Mitä adoptiolapsen saaminen oikein vaatii?

Kelpaisiko

Perheeni lähti just yhteiseltä pääsiäisaterialta. Olen heistä jumalallisen kiitollinen. ihan sydän pakahtuu. Heistä ja lapsenlapsista. Löysivät piilotetut suklaamunat ja hyppivät sängyssäni sydämensä kyllyydestä. Kotona halpissohvat, jotka eivät kestä, eikä kestä vanhempien hermot.
Tiedän kolme perhettä elämäni varrella asuinalueiltani, jotka eivät ole saaneet adoptiolasta, enkä itse huomannut heidän olevan itseäni "huonompia".
Joskus mietin, mitä vaaditaan, että saa adoptiolapsen. Luulen, jopa uskon, etten olisi saanut, jos sosiaaliviranomaiset olisivat päässeet meitä puolisoina arvioimaan. Mieheni oli äidin hylkäämä lapsi, se vaikutti koko 30-vuotiseen suhteeseemme. Ei kyennyt rakastamaan. En saanut rakkautta juurikaan. Itse olen suurperheen lapsi. Äiti hermostui joskus niin, että huusi järjettömyyksiä ja tukisti. On itsellä osaamaton alkuvanhemmuus. Vetaisin kännit, kun en jaksanut. Silti lapset syötin. Luin paljon, kun leikkiä en osannut, ei leikkineet oma isä ja äiti aikanaan kanssani. Opiskelin, kävin töissä ja elin osin omaa elämääni, hoidin lapset.
Eräs työkaverini, joka oli saanut adoptiolapsen, kertoi, että pitää näyttää varakkaammalta kuin on.
Mitä kysymyksiä kysytään?
Nyt kun mummuna mietin töppäyksiä, mitä olen tehnyt, uhkaillut, kiroillut, menettänyt malttini, ryypännyt ja huutanut. Olisinko ikinä kelvannut adoptiovanhemmaksi?

1

249

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itselapseton

      Mitä olen sivusta katsellut perheiden elämää, niin ei oikein mikään ennen lapsen tuloa ennusta sitä, millaisia vanhempia ihmisistä tulee. Ei aina ole niin, että hyvistä lähtökohdista tulisi täydellisiä vanhempia tai huonoista lähtöasetelmista huonoja. Eikä hyvien vanhempien lapsista aina tule itsestä samanlaisia. Raha ei ainakaan takaa hyvää perhettä.

      Mikä sitten on tarpeeksi hyvä? Ei kai kenenkään elämä ole täydellistä. Suurin osa lapsista kasvaa silti ihan normaaleiksi ihmisiksi, vaikka vanhemmat tekisivät virheitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2240
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      853
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      796
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      528
      737
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      67
      661
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe