minkälainen koira

cheddar62

Olen hankkimassa koiraa. Tuossa olisi nyt yks belgi ilman kotia. Aikaisempaa kokemusta vain noutajista (n.20v.) Olisi mukava saada infoa belgianpaimenkoirista.

7

1786

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sheltti ja belgi tyttö!

      Jos sulla on aikasemmin ollut koiria, niin Belggari olis ihan hyvä, mutta jos on ollut noutajista vaan kokemusta, niin kannattaa tutustua KUNNOLLA belgeihin... Belgianpaimenkoira on voimakas ja omistajaansa suojeleva rotu, jonka ootamista pitää harkita ja kunnolla... :P T: Sheltti ja belgi tyttö!

      • cheddar62

        Viestistäsi päätellen hankala rotu? Taidanpa jättää sitten ja pysyä labbiksissa vaan.


      • K25
        cheddar62 kirjoitti:

        Viestistäsi päätellen hankala rotu? Taidanpa jättää sitten ja pysyä labbiksissa vaan.

        Heips!
        Ei ole vaikea rotu ollenkaan jos sulla riittää kiinnostus peruskouluttaa koira. Eikä belgi nyt mikään ylisuojeleva koira ole, mutta tarvittaessa puolustaa kyllä vaikka viimeiseen hengenvetoon. Omani ottaa oikein avosylin kaikki uudet tuttavuudet vastaan, paitsi esim. pimeällä vastaankävelevästä juoposta se kyllä varoittaa ajoissa hidastamalla kulkuaan ja nostamalla niskakarvat pystyyn. Eli ei sitä puolustamista tarvitse pelätä, päinvastoin kuljet itse turvallisemmin mielin belggarin hankinnan jälkeen.

        Belgi on koko perheen koira, se tarvitsee paljon huomiota ja aktivointia eli aika väsymätön rotu on kyseessä. Labbiksen kanssa pääset helpommalla, mutta jos reipas ulkoilu ja touhuilu koiran kanssa kiinnostaa niin ehdottomasti suosittelen belggaria.

        Oliko harkitsemasi yksilö vielä pentu vai jo aikuinen? Jos aikuinen niin omistaja varmasti kertoo millaisesta yksilöstä on kysymys.


      • wuf

        OOn eri mieltä belgi on erittäin avoin ja oppivainen,lapsirakas,toki suojeluvaisto on mutta niinhän se on kaikilla koirilla alitajunnassa jos "laumaa" uhataan.Itellä ollu 12 v groenendael ja päivääkään en vaihtaisi pois.


      • sheltti ja belgi tyttö
        wuf kirjoitti:

        OOn eri mieltä belgi on erittäin avoin ja oppivainen,lapsirakas,toki suojeluvaisto on mutta niinhän se on kaikilla koirilla alitajunnassa jos "laumaa" uhataan.Itellä ollu 12 v groenendael ja päivääkään en vaihtaisi pois.

        Moi vielä! Jos sulla on 12 vuotta ollut kokemusta belgeistä, niin kyllä mielestäni voit nyt hankkia uuden pennun...Kunhan katsot pennun taustat tarkkaan.. Tiedät varmaan mitä tarkoitan. Ettei se ole mistään "hullulta ja hakatulta omistajalta".. Monet kasvattajat ovat minulle sanoneet, että belgistä ei oikein ole "sohvakoiraksi" niin joku harrastus on oikein hyvä belgille.. se jopa saattaa "rauhoittaa" koiraa jos se on jostain "huonolta" puolelta! Ei tässä mulla muuta! kiitos! T: minä joka rakastan koiria suunnattomasti!!


    • Taumii

      mutta kerron vielä, että kaunis, herkkä, uskollinen ja nopea, jalo yhden naisen/miehen perhekoira. Tarvitsee virikkeitä, hellyyttä ja mahdollisuuksia palveluun ja kiitokseen!
      =)

    • ...Turpeinen?

      Siis siit tv-sarjast joskus vuonna nakki kun tuli tv:stä?
      Mä oon sun fani! Oot tosi ihquraxu!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      194
      3899
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2772
    3. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      77
      1350
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1266
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1179
    6. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      20
      971
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      954
    8. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      48
      881
    9. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      217
      863
    10. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      107
      676
    Aihe