Mitä ressu 308 kiväärejä suomesta saa onko ar 10 308 kuinka toiminta varmoja?Mitä muita vaihtoehtoja on olemassa onko suomessa scar h myynnissä joka tuntuu olevan kovassa maineessa.
Vaihtoehtoiset 308 ressukiväärit
9
1361
Vastaukset
- ressut
Miksi haluat .308 ressukiväärin ja mihin tarkoitukseen?
- natokivääri
designed marksman kivääriä ostamassa 223 on kuin nallipyssyllä ampuisi.
- ressut
Käväise tarkka-ampujakillan keskustelupalstalla selaamassa vanhoja keskesteluita . Asiaa on käsitelty siellä ja pohdittu eri vaihtoehtoja. Armalite10 taitaa olla monipuolisimpia laitteita ja pystyy moan tarkkuteen.
.308 ei ole ihan halpa ampua verrattuna .223 paukkuun. Lisäksi todella pitkiä ratoja on aika harvassa, joten yli 300m matkoille ei joka paikassa pääse.
Paljonko ajattelit sijoittaa projektiin? Pelkkä ase on vasta aihio ja toimivaksi rakentelu maksaa.
- natokivääri
Mahdollisuus ampua omilla mailla noin 800metriä 308 ar näyttäs maksavan 2500-3500 euroo Kunhan nyt alkuun pääsee vepri ois toki halvempi mutta josko ostaisi kerralla kalliimman pelin ennen kuin ostolupa loppuu,Rakentelun tarpeen näkee sitten,Lataamisvehkeet jo löytyykin nurkista.
- ressut
Kiväärin lisäksi sulla menee kiikariin saman verran ja muutama satanen jalustaan samaten bibodehin. Sepitykseen pitää myös varata jonkin verran, sillä ainakin piippu kannattaa läpätä yläkerran kanssa linjaan, Laukaisukoneiston vaihdetaan myös aika usein samaten suujarru taikka änkkäriä kannataa harkita. Pelkän aseen hinnan voi kertoa helposti kolmella ennenkuin se on valmis.
Oletko harrastanut tarkkuusammuntaa aikaisemmin. Itse lähtisin liikkeelle pulttikoneella, ja jos kiinnostus pysyy yllä, niin sitten kalustoa voi vaihtaa mieltymuksen mukaan.
Itselläni on .308 trg zeissin optiikalla. Tarkkuusammunta ei ole hätäisen miehen puuhaa, joten pultilla pärjää ihan hyvin. Pysyy patruunamäärät kurissa kun käsin veivaa joka paukun putkeen.
Harkitse tunnettua merkkiä käytettynä. Älä sotkeennu mihinkään harvinaisempiin merkkeihin. Niistä ei tahdo päästä millään eroon.
- natokivääri
Ajattelin ostaa nyt itselataavat en usko suomalaisten poliitikkojen lupauksiin ettei itselataavien saantia rajoiteta entisestään,Paljoa en ole pitkää matkaa ampunut mutta jatketaan matkaa taitojen ja kaluston parantuessa,Kiikareissa ym täytyy kyllä harkiten edetä kuinka paljon upotan niihin rahaa,Ase tulee myös metsästys käyttöön,Asesepällä käyttö on varmaan hyvä idea
- ressut
Kiikarissa ei kannata pihistellä, sillä se on yhtä tärkeä kuin ase. Kannattaa ostaa laatuputki käytettynä. Pari rungon naarmua pudottaa hintaa, mutta ei vaikuta mitenkään itse toimintaan.
Voisit laittaa takillan sivulle ostoilmoituksen ja katsella mitä kiinnostavaa on tarjolla ja katsella kukkarollesi sopivaa kalustoa. Porukalla liikkuu kaikenlaista mielenkiintoista tavaraa. Osa uusii kalustoa, toiset vuorostaan lopettelee harrastusta kiinnostuksen suuntautuessa toisaalle. Käytetysta laatutavarasta saa yleensä aina rahansa takaisin. - 308
G3 tai vaikka FN FAL ovat suosittuja 308 win kivääreitä eikä hintakaan ole paha puhumattakaan huollon helppous.
- ressut
G3 tai falli ei ole tarkan kiväärin maineessa. Sra ne käyvät hyvin. Fallin versio G1 on tarkempi. Mutta jos aikoo rakentaa TA puoliautomaatin, niin arska on parempi. Voishan Tigriäkin harkita, jos tyytyy kohtalaiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523476Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512432- 1211247
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151220Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101119Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per55979- 46904
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019900- 40815
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202731