Päivystävä eläinlääkäri

surullinen100

Osaako joku kertoa mihinkä voi laittaa palautetta eläinlääkärin toiminnasta? Oma rakas kissani sai sairaskohtauksen ja jouduttiin viemään päivystävälle eläinlääkärille joka sattui olemaan Hollolassa. Päivystävä lääkäri oli nuorehko nainen.
Käytös oli tosi kylmää ja tunteetonta. Antoi kissalle piikin ja sanoi siirtä muutaman sekunnin päästä että " nyt se on kuollut". Itse olin shokissa tietenkin ja itkin vuolaasti. Koska minulla ei ollut mahdollisuutta haudata kissaan niin päädyin tuhkaukseen. Lääkäri kaivaa hinnaston ja uurnamallit esiin kun rakas kissani on vielä tutkimuspöydällä. Selittää vaan hinnoista vaikka sanoin ettei rahasta ole kyse. Kertoo että kissa viedään tuhkattavaksi ja voin noutaa tuhkat postista. Olin aivan shokissa ja ihmettelinkin äänen että postista? Ja taas puhuu vain hinnoista.
Seuraavana päivänä vasta rupesin miettimään asiaa ja ottamaan selvää asioista. Tämä lääkäri ei missään vaiheessa osoittanut myötätuntoa, eikä antanut aikaa että olisin rauhassa saanut hyvästellä kissani. ei kertonut mihin kissani laittaa yms. HÄn olisi voinut kertoa että voin myös itse toimittaa kissani tuhkaamoon ja hakea kissani sieltä pois tai että kissan voi myös noutaa eläinlääkäriasemalta. Uurnakuvaston olisi voinut antaa kotiin että saa rauhassa miettiä asiaa.
Eläinlääkäri on suureläimiin erikoistunut, joten eikö hänellä ole mitään käsitystä miten tälläiset asiat pitäisi hoitaa. Koko asia ahdistaa todella paljon kun olisin halunnut lemmikkini saavan hieman toisenlaisen kohtelun. Nyt vain mietin että miten tuo lääkäri mahtoi kissaani käsitellä sen jälkeen kun sieltä pois lähdin ja en saanut antaa rakkaalle kissalleni rauhassa hyvästejä.

1

326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vähän myöhässä mutta jatkossa jos muilla samanlaisia murheita niin meiltä löytyisi ainakin lemmikkiuurna. (kissauurna, tai uurna koiralle). Ihmisten tuhkausuurna on myös mallistossa useita malleja.
      Olen myös harkitsemassa arkkujen valmistusta eläimille koska olen huomannut ainakin 3 oman kissani kohdalla joutunut sellaisen tekemään.
      Se on jotenkin kivempi laskea kissa arkussa kuin vain sellaisenaan haudata. Itse laitoin vielä arkkuun mukaan kissan rakkaimmat pehmolelut jos niitä oli.

      terv. PuuPro T:mi linkki verkkokauppa ja kotisivut : https://uurnakauppa.vilkasstore.com/ http://taivaspuu.fi/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      24
      4642
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3533
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3414
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      20
      3350
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2940
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      28
      2680
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2360
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      12
      2351
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2175
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      33
      1774
    Aihe