Kertokaas nyt hölmölle miksi koira pitäisi viedä luonnetestiin. Liiton sivuilta kun vilasin niin pitää oikein anoa, että pääsisi koiraansa testaamaan valvovien silmien alla. Kyllä nyt jokainen järkevä ihminen varmaan tietää oman koiransa rajoitteet ja puitteet, jos nyt näin haluaa asian ilmaista ja niitä voi mielensä mukaan sitten muokkailla miten on halua/ jaksamista.
Kai sitä itse kukin voi nallipyssyä paukutella ja vaikka lavaste-dinosauruksen traktoriin rakentaa ja huristella sillä koiran ympärillä samalla kun toinen paukuttaa kattilaa. Tai vaihtoehtoisesti säikytellä koiraa hyökkimällä nurkan takaa. Ja kyllähän nyt leikkisä koira kepistä innostuu eikä siitä irti päästä kun sen kanssa jumpataan.
Ymmärrän kyllä tämän testin sosiaalisen puolen eli on mukava sitten jälkikäteen grillailla makkaraa ja keskustella tuloksista.
Erikseen on sitten varmaan sellaiset vaativammat testit ns. oikeille työkoirille kuten sokeiden auttajille ja poliisivoimille.
Koirien luonnetesti huuhaatakö?
7
251
Vastaukset
- Dr.alaban
Esim. tässä videossa https://www.youtube.com/watch?v=TA4saT4BKhc järkevä koirakaan ei halua testiin kun alussa nykii hihnasta kunnolla omistajaansa pois hullujen luota ja seuraavaksi sitten ollaankin jo puruhommissa...Voe elämä:D
- Dr.alaban
Mitä enemmän katson luonnetesti videoita niin sitä ymmyrkäisemmäksi homma menee. En tiedä. Nyt rupen imuroimaan mistä en erityisemmin pidä enkä tapa aikaani täällä näin kauniina päivänä, mutta perkule se imurointi! Pakkohan se on, koska muuten tulee sporttivartilta hirveät huudot ja luudalla kalauttaa persauksille vielä:D Hyviä kevään jatkoja kaikille!
- koneistajanalku
Onko kukaan päässyt ohjaamaan tällaista konekarhua? Tuollaisen kun saisi niin ei tylsää olisi.
https://www.youtube.com/watch?v=w_vn_-RDgq8 Onhan se esim.tietyillä jonkinlainen mittari. On se pikkasen eri, kun oma arviointi, ainakin joidenkin kohdalla. Kun ei ne kaikki osaa koiraansa tai halua katsoa objektiivisesti... Ja kaikilla roduilla se jotain osviittaa antaa ja ääripäät tulee näkyviin. Itse olen käyttänyt kääpiötäkin testissä ja käytän muutenkin omani, vaikka ei niiltä vaadita edes muotovalion arvoon sitä. Jos ajattelee esim. palveluskoirarotuja, joilla ei vaadita koetulosta muotovalioarvoon, niin on sentään edes jotain eli lt.
Kyllä se eri on, jos jossain kotipihalla vaikka niitä kansia paukuttaa :D Testissä koira kuormittuu, jollein se tekee asiasta erillaisen.
ei luonnetestiin varsinaisesti anota. Pikemmin ilmoittaudutaan vaan.
Videon koirasta nyt ei muuta voi sanoa, kun että toivottavasti saa riittävästi purkaa energiaansa ja on vastuullisessa käsissä.
Hyvää kevään jatkoa vaan, kunhan se nyt lähtisi edes kunnolla käyntiin. Vai pitääkö kulkea untuvatoppis päällä vielä juhanuksenakin :/- kylseniio
Tässä ainoa syy: kennelliitto haluaa sun rahat omalle tililleen.
No eihän kenenkään ole pakko luonnetestiin mennä...
Ja haluaa tai ei, niin en minä ainakaan ostaisi esim. pk-rotuista, jolla ei ole lt suoritettu. Ja näyttöä myös koepuolelta, riittävästi.
- Temon
Kyllä koira tajuaa konekarhusta ettei se mikään karhu ole. Pyörät alla ja sähkömoottori surraa. Eläin lukee toisen eläimen liikkeet. Tuo on kuollu ajat sitten. Jos koira pelkää pölynimuria niin se pelkää konekarhua. Vastakkaisessa tapauksessa taas ei. Mun kaukkari etsii ekana sen konekarhun kauko-ohjaajan. Koneelle se nostaa jalkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain617520Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232946- 1421776
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651659Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151468Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1691419- 1311163
- 77863
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47812- 52755