Meinasin käydä autoillen näyttämässä suomea ulkomaalaiselle vieraalle. Tarkoitus oli käydä esim Kuopiossa. Hotellien hinnat näköjään Suomessa ihan älyttömät. 130 - 150€ yö ihan perus sokoshotellissa vähän joka kaupungissa. Ei missään suhteessa mihinkään. Tuli tehtyä lyhyempi reissu..
Hotellien hinnat Suomessa
11
668
Vastaukset
- matkailu
Täähän on jo kauan tiedetty että täällä kaikki ryöstää !!
- MihinSuhteessa
"Ei missään suhteessa mihinkään"
No vertaa palkkaasi thaikun palkaan ja kerro sillä kertoimella thaikkulaisen hotellin hinta, niin onko kalliimpi vai halvempi?- hbhb
Mitä tekemistä thaikuilla on tämänkin asian kanssa.
- Hotelinspector
Suomen hotellien pitäisi tajuta, että kannattavuus kasvaa, jos tupa on täynnä. Ravintolat, viihdeyhteydet yms. lisäpalvelut tuovat myös rahaa hotellin kassaan.
Mm. Berliinissä ja Pietarissa saa tätä nykyä jopa 5 tähden majoitusta hintaan 60 - 70 e / yö / huone. Yö suomalaisessa ketjuhotellissa on törkeän kallis ja sopii lähinnä isojen firmojen bisnesmatkaajille. Viikonloppuhinnat ovat tavan pulliaisille kohtuullisemmat.
Mutta odottakaa, kohta perustan hyvätasoisen hotellin, halpuutan hinnat ja olen markkinajohtaja seutukunnallamme! :) - Senioriita
Meillä on samat suunnitelmat.Autoillen Itä-Suomeen. Koli olisi kiva nähdä. Sokos hotelli 150 euroa yö!!!! Juuei. Siihen bensan hinta..Paras mennä Norwella ulkomaille.
- expensiveä
Pitää paikkansa,kallista on ja ei paljoa auta vaikka olisi se s-kortti.Pari vuotta sitten helsingistä sai huoneen noin 55 eurolla ja nyt on hinta tuplattu.Omenahotellit ovat myös hieman kallistuneet,eurohostel ainoa edullinen
- BedBug
Boikottiin vaan ylihintaiset. Katsotaan kauanko S-ketjun hotelleilla persaus kestää. S-ryhmällä on löysää rahaa miljardeja, mutta hotellit ovat liiketoimintayksikköjä joiden pitäisi kyetä tekemään tulosta omillansa. Hinnat tappiin vaan ja katsotaan mitä käy. Markkinahinta on nyt hakusessa ja asiahan on niin että Siperia opettaa. S-hotellit alkavat olla sisustuksensa ja kalusteidensa puolesta lähellä opiskelija-asuntolan tasoa. Ainoa ero on että luteet puuttuvat, toistaiseksi.
- huamlato
Perseaukiset ne taas valittaa.
- Prinssi6778
Netistä kun katsoo hintoja,niin ovat pilvis. Me ollaan menty respaan ja tiedusteltu huoneita...aina on sopivan hintaista löytynyt!
- Anonyymi
Totta on hinta taso, on nousut, ja sok n valloitus hotelli, huoltoasema ja elintarvike liikkeiden ketjussa on muuta kuin mainos lause " yhtä halpa kuin halvin"
Vaikka saa bonuksia jää hotelli, bensa, elintarvike ostot kalliimmaksi kuin monen muun yrityksestä tehdyt ostot. Tosi on. Ei monikaan tunne itseään S kaupan omistajaksi.
Myös sok n autoliikeiden huolto ja auton hinnat, eivät ole halvimassa päässä. - Anonyymi
Ihan sopivan hintaisia. Lampaille.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2454372Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1222822Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412582Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?861556Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1171498- 491219
- 851154
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En1841003- 45996
- 59993