Todellakin ihmetyttää, kun rotukissanpentu voi maksaa jopa yli 1 000 €. Ja samalla kasvattajat väittää, ettei niilläkään summilla pääse edes omilleen. Miten se voi olla mahdollista? Rokotus, madotukset ja laadukas ruoka luovutusikään asti maksaa muutaman satasen pentua kohti jos sitäkään. Vai laskeeko kasvattajat kuluihin myös omien lemmikkikissojensa näyttely- ym. kulut, eli olettaako ahneet kasvattajat pentujen ostajien maksavan myös kasvattajan oman kissaharrastuksen?
Mikä rotukissanpennuissa maksaa?
17
63
Vastaukset
- Sivustaseuraajan
Toki kasvattaja haluaa vähän käteen jotain saada. Laadukas ruoka, vanhempien terveystutkimukset, terveystarkastukset, rokotukset, hiekka, synnytyksen aikaan täytyy ottaa palkatonta... jne.
- veroilmoitus_kuntoon
Verottaja tietty ottaa omansa.
- kolliki
Pentujen isän omistaja haluaa myös korvauksen kollin käytöstä. Kollikin on syötettävä, näyttelytettävä, tarkastettava eläinlääkärillä ym. Vaivaakin on siitä, kun vieras tyttökissa tulee kotiin tai kollipoika viedään ehkä kauaskin tytön luokse.
- paljonko_veroa
Moniko ilmoittaa verrottajalle näistä kissan- ja koiranpentubisneksistään?
- 4016
Kannattaa kasvattaa itse muutama järkevä pesue ja sitten haukkua ahneeksi. Ihmeellinen vasenmistolainen kun ei suvaitse, että työstä pitää saada palkka.
- Sivustaseuraajan
Tähän lisään ettävastuullisesti nimenomaan. Ei niistä tallikissojen pennuista hirveästi kuluja koidu kun harva edes tietää että pentujen rokotus olisi tärkeää. Siksi niitä voidaan antaa jopa ilmaiseksi
- 1590
Juuri näin. Vastuullinen kasvatustyö on vaativaa ja siihen uppoaa helposti pieni omaisuus. Ja todellakin, normaalijärjellä varustettu ihminen ymmärtää, että työstä pitää saada myös korvaus.
- luetunymmärtäminen
Mutta miksi pitää valehdella että kasvatus on tappiollista? Sitähän aloittaja ihmettelee.
- 1015
Eikä ihmettele. Aloittaja ei edes tiedä verotuksen perusteita koska kyselee laskeeko kasvattaja näyttely yms. kuluja. Kuluja ei lasketa, vaan vähennetään. Ja verottaja määrittelee mitä kuluja voi vähentää, mitä ei. Kasvattaja ei voi sitä päättää.
- luetunymmärtäminen
Kyllä ihmettelee. Kasvattajathan niin mielellään kertovat kasvattavansa pentuja rakkaudesta rotuun, vaikka toiminnasta muka tulee tappiota. Samaa valehtelua se on kasvattajien toimesta niin kissa- kuin koirapuolella. Omaa kuviteltua sädekehää yritetään kiillottaa minkä ehditään.
Ja mitä verotukseen tulee, niin tuskin kovin moni touhustaan pahemmin verottajalle raportoi.
- kallishintaturvantae
Rotukissojen hankinta hinnat on korkeita,ja se on tosi hyvä.
Se on ainut tapa estää rotukissat joutumaan hylätyiksi, tai heitteillejätetyiksi.
Ihmiset ei useinkaan arvosta halpaa /ilmaista kissaa,ja sitten se halpa kissa päästetään/jätetään yksin ulos vaaroihin,ja niitä jätetään ihan vaan ulos omilleen kitumaan ja kärsimään kylmästä ja sairauksista.Niitä päätyy autojen yliajamiksi, petojen raatelemiksi, ja villiintyneiksi luontoon.
Kallista kissaa ei jätetä yksin ulos, ja kasvattajat tietysti haluavat,että heidän kasvatteja arvostetaan ,eikä kohdella kaltoin.
Korkea hinta, takaa kissalle turvallisemman ja paremman elämän, niin se vaan oikeasti on.
Suomessa hylätään ja jätetään heitteille yli 10 000 kissaa joka vuosi, ja ne on juuri niitä halpoja/ilmaisia maatiaiskissoja, ei rekattuja kalliita rotukissoja. - Casperr
Kyllä, monet kasvattajat laskee myös jalostukseen käyttämiensä kissojen kulut pentujen kuluiksi. Ymmärrän hyvin, että esim. siitoskollin matkakulut, emokissan lisääntynyt ruuankulutus raskauden ja imetyksen aikana, ja erilaisten terveystutkimusten kulut lasketaan mukaan pennutuksen kuluihin... Mutta jotkut on sitä mieltä, että kaikki jalostukseen tarkoitettujen kissojen kulut syntymästä hautaan asti kuuluu pentujen ostajien maksettavaksi. Itse karsastan sellaisia kasvattajia, koska mielestäni ne pitää kissojaan pentujentekovälineinä eikä lemmikkeinä, joiden ylläpito ja harrastustoiminta (näyttelyt) "kuuluu" maksaa omasta pussista (johon sisältyy myös pennuista mahdollisesti saatava myyntivoitto).
- 20110
Verottaja on kanssasi eri linjoilla. Nyt on vaikea päättää, noudattaako verottajan ohjeita vai Casper-keskustelupalsta-asiantuntijaa.
- anti-casper
Laki määrittelee kasvatustyön elinkeinonharjoittamiseksi. Kirjanpitolain mukaan yrityksen kulut kirjataan yrityksen kuluiksi. Ja yrityksen tulot yrityksen tuloiksi. Myyntivoittoa ei voi edes laskea, jos tulot ja menot on kirjaamatta tai kirjattu väärin. Sitä kutsutaan myös kirjanpitorikokseksi ja sellaiselta Casper saa vapaasti käydä kattinsa ostamassa.
- Casperr
20110 kirjoitti:
Verottaja on kanssasi eri linjoilla. Nyt on vaikea päättää, noudattaako verottajan ohjeita vai Casper-keskustelupalsta-asiantuntijaa.
Joo, totta kai verottaja on eri mieltä asiasta. Eläimethän rinnastetaan lainsäädännössä lähinnä esineisiin (eläinsuojelullisia poikkeuksia lukuunottamatta). Kyse ei kuitenkaan ole siitä mitä verottaja ajattelee vaan siitä mitä kasvattaja ajattelee: Onko jalostukseen käytettävät eläimet hänelle ensisijaisesti lemmikkejä vai pennuntekovälineitä?
Itse en siis tahdo tukea pentutehtailua tai ostaa eläintä ihmiseltä, joka ei pidä eläimiään ensisijaisesti lemmikkeinä. Ja lemmikin omistamiseen sisältyy kaikkien ilojen lisäksi lemmikin pidosta aiheutuvat kulut. - 5015
Asia on helposti ratkaistu. Pitää kysyä vain kysyä kasvattajalta onko tämä sulle rahantekokone. Jos vastaus on väärä, mars seuraavaan osoitteeseen. Ajatuksia kun ei voi lukea, pitää olla sen verran munaa, että kysyy.
- välttelisin
Näyttää tuo kissatehtailu tulleen tänne lahden toiselta puolen,ilmoitus ilman nroa ja hinta kertoo jo paljon. Enpä viitsisi ostaa ja kannattaa moista toimintaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1512496Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot97999- 64871
- 60753
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18677Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637