Likakavojen tyhjennys - kuka hoitaa

NeuvotonOkAsukki

Hei,

Löysimme kivan talon Jyväskylän kupeesta vuokralle ja tullessamme likakaivot olivat täynnä. Mitenkä jatkossa lienee - onko vuokralainen vastuussa omakotitalon likakaivojen tyhjennyksen kuluista vai talon omistaja....?

6

4787

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sopimuskysymys

      Mitä olette vuokranantajan kanssa sopineet?

      Sehän se ratkaisee.

    • omistajavastaa

      Eiköhän nämä kuulu kiinteistön omistajalle, vuokralainen vaan maksaa vuokraa jos ei muuta ole sovittu.

    • Näinsemenee

      Jollei muuta ole sovittu, vuokralainen maksaa asumisesta koituvat kulut, energiamaksut, kotivakuutuksen, jätehuollon, vesimaksut, säiliön tyhjennyksen jne. Vuokranantaja maksaa kiinteistövakuutuksen ja kiinteistöveron.

    • SopimuksestaRiippuu

      Nuokin asiat kannattaisi miettiä jo siinä vuokrasopimusta tehtäessä... omakotitalossa on aina kuluja. Likakaivojen tyhjennys, jätemaksut, vesimaksut, sähköt, lämmitys (esim. öljy), mahdolliset lumityöt & muut pihatyöt, yms.... näitä riittää. Jos näitä ei ole kirjattu millään tavalla vuokrasoppariin, voi olla aikalailla varma, että ne kaatuu vuokralaisen itsensä maksettavaksi.

      • kuten.on.sovittu

        Yleensä vuokralaisella on myös hoitovelvoite pihaan.


    • vuokraanantaja

      Hankala sanoa. Sopimatta se voi kuulua kummalle vain. Varmaa lienee että jos ei eritelty näitä asioita niin vuokranant. mielestä kuuluu vuokralaiselle ja päinvastoin.
      Siksi on hyvä tarkentaa: Pihan hoito kuuluu vuokralaiselle omin välinein ja kustannuksin. Lumityöt samoin.
      Likakaivojen tyhjennyksestä vastaa.........

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      224
      5918
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      112
      5754
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      214
      4821
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      60
      4131
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4057
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3638
    7. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      11
      3513
    8. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      16
      3372
    9. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      40
      1710
    10. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      131
      1513
    Aihe