Sims 4 lisäosat

sonjamiisaa

Ajattelin Tässä lähiaikoina ostaa Sims 4 kimppapuuhaa lisäosan. Aluksi mietin, Ostaisinko duunipäivän vai kimppapuuhan. Luin kuitenkin, että usea oli pettynyt duunipäivään. Kumman kannattaisi ostaa: duunipäivän vai kimppapuuhan? Mitä uusia esineitä kimppapuuhassa tulee? Onko kimppapuuha hyvä lisäosa? :))

4

3271

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Simahtanut

      Jaa että Duunipäivä vaiko Kimppapuuhaa? Kumpikaan ei ole täydellinen, mutta molemmissa on puolensa - sekä hyvät että huonot. Ne on suunniteltu paljolti täydentämään toisiaan, koska pelifirma haluaisi tietenkin ihmisten ostavan molemmat, eli "molempi parempi".
      Jos tykkäät erityisesti seurata simiäsi töihin ja auttaa siellä simiäsi, on Duunipäivä tietenkin parempi valinta. Jos arvostat selvästi enemmän discoja ja bailaamista, on Kimppapuuhaa järkevämpi valinta.
      Pari pikkuseikkaa: Alienit tulivat Duunipäivän mukana, klubit Kimppapuuhan. Molemmat voi olla kivoja tai tylsiä ihan sen mukaan mistä pitää ja mistä ei. Aika vaikea muiden arvata. Alieneja alkoi Duunipäivässä aluksi ilmestyä peliin hiukan liikaakin, kun peli generoi niitä enemmän kuin tavallisia simejä. Nyt ongelmaa on korjattu oleellisesti. Kimppapuuhan myötä alkoi sitten "puhelinterrori" eli tuttavat soittelee aika usein ja ehdottaa mm. tapaamisia ja bailuja. Siitäkin joku tykkää, moni taas ei. Ei tietenkään ole pakko mennä mukaan tai edes vastata, mutta voi se alituinen pirinä hiukan häiritäkin.
      Uusia esineitä tuli kummankin lisärin mukana, mutten ole laskenut kumpi toi enemmän tai parempaa kamaa. Vois mennä melko tasoihin. Luettelot voi varmaan löytää netistä, mutten sattunut itse sellaisia huomaamaan.
      Onko Kimppapuuhaa sitten hyvä lisäosa? Mulle se on ollut aika hyvä, koska pelasin sitä 100 tuntia ennenkuin aloin hiljalleen kyllästyä. Pelitunnit tähän mennessä on yhteensä vain hiukan yli 500 tuntia (latauksia, rakentelua yms. taitaa olla yhtä paljon), joten siitä voi ehkä jotain päätellä. Sitä en kuitenkaan mene väittämään, että olis jotenkin ylivoimainen tai käänteentekevä, vaikka sellaistakin luin erään pelifoorumin sivulta.

    • simsplayer

      Itse pidän enemmän Duunipäivästä, koska saa perustaa oman kaupan. Kimppapuuhaa en omista, haluaisin päästä Windenburggiin (mite kirjoitetaan???).

    • eesdxf

      Mitkä parhaat lisäosat jos haluaa enimmäkseen rakentaa ja sisustaa?

      • OutoSim

        Parhaat - ja myös huonoimmat, kun muita ei VIELÄ ole tätä kirjoitettaessa - The Sims 4:n laajennusosat [ovat]: Kaupunkielämää, Kimppapuuhaa, Duunipäivä, Vuodenajat ja Kissat ja koirat.

        (Ovatko ne myös parhaat TS4-lisäosat rakentajan ja sisustajan kannalta, on ensinnäkin mielipidekysymys, toiseksi arvostuskysymys ja kolmanneksi riippuvainen pelityylistä, pelaajan mielikuvituksesta (tai sen puuttumisesta) ja monesta muusta. Saattavat ollakin ja kukaties ovat edellä suunnilleen "oikeassa" järjestyksessä. Voi olla myös kustannuskysymys. Itse saattaisin ostaa 50 prosentin alennuksella, mutten osta koska minulla ne jo ovat käytössä.)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      173
      1915
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      156
      1357
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      222
      1002
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      897
    5. 58
      858
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      47
      783
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      767
    8. 93
      757
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      677
    10. Martinan alamäki jatkuu

      Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      646
    Aihe