Asuntolaina Suomesta

daffodil13

Haluaisin ostaa asunnon Suomesta vaikka asun ja työskentelen pysyvästi ulkomailla. Onko kellään kokemusta tilanteesta? Riittääkö tiliotteet ja palkkakuitit pankille, vai ottaako pankki Suomesta yhteyttä omaan pankkiini täällä ja tarkistaa tilanteeni? Entäs luottotiedot, tarkistaako pankit luottotietoni ulkomailta (oletan ettei minulla Suomessa luottotietoja paljoa ole)? Mitä muuta pitäisi ottaa huomioon?
Kiitos kaikista vinkeistä! =)

2

297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemusta_on

      Käteisellä maksat asunnon, ilman Suomen pankista nostettua lainaa. Itse olen ostanut Tallinnasta asunnon käteisellä, tein pankissani SEPA-maksun myyjälle, ei se sen kummempaa vaadi. Nodea vain pidätti maksun vuorokauden ajaksi koska isojen summien ulkomaan siirrot on tarkistettava. Mullekin tuli seuraavana päivänä automaattiviesti, että vahvistatteko tämän maksun, jos vahvistatte, avatkaa tilinne ja rasti ruutuun.
      Sitten vain kaupanvahvistukseen notaarille. Viron lait vaatii että ostaja ymmärtää mistä kaupassa on kyse ja jos ei kieltä osaa, pitä olla virallinen tulkki mukana, joka tulkitsi kauppakirjat.

      Eli saman kuvion teet kun ostat ulkomaille kirjautuneena Suomesta asunnon. Käteistä vaan.

      Asunnon ostoon saa lainaa vain, jos asuu ko. maassa ja palkanmaksu sekä mielellään kaikki muukin rahaliikenne ohjataan samaan konttoriin.

    • AsuntoSuomessa

      Miksi et saisi lainaa? Sehän sidotaan asuntoon. ( ellet maksa lainan lyhennyksiä, pankki otta vastinerksi asuntosi, myy sen saadakseen omansa takaisin)

      Pankki todennäköisesti tarkistaa että sinä todella olet kuka väität olevasi ( passit, työnantajan todiste , kopio viimeisestä varoilmoituksestasi jne . Muun maan pakkitilejäsi tuskin kysellään, tuo on sinun ja pankkiesi hyvin varjeltu salaisuus.

      Soitappa pankkiin, sieltä saat tarkan vastauksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      65
      5420
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      2727
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      274
      2531
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2409
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1894
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      233
      1593
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      56
      1201
    8. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      13
      1123
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      88
      1105
    10. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      90
      1096
    Aihe