Vaihtoehtoiset 308 ressukiväärit

natokivääri

Mitä ressu 308 kiväärejä suomesta saa onko ar 10 308 kuinka toiminta varmoja?Mitä muita vaihtoehtoja on olemassa onko suomessa scar h myynnissä joka tuntuu olevan kovassa maineessa.

9

1410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ressut

      Miksi haluat .308 ressukiväärin ja mihin tarkoitukseen?

      • natokivääri

        designed marksman kivääriä ostamassa 223 on kuin nallipyssyllä ampuisi.


      • ressut

        Käväise tarkka-ampujakillan keskustelupalstalla selaamassa vanhoja keskesteluita . Asiaa on käsitelty siellä ja pohdittu eri vaihtoehtoja. Armalite10 taitaa olla monipuolisimpia laitteita ja pystyy moan tarkkuteen.
        .308 ei ole ihan halpa ampua verrattuna .223 paukkuun. Lisäksi todella pitkiä ratoja on aika harvassa, joten yli 300m matkoille ei joka paikassa pääse.
        Paljonko ajattelit sijoittaa projektiin? Pelkkä ase on vasta aihio ja toimivaksi rakentelu maksaa.


    • natokivääri

      Mahdollisuus ampua omilla mailla noin 800metriä 308 ar näyttäs maksavan 2500-3500 euroo Kunhan nyt alkuun pääsee vepri ois toki halvempi mutta josko ostaisi kerralla kalliimman pelin ennen kuin ostolupa loppuu,Rakentelun tarpeen näkee sitten,Lataamisvehkeet jo löytyykin nurkista.

      • ressut

        Kiväärin lisäksi sulla menee kiikariin saman verran ja muutama satanen jalustaan samaten bibodehin. Sepitykseen pitää myös varata jonkin verran, sillä ainakin piippu kannattaa läpätä yläkerran kanssa linjaan, Laukaisukoneiston vaihdetaan myös aika usein samaten suujarru taikka änkkäriä kannataa harkita. Pelkän aseen hinnan voi kertoa helposti kolmella ennenkuin se on valmis.
        Oletko harrastanut tarkkuusammuntaa aikaisemmin. Itse lähtisin liikkeelle pulttikoneella, ja jos kiinnostus pysyy yllä, niin sitten kalustoa voi vaihtaa mieltymuksen mukaan.
        Itselläni on .308 trg zeissin optiikalla. Tarkkuusammunta ei ole hätäisen miehen puuhaa, joten pultilla pärjää ihan hyvin. Pysyy patruunamäärät kurissa kun käsin veivaa joka paukun putkeen.
        Harkitse tunnettua merkkiä käytettynä. Älä sotkeennu mihinkään harvinaisempiin merkkeihin. Niistä ei tahdo päästä millään eroon.


    • natokivääri

      Ajattelin ostaa nyt itselataavat en usko suomalaisten poliitikkojen lupauksiin ettei itselataavien saantia rajoiteta entisestään,Paljoa en ole pitkää matkaa ampunut mutta jatketaan matkaa taitojen ja kaluston parantuessa,Kiikareissa ym täytyy kyllä harkiten edetä kuinka paljon upotan niihin rahaa,Ase tulee myös metsästys käyttöön,Asesepällä käyttö on varmaan hyvä idea

    • ressut

      Kiikarissa ei kannata pihistellä, sillä se on yhtä tärkeä kuin ase. Kannattaa ostaa laatuputki käytettynä. Pari rungon naarmua pudottaa hintaa, mutta ei vaikuta mitenkään itse toimintaan.
      Voisit laittaa takillan sivulle ostoilmoituksen ja katsella mitä kiinnostavaa on tarjolla ja katsella kukkarollesi sopivaa kalustoa. Porukalla liikkuu kaikenlaista mielenkiintoista tavaraa. Osa uusii kalustoa, toiset vuorostaan lopettelee harrastusta kiinnostuksen suuntautuessa toisaalle. Käytetysta laatutavarasta saa yleensä aina rahansa takaisin.

    • 308

      G3 tai vaikka FN FAL ovat suosittuja 308 win kivääreitä eikä hintakaan ole paha puhumattakaan huollon helppous.

      • ressut

        G3 tai falli ei ole tarkan kiväärin maineessa. Sra ne käyvät hyvin. Fallin versio G1 on tarkempi. Mutta jos aikoo rakentaa TA puoliautomaatin, niin arska on parempi. Voishan Tigriäkin harkita, jos tyytyy kohtalaiseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      93
      3631
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2393
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      142
      2039
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      34
      891
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      44
      831
    6. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      810
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      61
      785
    8. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      5
      779
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      697
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      87
      686
    Aihe