveluun myös riittävästi pystyvä ja todella toimestaan kiinnostunut, sekä koirista. Myös, että ottaa ja pystyy myös huomioon asiakkaan toiveet kohtuuden rajoissa.
      Koiramäärältään myös asiallinen, ei liikoja.

      Nuot nyt tulee mieleen.

      Eräällä ystävälläni on ollut koirahoitola jo monta vuotta. Ja se myös siis päätoiminen työ hänellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      243
      4629
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      76
      3065
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2473
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    5. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1753
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      80
      1456
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1285
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      948
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe