Muutaman vuoden päästä niitä ei ehkä saa. Esim. 2-keroksisia on vaikea löytää cake-pakkauksessa. Nettikaupoista vielä löytyy, mutta marketeista ei enää.
Miten kuvat talteen tulevaisuudessa?
Tyhjien DVD-levyjen saatavuus huonontuu
10
136
Vastaukset
- Joutaakinjomuseoon
Pilvipalvelut, ulkoiset kovalevyt, verkkolevyt...
- 399T
Mun mielestä kaikkein epävarmin kuvien säilytyspaikka on DVD-levy.
Ulkoisille kiintolevyille oon tallentanut, mutta niitäkin pitää aina olla vähintään 2 kpl. - Prokuristi
DVD-levyjä ei ehkä saa enää parin vuoden päästä, mutta etpä saa niitä kuviakaan ulos levyiltä jonkin ajan kuluttua. Elinikää niillä on 10-20 vuotta, ja soittimet alkavat myös hävitä maailmasta.
Ainoa luotettava tapa on todellakin säilöä niitä joko ulkoisille levyille, joita myös pyöräytetään ajoittain, ja uusitaan tekniikan kehittmisen myötä (liitännät ja ajurit…), tai sitten pilveen (jos sellaiseen luottaa…).
Tai teettää tärkeimmät kymppikuviksi. Ne kestävät nykyään sen pari sukupolvea. - Memoryless
Ulkoinen ssd-muisti ?
- Prominent
Kaikki muistit ja muu tilpehööri poistuvat käytöstä ajan kuluessa.
Vanha paljon kerrottu totuus on,kuvat ovat valmiita vasta kun ne ovat kestävästi tulostettuna albumissa. - 399T
Ssd-ei ole kovin varma. Ennemmin 2xnormaalit kiintolevyt.
- Parask-konsti
Teetä kuviksi kaikkein tärkeimmät otokset.
Miten tämä mitenkään liittyy asiaan? Ei paperikuva ole mikään varmuuskopio. Lisäksi paperikuvien hinnat ovat tuhatkertaisia kovalevyvarmistukseen verrattuna.
- Prokuristi
Liittyy sikäli, että tulostettu kuva albumissa on suuremmalla todennäköisyydellä olemassa ja katsottavissa vielä 50 vuoden kuluttua kuin joissain pilvissä leijuva tiedosto. Nykyiset tulosteet kestävät noin 100 vuotta ainakin. Tiedostot pakkaavat häviämään ja turmeltumaan niin monista epämääräisistä syistä, mutta vanhanaikainen tavara tunnetusti on sitkeähenkistä.
Prokuristi kirjoitti:
Liittyy sikäli, että tulostettu kuva albumissa on suuremmalla todennäköisyydellä olemassa ja katsottavissa vielä 50 vuoden kuluttua kuin joissain pilvissä leijuva tiedosto. Nykyiset tulosteet kestävät noin 100 vuotta ainakin. Tiedostot pakkaavat häviämään ja turmeltumaan niin monista epämääräisistä syistä, mutta vanhanaikainen tavara tunnetusti on sitkeähenkistä.
Älä unta näe. Albumit hukkuvat, kuvat haalistuvat Minulla on vuodelta 1981 olevia kuvia, joiden värit ovat täysin menneet. Digitaalisesti kuvat säilyvät muuttumattomina. Säilytyksestä kannattaa suosiolla jättää pois se vaihe, jossa kuvat unohdetaan jonnekin ullakolle. Säilytys ei perustu yksittäisen median tai palvelun säilymiseen vaan arkiston kopioimiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle573441Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖472816Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1482620Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle572321Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3572043- 1551697
- 761495
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231338Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.381293- 241174