Primeran kytkin-gallup

mate

Millä kilometrimäärillä olette joutuneet vaihtamaan kytkinlevyn, vai onko vielä vaihdettu ollenkaan?
Mitkä oli ensioireet ja paljonko maksoi remontti?

Entä vetoakselien suojakumit?

9

5259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mara

      Kytkinlevyn lisäksi joutuu/kannattaa vaihtaa koko systeenmi: paineasetelma, painelaakerit ja levy. Ne ylensä myydäänkin yhtenä pakettina. Itseltä meni kahdesta Nissanista (Cherry 1.5, Sunny 1.6) hämmästyttävän tasaisesti 120 - 140 tkm:n kohdalla. Jotain vikaa täytyy olla Nissaneissa kun melkein samanlainen auto, Mazda 323 (1.3) ei nikotellut vielä 170 tkm:ssakaan jolloin luovuin siitä.

      Ensioire on helppo havaita: kun painat ylimmällä vaihteella jossain 80 - 100 km/h:ssa kaasun äkkiä pohjaan, ottaakin moottori yllättäen lisää kierroksia vaikka nopeus pysyy samana. Kun löysäät kaasua, tilanne palaa ennalleen. Kuukausien aikana tämä tapahtuu yhä useammin ja jotain 10-20 000 km myöhemmin rekat alkaa mennä motarilla ohi ylämäessä. Lopulta joudut luopumaan vaihteesta kerrallaan, ylhäältä alkaen. Vastaavasti pystyt lähtemään liikeelle kakkosella. Parhaat pystyvät kitkuttamaan jopa pari vuotta siitä kun ensioireet oli havaittu. Vaihtotyö kytkinpaketti maksoi 90-luvun lopulla noin 1500 - 2000 mk Nissan merkkikorjaamolla.

      Nivelen kumeja meni useammin. Kun alkuun oli päästy, niitä meni 1 - 3 vuoden välein (1 vuosi kertoo huonosta työnlaadusta). Vaihto maksoi 90-luvun lopulla luokkaa 300 mk kumiosat (90 mk tarvikkeena). Koko vetonivelen sai siihen aikaan merkkiliikkeestä 390 mk:lla. Jos ei vikaa huomaa muuten, niin viimeistään katsastusmies kertoo sen. Myöhäisoireena koko murrosnivelen menosta on etupyörän paha ravistus motarinopeuksilla.

    • Primu

      Alkoi luistamaan 300tkm:ssa.

      Nissanilta tulee mainoslehtisiä, joissa kytkimen vaihto "paketteja" mainostetaan. Hinta muistaakseni reilut 300e, sisältää levyt, asetelman ja työn.

      Samalla kannattaa vaihdattaa vaihdelaatikkon kyljestä vetonivelien stefat. Eivät maksa montaakaan euroa.

      • mate

        Primu, oliko autosi Primera ja tarkoitatko, että tosiaan eka kytkinremppa tehtiin 300 tkm:n kohdalla?


      • slx

        Omassa Primerassa on nyt mittarissa 260 tkm. Vitosella ajettaessa satasta jos polkaisee kaasun pohjaan rupeaa kytkin luistamaan. Muuten luistaminen ei ole vielä minkäänlainen ongelma.


      • Primu
        mate kirjoitti:

        Primu, oliko autosi Primera ja tarkoitatko, että tosiaan eka kytkinremppa tehtiin 300 tkm:n kohdalla?

        Primera kyseessä. En ole 100% varma, oliko ensimmäinen kytkin.

        En pidä mahdottomana, kuitenkin liikenteessä edelleenkin paljon yli 200tkm ajettuja ensimmäisellä kytkimellä olevia.

        Kytkimen kesto kuitenkin kiinni ajotavasta ja missä ajetaan. Paljon ajetut primerat yleensä matka-ajossa jossa kytki ei ole kovinkaan lujalla.


      • Mra
        slx kirjoitti:

        Omassa Primerassa on nyt mittarissa 260 tkm. Vitosella ajettaessa satasta jos polkaisee kaasun pohjaan rupeaa kytkin luistamaan. Muuten luistaminen ei ole vielä minkäänlainen ongelma.

        Kyllä kohta on ongelmia, sillä luistaminen vitosella kertoo että levy on lopussa. Missään olosuhteissa tuollainen ei ole normaalia, se kertoo ettei kytkin pysty välittämään läheskään moottorin täyttä vääntömomenttia vaan se luistaa.
        Pian luistaa myös nelosella polkaistaessa, sitten kolmosella.-

        Loppuvaiheessa rekat menee motarilla ylämäessä ohi. Vielä voi olla 1 - 2 vuotta jäljellä, riippuen ajon tyypistä. Nimittäin, kun noita kilometrejä lukee ja vertaa omiin kokemuksiini, niin ilmeisesti itsellä on ollut kaupunkiajoa suhteessa enemmän? - kyllä pääkaupunkiseudulla ja sompailessa menee kytkin helposti 150 tkm:ssä.


    • pasi

      mulla oli -94 1.6 sedan primera. Siinä kytkin alkoi esitellä noita aikaisempien kirjoittajien luettelemia merkkejä noin 250 tkm:n jälkeen. Ajelin itse sillä tuonne 280 tkm asti, kunnes vaihdoin syksyllä nykyiseen -99 primeraan. Se olikin oikeastaan ainoa isompi ongelma mikä mulla sen 6 vuoden aikana oli kun sillä ajelin, eikä sekään siis ehtinyt minun hoidettavaksi ongelmaksi. Luultavasti sain siitä kärsiä hieman kauppoja tehdessäni, sillä myyjä tunnisti ongelman ja kertoi jo ennen koeajolle menoa, kokeilevansa nimenomaan kytkintä.

      • kiinni

        Minulla oli BB Turbo siihen vaihdettiin kytkin 260 tkm kohdalla, kun vaihteiston laakerihajosi. -98 Primerassa on nyt 200 tkm mittarissa ja kytkin sekä suojakumit alkuperäisiä. takaiskarit ja laturion vaihdettu muita suurempia vikoja ei ole ollut. Minulla on ollut 30 vuoden aikana parikymmentä autoa, joilla olen ajanut n. 100 - 200 tkm /auto, yhteen Saabiin on pitänyt vaihtaa kytkin.


    • jones4

      Primeran kytkimen ikää lyhentää se, ettei huomata säätää vaijerin kireyttä. Mun Primeralla on ajettu ensiasennuskytkimellä 330 tkm. Nyt "löysäsin" kytkinvaijerin ilmeisesti viimeisen kerran. Eli aika pian taitaa olla finito. Ehkä menee vielä noin 20 tkm.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6284
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3130
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    8. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      939
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe