Tekikö Microsoft juuri Windowsista vakoiluversion?

http://www.digitoday.fi/data/2016/03/29/tekiko-microsoft-juuri-windowsista-vakoiluversion/20163375/66

Tekikö Microsoft juuri Windowsista vakoiluversion?
Kuva: EPA/PETER STEFFEN, AOP

29.3.2016 13:58 Microsoft teki Windows 10:stä Kiinaan version, joka on varustettu tavallista useammilla "hallinta- ja turvallisuustyökaluilla".

Microsoft kehittää Windows 10:stä versiota Kiinan hallituksen käyttöön, kirjoittaa Tech in Asia kiinalaiseen Caixiniin perustuen.

Windows 10 Zhuangongban eli "räätälöity erikoisversio" on Caixinille puhuneen Microsoftin Kiinan-johtaja Ralph Haupterin mukaan varusteltu "useammilla hallinta- ja turvallisuustyökaluilla" kuin kuluttaja-Windows. Lisäksi versiosta on poistettu länsimaissa nähtyjä kuluttajasovelluksia.

Tämän tarkemmin johtaja ei eritellyt käyttöjärjestelmään tehtyjä muutoksia.

Käyttöjärjestelmä on tehty Microsoftin ja Kiinan valtionyritys CETC:n (China Electronics Technology Group Corporation) yhteistyönä.

The Next Web pitää todennäköisenä, että järjestelmä mahdollistaa käyttäjiensä tarkkailun. Tämän puolesta puhuvat valtion antama tuki ja yhteistyö järjestelmän kehittämiseen.

BGR huomauttaa, että samaan aikaan, kun Apple riitelee Yhdysvaltain viranomaisten kanssa salauksesta, Microsoft tekee yhteistyötä Kiinan hallituksen kanssa käyttöjärjestelmästä, mikä mitä todennäköisimmin sisältää valvontatyökaluja.

Microsoft kirjoitti blogissaan viime vuoden lopussa pitävänsä käyttöjärjestelmänsä hallinnan itsellään, vaikka se antaa asiakkaidensa rakentaa siihen integroituvia komponentteja.

Kiinan harjoittama valvonta ja maan hallituksen kanssa työskentely on ollut perinteisesti amerikkalaisille teknologiayrityksille hankala paikka. Google lähti maasta ovet paukkuen vuonna 2010 sensuuririitojen jälkeen, mutta alkoi tehdä paluuta vähin äänin viime vuonna.

4

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aapuuva

      Joo.

    • windows________kymppi

      Ei tarvitse tehdä erikseen vakoiluversiota, sillä windows 10:ssä on vakoilu sisäänrakennettuna, keyloggerit ja kaikki.

    • tiedonkeruu

      Tiedonkeruu ja vakoilu ovat eri asioita vaikka tähtäävät samaan tulokseen. Toinen on kiellettyä ja toinen ei.
      Ettei Windows olisi vain utelias tiedonkerääjä?

      • valtasensuuri

        Taitaapi Kiinan valtion harjoittama kansalaistensa vakoilu olla aivan laillista. Tästähän uutisessa on kyse tällä kertaa, eikä MS:n vakoilusta. Kiina tarvitsee tätä täysimittaiseen sensuuriin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      177
      11198
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2565
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2256
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1781
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1675
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1320
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1265
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1086
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      112
      1014
    Aihe