Todellakin ihmetyttää, kun rotukissanpentu voi maksaa jopa yli 1 000 €. Ja samalla kasvattajat väittää, ettei niilläkään summilla pääse edes omilleen. Miten se voi olla mahdollista? Rokotus, madotukset ja laadukas ruoka luovutusikään asti maksaa muutaman satasen pentua kohti jos sitäkään. Vai laskeeko kasvattajat kuluihin myös omien lemmikkikissojensa näyttely- ym. kulut, eli olettaako ahneet kasvattajat pentujen ostajien maksavan myös kasvattajan oman kissaharrastuksen?
Mikä rotukissanpennuissa maksaa?
17
50
Vastaukset
- Sivustaseuraajan
Toki kasvattaja haluaa vähän käteen jotain saada. Laadukas ruoka, vanhempien terveystutkimukset, terveystarkastukset, rokotukset, hiekka, synnytyksen aikaan täytyy ottaa palkatonta... jne.
- veroilmoitus_kuntoon
Verottaja tietty ottaa omansa.
- kolliki
Pentujen isän omistaja haluaa myös korvauksen kollin käytöstä. Kollikin on syötettävä, näyttelytettävä, tarkastettava eläinlääkärillä ym. Vaivaakin on siitä, kun vieras tyttökissa tulee kotiin tai kollipoika viedään ehkä kauaskin tytön luokse.
- paljonko_veroa
Moniko ilmoittaa verrottajalle näistä kissan- ja koiranpentubisneksistään?
- 4016
Kannattaa kasvattaa itse muutama järkevä pesue ja sitten haukkua ahneeksi. Ihmeellinen vasenmistolainen kun ei suvaitse, että työstä pitää saada palkka.
- Sivustaseuraajan
Tähän lisään ettävastuullisesti nimenomaan. Ei niistä tallikissojen pennuista hirveästi kuluja koidu kun harva edes tietää että pentujen rokotus olisi tärkeää. Siksi niitä voidaan antaa jopa ilmaiseksi
- 1590
Juuri näin. Vastuullinen kasvatustyö on vaativaa ja siihen uppoaa helposti pieni omaisuus. Ja todellakin, normaalijärjellä varustettu ihminen ymmärtää, että työstä pitää saada myös korvaus.
- luetunymmärtäminen
Mutta miksi pitää valehdella että kasvatus on tappiollista? Sitähän aloittaja ihmettelee.
- 1015
Eikä ihmettele. Aloittaja ei edes tiedä verotuksen perusteita koska kyselee laskeeko kasvattaja näyttely yms. kuluja. Kuluja ei lasketa, vaan vähennetään. Ja verottaja määrittelee mitä kuluja voi vähentää, mitä ei. Kasvattaja ei voi sitä päättää.
- luetunymmärtäminen
Kyllä ihmettelee. Kasvattajathan niin mielellään kertovat kasvattavansa pentuja rakkaudesta rotuun, vaikka toiminnasta muka tulee tappiota. Samaa valehtelua se on kasvattajien toimesta niin kissa- kuin koirapuolella. Omaa kuviteltua sädekehää yritetään kiillottaa minkä ehditään.
Ja mitä verotukseen tulee, niin tuskin kovin moni touhustaan pahemmin verottajalle raportoi.
- kallishintaturvantae
Rotukissojen hankinta hinnat on korkeita,ja se on tosi hyvä.
Se on ainut tapa estää rotukissat joutumaan hylätyiksi, tai heitteillejätetyiksi.
Ihmiset ei useinkaan arvosta halpaa /ilmaista kissaa,ja sitten se halpa kissa päästetään/jätetään yksin ulos vaaroihin,ja niitä jätetään ihan vaan ulos omilleen kitumaan ja kärsimään kylmästä ja sairauksista.Niitä päätyy autojen yliajamiksi, petojen raatelemiksi, ja villiintyneiksi luontoon.
Kallista kissaa ei jätetä yksin ulos, ja kasvattajat tietysti haluavat,että heidän kasvatteja arvostetaan ,eikä kohdella kaltoin.
Korkea hinta, takaa kissalle turvallisemman ja paremman elämän, niin se vaan oikeasti on.
Suomessa hylätään ja jätetään heitteille yli 10 000 kissaa joka vuosi, ja ne on juuri niitä halpoja/ilmaisia maatiaiskissoja, ei rekattuja kalliita rotukissoja. - Casperr
Kyllä, monet kasvattajat laskee myös jalostukseen käyttämiensä kissojen kulut pentujen kuluiksi. Ymmärrän hyvin, että esim. siitoskollin matkakulut, emokissan lisääntynyt ruuankulutus raskauden ja imetyksen aikana, ja erilaisten terveystutkimusten kulut lasketaan mukaan pennutuksen kuluihin... Mutta jotkut on sitä mieltä, että kaikki jalostukseen tarkoitettujen kissojen kulut syntymästä hautaan asti kuuluu pentujen ostajien maksettavaksi. Itse karsastan sellaisia kasvattajia, koska mielestäni ne pitää kissojaan pentujentekovälineinä eikä lemmikkeinä, joiden ylläpito ja harrastustoiminta (näyttelyt) "kuuluu" maksaa omasta pussista (johon sisältyy myös pennuista mahdollisesti saatava myyntivoitto).
- 20110
Verottaja on kanssasi eri linjoilla. Nyt on vaikea päättää, noudattaako verottajan ohjeita vai Casper-keskustelupalsta-asiantuntijaa.
- anti-casper
Laki määrittelee kasvatustyön elinkeinonharjoittamiseksi. Kirjanpitolain mukaan yrityksen kulut kirjataan yrityksen kuluiksi. Ja yrityksen tulot yrityksen tuloiksi. Myyntivoittoa ei voi edes laskea, jos tulot ja menot on kirjaamatta tai kirjattu väärin. Sitä kutsutaan myös kirjanpitorikokseksi ja sellaiselta Casper saa vapaasti käydä kattinsa ostamassa.
- Casperr
20110 kirjoitti:
Verottaja on kanssasi eri linjoilla. Nyt on vaikea päättää, noudattaako verottajan ohjeita vai Casper-keskustelupalsta-asiantuntijaa.
Joo, totta kai verottaja on eri mieltä asiasta. Eläimethän rinnastetaan lainsäädännössä lähinnä esineisiin (eläinsuojelullisia poikkeuksia lukuunottamatta). Kyse ei kuitenkaan ole siitä mitä verottaja ajattelee vaan siitä mitä kasvattaja ajattelee: Onko jalostukseen käytettävät eläimet hänelle ensisijaisesti lemmikkejä vai pennuntekovälineitä?
Itse en siis tahdo tukea pentutehtailua tai ostaa eläintä ihmiseltä, joka ei pidä eläimiään ensisijaisesti lemmikkeinä. Ja lemmikin omistamiseen sisältyy kaikkien ilojen lisäksi lemmikin pidosta aiheutuvat kulut. - 5015
Asia on helposti ratkaistu. Pitää kysyä vain kysyä kasvattajalta onko tämä sulle rahantekokone. Jos vastaus on väärä, mars seuraavaan osoitteeseen. Ajatuksia kun ei voi lukea, pitää olla sen verran munaa, että kysyy.
- välttelisin
Näyttää tuo kissatehtailu tulleen tänne lahden toiselta puolen,ilmoitus ilman nroa ja hinta kertoo jo paljon. Enpä viitsisi ostaa ja kannattaa moista toimintaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399286Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748179Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681646019William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542453Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62159Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821795Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201738Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81595Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921519Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411418