Ymmärrän Windows 10 version näin

Vertaus jos sinulla on vaikka 3 autoa, yksi 5 vuotta vanha seuraava 10 vuotta vanha ja kolmas 15 vuotta vanha ja joudut pitämään kaikki kunnossa ja katsastamaankin ne vuosittain ajaisit niillä kaikilla tai ei

Eikä valmistaja tai maahantuoja enää toimittaisi varaosia lainkaan tai vain rajoitetusti ja kuitenkin sinä haluaisit pitää kaikki autot kunnossa vaikka väkisin?

Jossain vaiheessa valmistaja tarjoaisi sinulle uutta autoa ilmaiseksi ja sinä alkaisit kieltäytymään vastaanottamasta sitä, aitaisit pihasi ettei vaan valmistaja saisi sitä uutta autoa tuoda edes pihaasi näytille ja vannoisit että ajat niillä vanhoilla autoilla tai jollain niistä loppuikäsi ja jos jotain hajoaa tai varaosaa ei saa niin et välitä vaan menet niin kauan kuin ne jotenkin vielä kulkee?

Kun tulet tosiasian eteen että autoista on luovuttava niin menet valmistajan maahantuojan puheille hakemaan sitä ilmaista autoa mutta nyt siitä joutuukin jo maksamaan käyvän hinnan?

23

65

    Vastaukset 23

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näinhän se.

    • ontuvaeriksonni

      Valitettavasti vertaus autoihin ontuu pahasti, ei minulle ainakaan kukaan valmistaja ole tarjonnut/tyrkyttänyt tietokonetta ilmaiseksi, jotain koodia joku kylläkin tyrkyttää vanhaan koneeseen.

      • jokinmuuontuukuinavaus

        Kyseessä on analogia eikä suora vertaus fyysisten autojen ja käyttiksen/tietokeneen välillä.


      • ontuvaeriksonni
        jokinmuuontuukuinavaus kirjoitti:

        Kyseessä on analogia eikä suora vertaus fyysisten autojen ja käyttiksen/tietokeneen välillä.

        "Analogia (kreikan sanasta analogos, järjenmukainen, yhtäpitävä) tarkoittaa yhdenmukaisuutta, samankaltaisuutta, vastaavuutta, verrattavuutta" wiki


    • tuleva_jo_ajossa

      Kyllä minä uuden auton ottaisin, mutta en varmasti ota uusinta windowsia. Uusia parempia "autoja" saa netistä ilmaiseksi...


      • mukavaa_kiusata
        toni kirjoitti:

        Näinkin voi toimia ja yhdessä koneessa on vain Ubuntu http://keskustelu.suomi24.fi/t/14119160/asensin-ubuntun

        Parempi kun on vaihtoehtoja sekä kilpailua niin tapahtuu kehitystä

        Jep ubuntu on hyvä ja helppo hoitoinen "auto". Minulla on 16.04 testissä.
        Microsoft on alkanut kilpailla googlen, facebookin ja sun muiden kanssa käyttäjien omistamisesta. Käyttäjistä on tullut kauppatavaraa, eikä asiakkaita. Harmi että vakoilemalla ihmisiä voi tehdä laillista bisnestä... Itse ainakin lyön tahallaan kapulaa rattaisiin ja annan yhtiöille itsestäni mahdollisimman mielipuolisen yleiskuvan :) Välillä piiloudun ja ilmestyn yhtäkkiä aivan toisaalla muka tykäten aivan jostain muusta ;) Myös sähköpostiin tilaan aina ihmeellisiä uutiskirjeitä :)


    • EUSuomi

      Ja suomalainenhan tunnetusti vastaanottaa mitä vaan, kunhan saa ilmaiseksi. Ei ollenkaan katso, mitä epäkohtia samalla saa.

