autokamera

460

Wide Dynamic Range mitä tämä tarkoittaa miten vaikuttaa kuvaan

13

1989

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Wide Dynamic Range mitä tämä tarkoittaa miten vaikuttaa kuvaan"

      Luultavasti kamerassa on laaja dynamiikka.
      Kuullostaa tosin mainoslauseelta, että sen dynamiikan tosiasiallisesta laajuudesta en menini takuuseen.

    • valonkesto

      Se tarkoittaa, että kameran menno sietää hyvin valoa, josta seuraa mm. että kuvan tummimmissa kohdissa yksityiskohdat erottuvat kohinasta.
      Rakenteessa tuo tarkoittaa usein, että kuvakennossa on vähemmän/isompia pikseleitä.
      Vastaava temppu voidaan tehdä yhdistämällä kaksi tai useampia kuvia.

    • HyväHankinta

      Taitaapi olla "laajakuva" kamera, se kiinnitetään tuulilasin taakse sopivaan paikkaan.
      Eli se ottaa videokuvaa koko tien leveydelä ja vähän leveämmältäkin.

    • HerraObjektiivi

      Nyt taitaa olla vähän teillä termit hakusessa. Wide Dynamic Range eli WDR tarkoittaa kameran kykyä toistaa terävästi koko objektiivin kuva-alue kuvausetäisyydestä riippumatta.

      • Lähtisin siitä, että se kuvaa kennon kykyä sietää kirkkauseroja eli se ei helposti ylivalota osaa ja taas alivalota toisesta kohden.

        Mittauksissa sitä kuvataan luvulla EV (Exposure value) lähinnä kaiketi monenko aukon verran pystytään valoisuuseroja käyttämään ilman ylivalotusta.

        Käyttämäni Nikon D800 omaa DxO:n mukaan 14,4 Ev dynamiikan ja 25,3 bitin värisyvyyden (Color depth). Uusi D810 omaa 25,7 bitin värisyvyyden ja 14,8 Ev:n valotusvaran eli himpun verran paremmat.


      • 23456789
        Työeläkeläinen kirjoitti:

        Lähtisin siitä, että se kuvaa kennon kykyä sietää kirkkauseroja eli se ei helposti ylivalota osaa ja taas alivalota toisesta kohden.

        Mittauksissa sitä kuvataan luvulla EV (Exposure value) lähinnä kaiketi monenko aukon verran pystytään valoisuuseroja käyttämään ilman ylivalotusta.

        Käyttämäni Nikon D800 omaa DxO:n mukaan 14,4 Ev dynamiikan ja 25,3 bitin värisyvyyden (Color depth). Uusi D810 omaa 25,7 bitin värisyvyyden ja 14,8 Ev:n valotusvaran eli himpun verran paremmat.

        Tuskin kiinalaiset jotka tuon kameran on valmistanut tietää itsekkään mitä tarkoittavat tuolla wide dynamic range :D Myynti lause.


      • 23456789 kirjoitti:

        Tuskin kiinalaiset jotka tuon kameran on valmistanut tietää itsekkään mitä tarkoittavat tuolla wide dynamic range :D Myynti lause.

        Ehkä kuitenkin japsit suunnittelevat vaikka kiinalaiset tekisivätkin.

        Uskon kiinalaisenkin oppivan ihan vaan tekemällä.


    • Rangea
    • sdcvfr

      Leveä dynaaminen ulottuvuus. Elikkä voi kuvata vaikka kohde on kaukana tai lähellä, tämä toiminto oli kaikissa 50-60 luvun laatikkokameroissa.

      • Lähellä ja kaukana terävä tarkoittaa laajaa terävyysaluetta jonka jokainen kamera yleensä hallitsee kunhan käyttää pientä aukkoa, mutta ei liian pientä koska liian pieni alkaa hävittää yksityiskohtia .

        Hyvä aukko suureen syväterävyyteen maisemassa lienee luokkaa F8 - F16.


    • EOSÄmmä

      Ei tuolla WDR:llä ole mitään tekemistä terävyyden kanssa vaan kuten tässä asia on selvästi ilmaistu: dynamic range is the ratio of the brightest portion (maximum output) of the image to the darkest portion (smallest output) of the image. So, the wider the dynamic range, the better the sensor can accurately capture varying light intensities and heighten the details visible within an area.

      Eli mtä parempi kennon WDR on sen paremmin se pystyy erottamaan yksityiskohtia heikossa valaistuksessa.

    • Anonyymi

      Niinkuin mitä? kamera autossa kysyy että päälle tai pois niin kumpi?

      • Anonyymi

        Päivällä WDR pois ja yöllä päälle noin nyrkkisääntönä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      432
      6158
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      87
      5470
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      51
      4467
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      54
      3986
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      74
      3934
    6. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      3
      3606
    7. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      192
      3541
    8. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      121
      3264
    9. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3251
    10. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2299
    Aihe