Digiboxi kuulokeliitännällä?

Tulipa ostettua uusi telkkari,LG, ja siinä ei ole kuulokeliitäntää.
Onko tietoa digiboxista,kaapeliin,jossa olisi kuulokeliitäntä ?
14323
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Eiköhän siinä ole. Kristallipallosta katsoin juuri tv:si mallin ja olihan siinä!

Äänestä

Eipä digibokseissa ole kuulokeliitäntöjä!

Äänestä
  • Minullapa on kuulokeliitäntä digiboksissa! Hyvin pelaa. Tosin tarvitsee jatkojohdon.

    Äänestä

Kaikissa tvssä on

Äänestä

Peru kauppa ja osta sellainen telkkari missä tuo liitäntä on. Ei sentakia kannata boksia hommata. Tai sitten hommaa vahvistin jossa on kuulokeliitäntä, ja vedä äänipiuhat sen kautta. Mutta tässäkin on se ongelma että tulee toinenkin kaukkari, jota joutuu säätämään, eli helpointa on vaihtaa telkkari toimivaan.

Äänestä

Kannattaa siis selvittää etukäteen laitteen ominaisuudet ja käyttö, ennen kuin laittaa rahansa siihen... Kannattaa kysyä myyjältä ja katsoa kaupassa tuotetta tarkemmin. Silloin myös harvempi ostaisi niitä halpiskotiteatterilaitteitakin, joihin ei voi kytkeä lisää laitteita kuiten esim. pelikonsolia HDMI-liittimien loppumisen takia.

Äänestä
  • Kyllä se ääni saadaan erotettua myös HDMI-liittimestä, mutta se on hintavampi vaihtoehto. Äänen laadussa voi tosin olla eroa, sillä HD-lähetysten ääni on standardia parempi.

    Äänestä

  • Ah, audioulostulo löytyi siis sittenkin, mutta liittimet eivät kolahtaneet yhteen.

    Audioliitinperusteita voi opiskella vaikkapa Wikipediasta:
    https://fi.wikipedia.org/wiki/Oheislaiteliitännät#Audioliit.C3.A4nn.C3.A4t

    Äänestä

  • Telkkarista ei edellenkään löydy paikkaa kuulokkeille.....

    Äänestä

Digiboxini takaseinässä on kaksi scart-liitäntää, joista toinen (VHS/DVD:lle) on tyhjänä ja toinen on kytketty telkkariin. Jos siihen digiboxin tyhjään vhs/dvd-scarttiin tökkään nyt tämännäköisen langan pätkän ja kuulokkeiden 3,5 mm:n pilin toiseen päähän, toimiiko eli kuuluuko kaikki sama ääni, joka tv:n kajareistakin tulee ulos. Toimiiko Sonyn langaton kuulokesetti myös? Sen tukiaseman liitäntähän on tuo sama 3,5 mm:n jakkipili.
https://www.verkkokauppa.com/fi/product/23271/dqtds/Hama-Scart-3-5mm-adapteri
Kannattaa tosiaan olla tv:tä ostaessa tarkkana nykyään, koska suinkaan kaikissa merkeissä/malleissa ei enää tosiaankaan ole tuota 3,5 mm:n kuulokeliitäntää. On ainoastaan digitaalis-optisen audiolangan reikä. Kuulin, että myös eräät laitevalmistajat suhtautuvat myös jo SCARTteihin kuin antiikkiin. jota SCART jo edustaakin (1980-luvun high-techia).

Äänestä

Toimiva keino on hankkia seuraavat NECT-tuotteet: optinen DA-audioadapteri ja optinen kaapeli Toslink uros-uros sekä 3,5 mm:n RCA-adapteri (3,5 mm naaras-2xRCA uros). Nuo kun asentelee tv:n takaseinästä lähtevään optiseen audioulostuloon, kuulokkeet toimivat kuten pitääkin. NECT-merkkisiä tuotteita on monissa marketeissakin hyllytolkulla, mutta onko aina juuri kaikkia noita edellämainittuja, onkin jo toinen juttu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


halpaa_ja_hyvää_ei_ole kirjoitti:

Tulipa ostettua uusi telkkari,LG, ja siinä ei ole kuulokeliitäntää.
Onko tietoa digiboxista,kaapeliin,jossa olisi kuulokeliitäntä ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu