WLAN kouluissa ja lasten terveys uhkana

LangallinenParempi

"OPETUSHALLITUKSEN Uusi oppiminen -hanke tuo kouluihin ja oppilaitoksiin älypuhelimet, tabletit ja WLAN-teknologian. Näiden järjestelmien turvallisuutta lapsille ei ole ennalta tutkittu, mikä on ristiriidassa sen tosiasian kanssa, että markkinoille lasten käyttöön tulevat lelutkin testataan ja sellaiset tuotteet vedetään pois, jotka eivät varmuudella sovellu lapsille.

Suomenkin medioissa uutisoitiin elokuussa 2015 tapauksesta, jossa 12-vuotiaan pojan vanhemmat haastoivat Yhdysvaltain Massachusettsin osavaltiossa sijaitsevan koulun oikeuteen, koska koulussa oli otettu käyttöön aiempaa voimakkaammin säteilevä WLAN-verkko. Poika alkoi kärsiä pahoinvoinnista, päänsärystä ja väsymyksestä. Vanhemmat vaativat kiinteän internet-yhteyden asentamista kouluun. Lasten reaktioihin on kiinnitetty huomiota muuallakin.¹

Kanadassa koulujen langaton teknologia on saanut osakseen kohtalaisen paljon julkisuutta, kun Microsoft Kanadan entisenä toimitusjohtajana 16 vuotta työskennellyt Frank Clegg on tuonut esille WLAN-laitteiden terveyshaittoja lapsille. Cleggin mukaan niissä kouluissa, joihin on asennettu langaton WLAN, oppilailla on alkanut esiintyä huimausta, päänsärkyä, uni- ja keskittymisvaikeuksia sekä joissain tapauksissa sydämen rytmihäiriöitä. Osa oppilaista on joutunut kotiopetukseen. Näihin kouluihin on jälkeenpäin asennettu kaapeloitu internet-yhteys, jotta lasten altistuminen langattomalle teknologialle vähenisi.

Frank Clegg pitää huolestuttavana sitä, että monille lapsille on määrätty lääkitystä edellä kuvattuihin oireisiin. On ilmeistä, että vain harvat vanhemmat osaavat yhdistää jälkikasvunsa oireilun langattoman teknologian käyttöön.²

Kanadan parlamentin vuonna 2015 julkaisemassa laajassa raportissa langattomien verkkojen terveysvaikutuksista muistutetaan, että WLAN-teknologia saattaa heikentää lasten oppimiskykyä ja aiheuttaa muitakin terveysongelmia. Lääkäreitä ja lasten vanhempia kehotetaan tarkkailemaan lasten oireita ja sitä, esiintyvätkö ne uuden teknologian käytön yhteydessä.³

Myös lääkäri Erica Mallery-Blythe Isosta-Britanniasta kertoi Telegraph-lehden haastattelussa keväällä 2015 vastaavista terveysongelmista lapsilla. Jopa sadat lasten vanhemmat ovat ottaneet häneen yhteyttä ja kertoneet lapsilla esiintyvistä päänsäryistä ja huimauksesta niiden koulupäivien jälkeen, jolloin koulussa on ollut tietotekniikkaopetusta. Myös Isossa-Britanniassa lapsia on siirtynyt tämän vuoksi kotiopetukseen. Mallery-Blythe on paneutunut langattoman teknologian vaikutuksiin vuodesta 2009 lähtien, ja hän lopetti laitteiden käytön niiden riskit tiedostettuaan. Brittilääkäri pitää aiheesta luentoja ja pyrkii vaikuttamaan myös opettajien tietotasoon:

”Suuri osa opettajista ei tiedä edes sitä, että Maailman terveysjärjestö on luokitellut radiotaajuiset verkot kategoriaan 2B, mikä tarkoittaa, että ne ovat mahdollisesti syöpää aiheuttavia. On suuri määrä tutkimuksia, joissa dokumentoidaan haitallisia vaikutuksia biologisiin organismeihin. Ymmärrettävästi ihmisillä ei ole aikaa tutustua niihin tai sulatella tätä kaikkea.” ⁴"

Jatkuu täällä: http://vastavalkea.fi/2015/09/03/langaton-teknologia-koulut-ja-lasten-terveys/

15

340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nesäteileekyllä

      Joo, tätä on testattu ympäri maailman Australiaa myöten. Missään testissä säteilyherkät eivät ole pystyneet tunnistamaan onko samassa huoneessa olevat wlan asemat päällä vai pois päältä. Kun heille kerrottiin että wlanit on päällä, he saivat oireita vaikka todellisuudessa sähköt laitteista oli katkaistu. Myös voimalinjojen alla he saivat oireita vaikka sähköt oli katkaistu kyseisestä linjasta. Kun testihenkilöille ilmoitettiin että wlanit poissa päältä 10 minuuttia, ja sitten kuitenkin käynnistettiin 5 minuutin kuluttua, kukaan ei saanut oireita, mutta kun ilmoitettiin että wlanit käynnistetään nyt, lähes kaikki saivat oireita samantien, vaikka wlanit olivat olleet päällä jo 5 minuuttia. Myöskään yksikään ihminen ei ole pystynyt osoittamaan koska wlwan asema käynnistetään ja sammutetaan. Tämä on sama asia kuin esim suuren väkijoukon aiheuttama oireilu joillakin ihmisillä, vaikka mitään säteitä ihmisjoukosta ei lähde. Myöskään ahdas tila ei säteile, vaikka jotkut menevät sekaisin sellaiseen joutuessaan. Eli ihan täyttä humpuukia on nuo kaikki tutkimukset.

    • oioioiooooh

      "oppilailla on alkanut esiintyä huimausta, päänsärkyä, uni- ja keskittymisvaikeuksia"

      Kouluaikoina esiintyi tuollaisia vaikka wlanit olivat kaukana tulevaisuudessa.

    • xddfrefv

      Ja meidän koulussa 60 luvulla oppilaita pyörty jatkuvasti aamukokoontumisessa, ei ollu wlania eikä kännyköitä, opettajienhuoneessa oli 1kpl musta Erickson pyöritettävallä numerolevyllä. Myös silloin lähdettiin kesken koulupäivän kotiin päänsäryn takia.

    • Jalaa

      Enpä ole vielä nähnyt kenenkään pyörtyilevän langattomien tukiasemien takia. Omalla työpaikalla, mikä sattuu olemaan iso oppilaitos, niin tukiasemia on varmaankin satoja.

    • faradaybyday

      goliohattu äkkiä päähän... miksei samalla vaikka koko asu!

    • SeOIKEAuhka

      Wlania en pitäisi uhkana kouluissa, Sen sijaan kaupallisten ohjelmien windowsin ja ipadien käyttö koulussa on kyseenalaista ja ohjaa lapsia tiettyhin markkinavetoisiin laitteisiin!

      Kouluissa pitäisi käyttää vain vapaan lähdekoodin laitteita ja ohjelmistoja!

      Samalla tulisi Miljardisäästöt lisenssimaksuista!

    • Wlanista ollaan huolissaan, vaikka lähes jokaisella oppilaalla ja opettajalla on taskussaan tai laukussaan kymmenkertaisesti säteilevä kännykkä.

      Just...

    • Koskaantoimi

      Windows on uhka lapsille, aiheuttaa windows masennusta!

    • opeolen

      Epäilijät mitatkoon EMF-mittarilla, kuinka paljon nämä laitteet säteilevät, niin ymmärtävät aloittajan olevan oikeassa.

      • onsevaanniin

        samaa säteilyä on maaperässä, joten puppua suollat.


    • Anonyymi

      No, Googlasin yhden haun. Sieltä löytyi seuraavaa. WIfi aiheutti tutkimuksessa päänsärkyä. Nyt sitten opiskelemaan ensin tohtoriksi ja sitten kumoamaan tuo, tai muuten suu kiinni hölynpölyn puhujat.


      "Conclusions
      Our study showed that the number and severity of migraine headaches were concomitant with more use of mobile phone during the day and Wi-Fi per week. These findings indicated that some RF-EMF may be correlated with more severe migraine headaches. "

      Electron Physician. 2016 Dec 25;8(12):3445–3449. doi: 10.19082/3445
      The Effects of Exposure to Low Frequency Electromagnetic Fields in the Treatment of Migraine Headache: A Cohort Study

    • Anonyymi

      ja toisen surffauksen tulos.

      https://www.hindustantimes.com/health-and-fitness/scary-using-too-much-wi-fi-can-trigger-headache-allergy/story-0PSSql2RY5ijCE00Ao9L3I.html

      Sielläkin lueteltiin paljon haittoja.

      Nyt te kaikki tietävät täällä palstalla, menkääpä koulun penkille, opiskelkaa, selvittäkää asiaa ja ottakaa sen jälkeen kantaa asiaan.

    • Anonyymi

      Kukaan ei varmasti kiistä langallisen paremmuutta nopeuden suhteen. Ongelma tuossa vaan on se, että sitä ei ihan joka nurkkaan saa ulotettua. Nykyisissä kannettavissa ei käytännössä yhdessäkään ole LAN-liitäntää vakiona. Tämän saa siihen joko USB tai USB-C -adapterilla. Nämä adapterit taasen ovat sellaisia, että ne unohtuvat johonkin, ja sitä myötä katoavat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1964
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1700
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1336
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      73
      1285
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1028
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      926
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      923
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      108
      840
    10. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      830
    Aihe