Primeran kytkin-gallup

mate

Millä kilometrimäärillä olette joutuneet vaihtamaan kytkinlevyn, vai onko vielä vaihdettu ollenkaan?
Mitkä oli ensioireet ja paljonko maksoi remontti?

Entä vetoakselien suojakumit?

9

5569

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mara

      Kytkinlevyn lisäksi joutuu/kannattaa vaihtaa koko systeenmi: paineasetelma, painelaakerit ja levy. Ne ylensä myydäänkin yhtenä pakettina. Itseltä meni kahdesta Nissanista (Cherry 1.5, Sunny 1.6) hämmästyttävän tasaisesti 120 - 140 tkm:n kohdalla. Jotain vikaa täytyy olla Nissaneissa kun melkein samanlainen auto, Mazda 323 (1.3) ei nikotellut vielä 170 tkm:ssakaan jolloin luovuin siitä.

      Ensioire on helppo havaita: kun painat ylimmällä vaihteella jossain 80 - 100 km/h:ssa kaasun äkkiä pohjaan, ottaakin moottori yllättäen lisää kierroksia vaikka nopeus pysyy samana. Kun löysäät kaasua, tilanne palaa ennalleen. Kuukausien aikana tämä tapahtuu yhä useammin ja jotain 10-20 000 km myöhemmin rekat alkaa mennä motarilla ohi ylämäessä. Lopulta joudut luopumaan vaihteesta kerrallaan, ylhäältä alkaen. Vastaavasti pystyt lähtemään liikeelle kakkosella. Parhaat pystyvät kitkuttamaan jopa pari vuotta siitä kun ensioireet oli havaittu. Vaihtotyö kytkinpaketti maksoi 90-luvun lopulla noin 1500 - 2000 mk Nissan merkkikorjaamolla.

      Nivelen kumeja meni useammin. Kun alkuun oli päästy, niitä meni 1 - 3 vuoden välein (1 vuosi kertoo huonosta työnlaadusta). Vaihto maksoi 90-luvun lopulla luokkaa 300 mk kumiosat (90 mk tarvikkeena). Koko vetonivelen sai siihen aikaan merkkiliikkeestä 390 mk:lla. Jos ei vikaa huomaa muuten, niin viimeistään katsastusmies kertoo sen. Myöhäisoireena koko murrosnivelen menosta on etupyörän paha ravistus motarinopeuksilla.

    • Primu

      Alkoi luistamaan 300tkm:ssa.

      Nissanilta tulee mainoslehtisiä, joissa kytkimen vaihto "paketteja" mainostetaan. Hinta muistaakseni reilut 300e, sisältää levyt, asetelman ja työn.

      Samalla kannattaa vaihdattaa vaihdelaatikkon kyljestä vetonivelien stefat. Eivät maksa montaakaan euroa.

      • mate

        Primu, oliko autosi Primera ja tarkoitatko, että tosiaan eka kytkinremppa tehtiin 300 tkm:n kohdalla?


      • slx

        Omassa Primerassa on nyt mittarissa 260 tkm. Vitosella ajettaessa satasta jos polkaisee kaasun pohjaan rupeaa kytkin luistamaan. Muuten luistaminen ei ole vielä minkäänlainen ongelma.


      • Primu
        mate kirjoitti:

        Primu, oliko autosi Primera ja tarkoitatko, että tosiaan eka kytkinremppa tehtiin 300 tkm:n kohdalla?

        Primera kyseessä. En ole 100% varma, oliko ensimmäinen kytkin.

        En pidä mahdottomana, kuitenkin liikenteessä edelleenkin paljon yli 200tkm ajettuja ensimmäisellä kytkimellä olevia.

        Kytkimen kesto kuitenkin kiinni ajotavasta ja missä ajetaan. Paljon ajetut primerat yleensä matka-ajossa jossa kytki ei ole kovinkaan lujalla.


      • Mra
        slx kirjoitti:

        Omassa Primerassa on nyt mittarissa 260 tkm. Vitosella ajettaessa satasta jos polkaisee kaasun pohjaan rupeaa kytkin luistamaan. Muuten luistaminen ei ole vielä minkäänlainen ongelma.

        Kyllä kohta on ongelmia, sillä luistaminen vitosella kertoo että levy on lopussa. Missään olosuhteissa tuollainen ei ole normaalia, se kertoo ettei kytkin pysty välittämään läheskään moottorin täyttä vääntömomenttia vaan se luistaa.
        Pian luistaa myös nelosella polkaistaessa, sitten kolmosella.-

        Loppuvaiheessa rekat menee motarilla ylämäessä ohi. Vielä voi olla 1 - 2 vuotta jäljellä, riippuen ajon tyypistä. Nimittäin, kun noita kilometrejä lukee ja vertaa omiin kokemuksiini, niin ilmeisesti itsellä on ollut kaupunkiajoa suhteessa enemmän? - kyllä pääkaupunkiseudulla ja sompailessa menee kytkin helposti 150 tkm:ssä.


    • pasi

      mulla oli -94 1.6 sedan primera. Siinä kytkin alkoi esitellä noita aikaisempien kirjoittajien luettelemia merkkejä noin 250 tkm:n jälkeen. Ajelin itse sillä tuonne 280 tkm asti, kunnes vaihdoin syksyllä nykyiseen -99 primeraan. Se olikin oikeastaan ainoa isompi ongelma mikä mulla sen 6 vuoden aikana oli kun sillä ajelin, eikä sekään siis ehtinyt minun hoidettavaksi ongelmaksi. Luultavasti sain siitä kärsiä hieman kauppoja tehdessäni, sillä myyjä tunnisti ongelman ja kertoi jo ennen koeajolle menoa, kokeilevansa nimenomaan kytkintä.

      • kiinni

        Minulla oli BB Turbo siihen vaihdettiin kytkin 260 tkm kohdalla, kun vaihteiston laakerihajosi. -98 Primerassa on nyt 200 tkm mittarissa ja kytkin sekä suojakumit alkuperäisiä. takaiskarit ja laturion vaihdettu muita suurempia vikoja ei ole ollut. Minulla on ollut 30 vuoden aikana parikymmentä autoa, joilla olen ajanut n. 100 - 200 tkm /auto, yhteen Saabiin on pitänyt vaihtaa kytkin.


    • jones4

      Primeran kytkimen ikää lyhentää se, ettei huomata säätää vaijerin kireyttä. Mun Primeralla on ajettu ensiasennuskytkimellä 330 tkm. Nyt "löysäsin" kytkinvaijerin ilmeisesti viimeisen kerran. Eli aika pian taitaa olla finito. Ehkä menee vielä noin 20 tkm.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      153
      11018
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      47
      4215
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      64
      3978
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      195
      3653
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      101
      3476
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      101
      3330
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      73
      1980
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      16
      1295
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      988
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      268
      944
    Aihe