      Ja vielä kerran sanon. Ei microsoftilla ole mikään hyväntekeväisyys mielessä. Ei ole mikään joulupukki. Vaan kyseessä on tarkoituksellinen markkinaosuuden kasvattaminen, mikä sitten myöhemmin laskutetaan takaisin erilaisina lataus- ja käyttömaksuina. Windows kauppa tulee käyttäjille tutuksi.

      Ms määrää tulevaisuudessa täysin mitkä ohjelmat koneessa pyörivät ja kaiketi ohjelmavalmistajiltakin vaativat osuuden, jotta heidän ohjelmansa menisivät windows-seulan lävitse. Samoin tietokonevalmistajat ovat entistä enemmän sitoutuneet windowsiin.

      Mutta vielä ubuntu kympin rinnalla pyörii. Ja perustietokonekäytössa hakkaa kilpailijansa mennen tullen. Peleistä en puhu mitään. Mutta konsoleita löytyy.

      • "Ms määrää tulevaisuudessa täysin mitkä ohjelmat koneessa pyörivät"

        Microsoft kontrolloi vain Windowsiin asennettavia sovelluksia.

        Standardinmukaiset sovellukset toimivat aina ja niihin ei Microsoft voi vaikuttaa, eikä Microsoft kontrolloi muita ekosysteemejä. Käyttäjällä on valinnan vapaus.


      • EUSuomi
        M-Kar kirjoitti:

        "Ms määrää tulevaisuudessa täysin mitkä ohjelmat koneessa pyörivät"

        Microsoft kontrolloi vain Windowsiin asennettavia sovelluksia.

        Standardinmukaiset sovellukset toimivat aina ja niihin ei Microsoft voi vaikuttaa, eikä Microsoft kontrolloi muita ekosysteemejä. Käyttäjällä on valinnan vapaus.

        Eikö tuo käytännössä ole sama asia.Siis windows-koneissa Ms määrää.


      • EUSuomi kirjoitti:

        Eikö tuo käytännössä ole sama asia.Siis windows-koneissa Ms määrää.

        Niin, kaikissa laitteissa ei ole Windowsia.


    • vainiiiiii

      Ferrari (8.1) Ladaan (10). Leikki leikkinä, analogiasi sukkaa joka tapauksessa.

    • 18.3

      EUSuomi kirjoitti, 26.3.2016 8:03

      >> Ms määrää tulevaisuudessa täysin mitkä ohjelmat koneessa pyörivät ja kaiketi ohjelmavalmistajiltakin vaativat osuuden, jotta heidän ohjelmansa menisivät windows-seulan lävitse >>

      Olet oikeassa. Tämähän on se Applen rahantekokone, jota MS on kadehtinut. Kaikki softat AppStoren kautta ja 30% Applelle. MS katsoo kateellisena ja sanoo: "minäkin haluuuun". Nyt sitä ollaan rakentamassa....

      Viimeinen niitti MS:lle oli EU-oikeuden päätös, jonka mukaan käyttäjillä on oikeus edelleenmyydä ohjelmalisenssejä, riippumatta mitä tuubaa lisenssisopimuksissa lukee. Ratkaisu tähän on yksinkertainen: MS lopettaa lisenssien myynnin ja siirtyy "palveluun", ts. ohjelmalisensseja ei voi enää "ostaa", vaan ne vuokrataan MS:ltä. Raha kilisee MS:lle ikuisuuteen, vaikka ei toimittaisi yhtään uutta Windowsia. Niin, ja sitten ne Windows-shopin kautta tulevat 30% mafia-maksut siihen päälle.

      Hauskinta on se, että aina riittää poloisia, joiden mielestä tämä on hieno asia. Saa "ilmaisen" käyttiksen. Bu-ha-haa.

      • Kyllä minä näen tässä positiivista. Menee paljon selkeämmäksi tuo lisensointi ja on mennyt useamman vuoden ajan.

