Onko opettajien ihaileminen ahdistavaa?

Fangirlish

Opettajat, koetteko sen ahdistavana jos oppilaanne ihailee teitä? Lopetin lukion vuosi sitten ja ihailen edelleen tosi paljon mun entistä ruotsin ja saksan opettajaa, hän on mun roolimalli. Vietän tällä hetkellä välivuotta Saksassa ja haen yliopistoon opiskelemaan saksaa. Musta tuntuu että tää opettaja huomas viime vuonna että ihailen häntä tosi paljon, olin sen verran hemostunu joka kerta ku juteltiin. Aattelin että moikkaan häntä keväällä kun meen kattoon kaverin valmistujaisia, mutta onko se liian ahdistavaa opettajalle? Pelkään olevani liian "fangirl" mutta haluisin jutella tän opettajan kanssa vielä vaikka lopetinkin jo lukion, hän on kumminkin vaikuttanu mun elämään sen verran paljon. En varmaan olis tykänny saksasta näin paljon jos mulla ei ois ollut samaa opettajaa enkä olis koskaan lähtenyt viettään välivuotta ulkomailla ilman tän opettajan kannustusta.

4

498

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksi se olisi ahdistavaa? Suurin osa oppilaista kun ei ihaile ketään muuta kuin itseään napsien selfieitä tunnilla.

      Minun työssä jaksamiseeni ja motivaatiooni ovat ainakin kovasti vaikuttaneet ne oppilaat ja opiskelijat, jotka ovat tuntien jälkeen jääneet juttelemaan ja antaneet positiivista palautetta työstäni. Näiden innokkaiden ja opetustani arvostavien yksilöiden vuoksi tätä mielipuolista työtä jaksaa.

      • Fangirlish

        En tiedä, koen ehkä olevani taakka opettajille jos haluan jutella heidän kanssaan tuntien ulkopuolella (tai sen jälkeen kun lopetin lukion mikä vaikuttaa varmaan vielä oudommalta kun mulla ei enää oikein ole kunnon syytä jutella heille). Raja normaalin ihailemisen ja yltiömäisen fanittamisen välillä on häilyvä ja pelkään että meen tän opettajan kohalla vähän tän yltiömäisen fangirlaamisen puolelle.


    • ari_zwag

      Turhaa Suomaalialaista umpimielisyyttä, ole ihminen ihmiselle ja munaa ittes vailla itsesyytöksiä, kaikki muu on hukkaanheitettyä räpellystä, simuloitua elämää.

    • nuoriope

      Opetan itse lukiossa, ei mikään kovin tasokas paikka kylläkään. Olen huomannut, että vain muutama oppilaani näyttäisi arvostavan ja ehkä ihailevankin minua. Roolimallina en ole mitenkään erityisen kannustava, en nimittäin kovin pitkälle urallani ole päätynyt, mutta on upeaa, että joku ottaa minusta edes jotain irti. Minun kannaltani ainakin voin sanoa, etten pidä opettajien tai muiden auktoriteettien ihailemista mitenkään ahdistavana. Tietysti kannattaa ottaa huomioon myös oma käytös, nimittän ihaileminenkin saattaa jossain vaiheessa edetä liian syvälliseksi ja se saattaa jo näyttäytyä hieman epämukavana tilana. En tiedä, millä tavalla muut opettajat asian ottavat, onhan meitä monenlaisia ja en itse ole kovin kokenut asiasta, kuten tuli jo mainittua. Suosittelen varovaisuutta, mutta jos opettaja näyttää suhtautuvan hyvin, antaa palaa vaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      115
      7305
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      656
      4835
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      3164
    4. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      138
      1317
    5. 50
      1305
    6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      90
      1158
    7. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      117
      1059
    8. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      51
      956
    9. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      27
      863
    10. Mitä olisitte sanonut hänelle?

      Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään
      Ikävä
      50
      854
    Aihe