http://www.digitoday.fi/data/2016/03/29/tekiko-microsoft-juuri-windowsista-vakoiluversion/20163375/66
Tekikö Microsoft juuri Windowsista vakoiluversion?
Kuva: EPA/PETER STEFFEN, AOP
29.3.2016 13:58 Microsoft teki Windows 10:stä Kiinaan version, joka on varustettu tavallista useammilla "hallinta- ja turvallisuustyökaluilla".
Microsoft kehittää Windows 10:stä versiota Kiinan hallituksen käyttöön, kirjoittaa Tech in Asia kiinalaiseen Caixiniin perustuen.
Windows 10 Zhuangongban eli "räätälöity erikoisversio" on Caixinille puhuneen Microsoftin Kiinan-johtaja Ralph Haupterin mukaan varusteltu "useammilla hallinta- ja turvallisuustyökaluilla" kuin kuluttaja-Windows. Lisäksi versiosta on poistettu länsimaissa nähtyjä kuluttajasovelluksia.
Tämän tarkemmin johtaja ei eritellyt käyttöjärjestelmään tehtyjä muutoksia.
Käyttöjärjestelmä on tehty Microsoftin ja Kiinan valtionyritys CETC:n (China Electronics Technology Group Corporation) yhteistyönä.
The Next Web pitää todennäköisenä, että järjestelmä mahdollistaa käyttäjiensä tarkkailun. Tämän puolesta puhuvat valtion antama tuki ja yhteistyö järjestelmän kehittämiseen.
BGR huomauttaa, että samaan aikaan, kun Apple riitelee Yhdysvaltain viranomaisten kanssa salauksesta, Microsoft tekee yhteistyötä Kiinan hallituksen kanssa käyttöjärjestelmästä, mikä mitä todennäköisimmin sisältää valvontatyökaluja.
Microsoft kirjoitti blogissaan viime vuoden lopussa pitävänsä käyttöjärjestelmänsä hallinnan itsellään, vaikka se antaa asiakkaidensa rakentaa siihen integroituvia komponentteja.
Kiinan harjoittama valvonta ja maan hallituksen kanssa työskentely on ollut perinteisesti amerikkalaisille teknologiayrityksille hankala paikka. Google lähti maasta ovet paukkuen vuonna 2010 sensuuririitojen jälkeen, mutta alkoi tehdä paluuta vähin äänin viime vuonna.
Tekikö Microsoft juuri Windowsista vakoiluversion?
4
<50
Vastaukset
- aapuuva
Joo.
- windows________kymppi
Ei tarvitse tehdä erikseen vakoiluversiota, sillä windows 10:ssä on vakoilu sisäänrakennettuna, keyloggerit ja kaikki.
- tiedonkeruu
Tiedonkeruu ja vakoilu ovat eri asioita vaikka tähtäävät samaan tulokseen. Toinen on kiellettyä ja toinen ei.
Ettei Windows olisi vain utelias tiedonkerääjä?- valtasensuuri
Taitaapi Kiinan valtion harjoittama kansalaistensa vakoilu olla aivan laillista. Tästähän uutisessa on kyse tällä kertaa, eikä MS:n vakoilusta. Kiina tarvitsee tätä täysimittaiseen sensuuriin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1438043
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t464553törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/504135Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu4222139Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi811870- 351508
- 321497
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2011355En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k181345Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt331217