        Microsoftin lisenssit ovat olleet aiemmin hieman monimutkaisia kun ovat myyneet versioita ja sitten urpot ei edes aina päivitä niitä ajoissa uudemmiksi niin nykyään sitten on yksinkertaisempaa ja loppuu se pelleily, että jäädään jumittamaan ylipäivättyihin järjestelmiin.

        Microsoftille nyt olennaista on se, että sinne menee rahaa siitä käytöstä. Siellä on kuitenkin 100000 työntekijää mille pitäisi maksaa palkkaa. Siitä käytöstä on maksettu kaiken aikaa, että ei siinä mitään uutta ole.

        Microsoft tuskin edes olisi mitään näin rajua muutosta tehnyt mikäli se aiempi lisenssien ostaminen olisi toiminut. Selvästikään ei toiminut: http://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/kauhistuttava-sairaalapopo-haittaohjelma-paasi-windows-xp-koneelle-6246266

        Tuo ei ole Microsoftin vika, niiden olisi pitänyt jo päivittää Windows 7:n lähes 5v sitten ja valmistella jo päivitystä Windows 10:n.


    • Kammottava_tulevaisuus

      Teknisesti vertaus saattaisi muuten toimia, mutta jos se "auto" vakoilisi jokaisen vessassa käyntisikin, eipä se elämää paremmaksi tekisi - olkoon miten uusi auto tahansa!
      Suomi - jos kaikki virastot ja laitokset siiryvät Windows-10:iin - valuttaa KAIKEN TIETONSA Yhdysvaltoihin, mikä vain sijaitsee tietokoneissa.
      Sinne menevät potilastiedot, puolustusvoimien tiedot, poliisien tiedot, vankeinhoidon tiedot ja puhumattakaan yritysten salaisista tiedostoista.
      Sellainen, kun yritysvakoilu loppuu - WIN-kymppi hoitaa kaiken!
      Pidän tätä järjettömyyden huippuna!

      • "Teknisesti vertaus saattaisi muuten toimia, mutta jos se "auto" vakoilisi jokaisen vessassa käyntisikin, eipä se elämää paremmaksi tekisi - olkoon miten uusi auto tahansa!"

        Eikös ne tuollaista tee nykyisin?


    • eienääwintoosaa

      Aloittajan vetausta uudesta ilmaisesta autosta voisi verrata siihen, että tämä uusi ilmainen auto menee Lappeenrantaan, vaikka sinä itse olet menossa Vaasaan.

    • Vanhaauto

      sehän riittäs, että autotehdas ylläpitäisi vanhaa autoa. Eihän Microsoftkaan uutta konetta anna vaan luo uuden sydämen... eli jos autotehdas antais uuden mootorin ja vaihteiston, niin olisin tyytyväinen... kuoren uusiminen oliskin jo edullisempaa.

    • MS_mopoauto

      Microsoft haluaa vaihtaa mukavan ja tehokkaan autoni viritettyyn mopoautoon, jota saa startata 5 minuuttia käyntiin, kulkee vain 70km/h ja silti saa maksaa sakkoja aina kun poliisit näkee ja kaasutinta saa puhdistaa 100km:n välein käyntihäiriöiden takia.

      • windows________kymppi

        Mikäs siinä jos näin haluat. Miklotoft sensijaan pakottaa vakoilun kaikille windows-käyttäjille, halusit tai et. Se nimittäin tulee windows 10:ssä sisäänrakennettuna.


    • Edulliseen_hintaan

      MYYTÄVÄNÄ: Kiintolevy, 160Gt, sata-liite. Sisältää Windows-10 käyttöjärjestelmän!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      60
      879
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      837
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      102
      780
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      776
    5. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      12
      685
    6. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      34
      672
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      72
      576
    8. 42
      559
    9. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      557
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      63
      529
    11. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      27
      507
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      25
      467
    13. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      87
      446
    14. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      58
      442
    15. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      107
      438
    16. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      436
    17. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      1
      427
    18. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      36
      427
    19. 39
      413
    20. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      407
    Aihe