Tyhjien DVD-levyjen saatavuus huonontuu

kuvat_talteen

Muutaman vuoden päästä niitä ei ehkä saa. Esim. 2-keroksisia on vaikea löytää cake-pakkauksessa. Nettikaupoista vielä löytyy, mutta marketeista ei enää.


Miten kuvat talteen tulevaisuudessa?

10

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joutaakinjomuseoon

      Pilvipalvelut, ulkoiset kovalevyt, verkkolevyt...

    • 399T

      Mun mielestä kaikkein epävarmin kuvien säilytyspaikka on DVD-levy.
      Ulkoisille kiintolevyille oon tallentanut, mutta niitäkin pitää aina olla vähintään 2 kpl.

    • Prokuristi

      DVD-levyjä ei ehkä saa enää parin vuoden päästä, mutta etpä saa niitä kuviakaan ulos levyiltä jonkin ajan kuluttua. Elinikää niillä on 10-20 vuotta, ja soittimet alkavat myös hävitä maailmasta.

      Ainoa luotettava tapa on todellakin säilöä niitä joko ulkoisille levyille, joita myös pyöräytetään ajoittain, ja uusitaan tekniikan kehittmisen myötä (liitännät ja ajurit…), tai sitten pilveen (jos sellaiseen luottaa…).

      Tai teettää tärkeimmät kymppikuviksi. Ne kestävät nykyään sen pari sukupolvea.

    • Memoryless

      Ulkoinen ssd-muisti ?

      • Prominent

        Kaikki muistit ja muu tilpehööri poistuvat käytöstä ajan kuluessa.
        Vanha paljon kerrottu totuus on,kuvat ovat valmiita vasta kun ne ovat kestävästi tulostettuna albumissa.


      • 399T

        Ssd-ei ole kovin varma. Ennemmin 2xnormaalit kiintolevyt.


    • Parask-konsti

      Teetä kuviksi kaikkein tärkeimmät otokset.

      • Miten tämä mitenkään liittyy asiaan? Ei paperikuva ole mikään varmuuskopio. Lisäksi paperikuvien hinnat ovat tuhatkertaisia kovalevyvarmistukseen verrattuna.


      • Prokuristi

        Liittyy sikäli, että tulostettu kuva albumissa on suuremmalla todennäköisyydellä olemassa ja katsottavissa vielä 50 vuoden kuluttua kuin joissain pilvissä leijuva tiedosto. Nykyiset tulosteet kestävät noin 100 vuotta ainakin. Tiedostot pakkaavat häviämään ja turmeltumaan niin monista epämääräisistä syistä, mutta vanhanaikainen tavara tunnetusti on sitkeähenkistä.


      • Prokuristi kirjoitti:

        Liittyy sikäli, että tulostettu kuva albumissa on suuremmalla todennäköisyydellä olemassa ja katsottavissa vielä 50 vuoden kuluttua kuin joissain pilvissä leijuva tiedosto. Nykyiset tulosteet kestävät noin 100 vuotta ainakin. Tiedostot pakkaavat häviämään ja turmeltumaan niin monista epämääräisistä syistä, mutta vanhanaikainen tavara tunnetusti on sitkeähenkistä.

        Älä unta näe. Albumit hukkuvat, kuvat haalistuvat Minulla on vuodelta 1981 olevia kuvia, joiden värit ovat täysin menneet. Digitaalisesti kuvat säilyvät muuttumattomina. Säilytyksestä kannattaa suosiolla jättää pois se vaihe, jossa kuvat unohdetaan jonnekin ullakolle. Säilytys ei perustu yksittäisen median tai palvelun säilymiseen vaan arkiston kopioimiseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      57
      3441
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2816
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      148
      2620
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2321
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      357
      2043
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      155
      1697
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1495
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1338
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      38
      1293
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1174
    Aihe