Moi!
Toivottavasti täällä joku osaisi auttaa. Meille tuli kaksi viikkoa sitten kolme tyttörottaa ja mitään "oireita" ei aikaisemmin ole ollut mutta huomasin eilen laittaessani ne takaisin häkkiin, että sain rintakehään/olkapäille pientä hieman nokkosihottumalta näyttävää näppyä niihin kohtiin, missä rotilta oli kynsistään jäänyt naarmuja iholle. Voiko olla allergiaa vai voisiko johtua rottien kynsistä ja tätä kautta mennyt esim merkkailupissiä/ likaa iholle ja tämän takia ärtynyt? Tytöt merkkailevat tällä hetkellä melko paljon ja pissiä varmasti päätynyt naarmuihin.. Aikaisemmin ei ole tullut mitään ja mitään muita allergiaan viittaavaa ei ole. "ihottumakin" häviää nopeasti ja on ainoastaan kynsijälkien ympärillä. Minulla muutenkin herkkä iho tähän vuodenaikaan nähden.
Minulla ollut aikaisemmin kissoja,koira,kani,hamstereita ja gerbiilejä ja nyt rottia. Ei koskaan aikaisemmin ollut mitään eläinallergiaa eikä vaikuttaisi nytkään ellei tätä naarmujuttua lasketa.. Onko kellään ollut kokemusta aikaisemmin samanlaisesta tapauksesta? Voiko johtua vain likaisista ja pitkistä kynsistä? Onko kuinka yleistä rottapiireissä? Kiitos kaikille vastanneille :)
Kutisevaa ihottumaa rotan kynsistä
hevarilumikki
3
135
Vastaukset
- Sedä
Luultavasti ihan normaalia, mäkin saan raapaisuista pientä ihottumaa ja kutittaa, vaikka en muuten ole allerginen. Allergiaa kannattaa epäillä jos ihottumaa tulee pelkästä kosketuksesta ilman naarmuja, tai jos ihottuma on laajaa ja erityisen kipeetä.
- Marsuntappaja
Rotan kynnet koostuvat paskasta ja se pitää pakastaa elävältä, niin minäkin tein minun rakkaalle Saku rotalle!½
- tuttuahuttua
Melko tuttua, olen elämäni aikana omistanut useita rottia, mitään allergiaoita mulla ei ole, ja silti toisinaan rottien kynnet saavat tuon aikaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 314847
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k2394469Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi394331Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️364194Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2044097Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k264022Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?693668Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1403656Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.202994Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!272971