Olen itse nähnyt käytännön tasolla sen etteivät esim. erilaiset projektit johda mihinkään todelliseen muutokseen. Vanhemmilla itselläänkin perustaidot ovat yllättävän usein heikot. Lapsille ei ole nähtävissä esimerkkejä siitä, että omasta toimeentulosta on itse huolehdittava. Työssäkäyvät esikuvat ovat valitettavan vähissä. Enemmän löytyy pojille vankilasta löytyviä esikuvia!
Osansa on vanhempien ylimielisyydellä. Milloin millekin matkalle vaikkapa Ruotsiin lähdetään tuosta vain. Kouluun tietenkään ei ilmoiteta mitään. Täysin kestämättömiä ovat romanien ajatukset esim. siitä, että vähän yli 10-vuotiaiden poikien ei tarvitse käytännössä totella äitejään. Uskomatonta!
Kuinka kauan romaneilta mahtaa kestää sopeutuminen nykymaailmaan? Kuinka kauan se VOI kestää? Miksi romanikulttuurin ilmiselvistä ongelmista ja kipupisteistä ei keskustella avoimesti Suomessa, ilman väistämättä esiin vedettävää rasismikorttia? Onko jokainen vähänkin kriittinen lause automaattisesti rasismia?
Jos romanien osaksi on koitunut menneinä vuosikymmeninä vääriä asioita ja huonoa kohtelua, eikö niistä jo pitäisi yli päästä? Ainako suomalaisen yhteiskunnan on vain maksettava velkaa siitä ja ylläpidettävä elämäntapaa, joka hyvin huonosti sopii nykypäivän yhteiskuntaan? Ainako valtaväestön on vain ymmärrettävä ja joustettava ettei kukaan tule loukatuksi?
Romanit ja koulu
7
154
Vastaukset
- Näin.se.vain.on
Romanien kotoutus on vielä pahasti kesken vaikka he ovat Suomessa asuneet satoja vuosia. Ehkä sadan vuoden kuluttua ovat oppineet maassa maan tavoille, tämä tosin ei ole ollenkaan varmaa.
- LaukaanMika
HOI ÄLÄHÄ SIE PILKAA MEIJJÄN KULTUURIJA
- jatsarimanne
Hai hyvä isäntä,mist sie oot sellast saant mieleees!
- Miesope
Miksi te romanit ette kykene keskustelemaan vaikeista asioista?
- kierrääkaukaa
Ei ne osaa keskustella. Heti tumma ja hehkuva veri kiehuu..
- Aikuinen_ihminen67
Kovasti näyttää asiaa olevan, mutta ei oikeista ongelmista?
- Selittävä.tekijä
Romanien mediaani-ÄO on 75- 81 välillä, ja puolet heistä sitämukaa on vielä tuon alapuolella. Tämä on otettava huomioon romaneista puhuttaessa, ja tällainen kehitysvammaisuus selittääkin jokseenkin kaiken romanien "kulttuurissa".
Laajempana ryhmänä romaneja käsitelltäessä on muistettava, että ylenevän säätykierron johdosta alhainen ÄO rikastuu niissä romaneissa, joilla ei alun alkaenkaan ole lahjoja ylenevään säätykiertoon. Siksi romanien keskimääräinen ÄO on koko ajan laskemassa, ja varsinkin Romainan ja Unkarin romaneissa tämä näkyy selvästi ja jo on saavuttanut katastrofaaliset mittasuhteet.
Romanien suhteen ei edes Flynn-efekti tuo parannusta asiaan, sillä sitä ei ole havaittu laisinkaan. Sen sijaan vähälahjaisuudesta johtuva huono-osaisuuden rikastuminen on yhä kiihtyvä prosessi. Romanien ennuste siis on kaikin tavoin huono.
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399277Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748153Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681645977William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542437Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62146Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821789Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201727Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81561Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921517Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411410