Oikeusjärjestelmä

Milloinka saadaan Suomeen toimiva oikeusjärjestelmä, ei ole tietoakaan semmoisesta.
753
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Sitä samaa Ihmettelen.

Äänestä

Ei ikinä ei koskaan. muutosten tulisi lähteä poliisista joka nyt täysin epärehellisesti miehitetty ja johdosta muutokset aloitettava paskahan valuu alaspäin.

Seuraavaksi syyttäjät läpikäyköön puhdistuksen sitten asianajajat ja kouluttamattomat lakimiestoimistot heti lakkautettava.

Äänestä
  • Vakiohäirikkö on taas metsässä, kuten aina ennenkin. Suomessa noudatetaan valistusajan filosofin Montesquieu´n vallan kolmijako-oppia. Poliisi- ja syyttäjälaitos kuuluvat toimeenpanovaltaan. Kumpikaan niistä ei voi vaikuttaa lainsäädäntövaltaan, tai tuomiovaltaan.
    Jos muutosta halutaan, niin sen on lähdettävä lainsäädäntövallasta, eli Eduskunnasta.

    Äänestä

  • qwqwq kirjoitti:

    Vakiohäirikkö on taas metsässä, kuten aina ennenkin. Suomessa noudatetaan valistusajan filosofin Montesquieu´n vallan kolmijako-oppia. Poliisi- ja syyttäjälaitos kuuluvat toimeenpanovaltaan. Kumpikaan niistä ei voi vaikuttaa lainsäädäntövaltaan, tai tuomiovaltaan.
    Jos muutosta halutaan, niin sen on lähdettävä lainsäädäntövallasta, eli Eduskunnasta.

    Vakioidiootti kutsuu kaikkia joiden teksti ei miellytä vakiohäiriköiksi, ei oikeasti ymmärrä mistään mitään kuten ei tässäkään asiassa.

    Suurin ongelma on se etteivät virkanilkit noudata lakia, toinen ongelma on se että lait ovat niin tulkinanvaraisia että kierolla luonteella varustetut virkanilkit voivat tulkita aina niitä asiakasvastaisesti. Lakeja pitäisi tulkita kokonaisvaltaisesti eikä niin että etsitään sieltä ne kohdat jotka tukevat omaa mielipidettä ja ne jotka eivät tue jätetään kokonaan huomiotta.

    Virkanilkin määritelmä

    Virkanilkki (lat. virkusnilkus), tuo ihmistä päällisin puolin muistuttava olio lymyilee usein virastossa virkapöydän takana. Ihmisestä sen erottaa vain siinä että järki puuttuu täysin. Virkanilkin pää ei sovellu muuhun käyttöön kun hattutelineeksi, joidenkin osalta ei siihenkään.
    Kun virkanilkki jää itse teossa kiinni lakien rikkomisesta niin sen naama menee norsunvitulle ja muuttuu ensin vihreäksi, sitten keltaiseksi ja lopulta punaiseksi (aivan kuten liikennevalot), vettä tulee silmistä ja vaahtoa suusta. Sen lisäksi kuuluu epämääräisiä kurkkuääniä ja/tai mölinää jotka kelpaisivat kauhuleffan äänitehosteiksi.
    Virkahaitake (lat. virkushaitakus), on muuten samanlainen kun virkanilkki mutta aiheuttaa laittomilla virkatoimillaan enemmän haittaa yksilöille ja yhteiskunnalle murentaen yhteiskunnan selkäränkaa ja moraalia sekä on häpeäksi koko virkakunnalle sekä yleiselle lain kunnioitukselle.

    Äänestä

  • Osui ja upposi, koska häirikkö älähti.

    Äänestä

  • 10-1 kirjoitti:

    Osui ja upposi, koska häirikkö älähti.

    Niimpä tuota teit. hieno, että tunnustat rikoksesi.

    Äänestä

"Milloinka saadaan Suomeen toimiva oikeusjärjestelmä, ei ole tietoakaan semmoisesta."

Hienosti perusteltu kannanotto.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


2097 kirjoitti:

Milloinka saadaan Suomeen toimiva oikeusjärjestelmä, ei ole tietoakaan semmoisesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu